Lubisz szpilki? Sprawdź, co buty na wysokim obcasie mogą zrobić z kręgosłupem

Fot: YakobchukOlena / gettyimages.com

To, w jakich butach chodzimy może mieć wpływ na to, jak funkcjonuje cały organizm. Jeśli są źle dobrane, w pierwszej kolejności cierpią stopy. Ale nie tylko. Buty na wysokim obcasie mogą się przyczynić także do problemów z kręgosłupem. Dlaczego lepiej zrezygnować z chodzenia w szpikach i jakie buty będą najlepsze dla pleców i nóg?

Szpilki sprawiają, że noga wygląda na smuklejszą. Wiele pań w takim obuwiu czuje się bardziej seksowna i kobieca. Niestety, co miłe dla oka często bywa nie tylko niewygodne, ale przede wszystkim szkodliwe. Zatem, w jakich butach powinniśmy chodzić, a z których lepiej zrezygnować?

Szpiki - jak wpływają na kręgosłup?

Chodzenie w szpilkach do najprostsza droga do przeciążenia i bólu kręgosłupa. Dlaczego? Podczas chodzenia w szpilkach kobieta musi się nienaturalnie wygiąć i przenieść cały ciężar ciała na palce stóp - dzięki temu może utrzymać równowagę. Taka nieprawidłowa postawa najczęściej wywołuje ból w części lędźwiowej kręgosłupa, a także bóle karku. Wysokie obcasy zwiększają również krzywiznę u podstawy kręgosłupa i wymuszają jego nieprawidłowe ułożenie, a to skutkuje dużym naciskiem na kręgi. Noszenie szpilek może prowadzić także do przeciążenia i problemów z kolanami.

Wysoki i cienki obcas bardzo obciąża przód stopy, a to sprzyja tworzeniu się odcisków, wrastających paznokci, a nawet haluksów. Znacznie bezpieczniejszy będzie but na niższym, ale i szerszym obcasie z zaokrąglonym czubkiem. Dzięki temu unikniemy wszelkich zniekształceń i problemów z wrastającymi paznokciami.

Chodzenie w szpilkach może prowadzić do problemów również ze ścięgnem Achillesa. Jest ono przyczepione do kości piętowej. Podczas chodzenia na obcesach stopa stawiana jest bardziej pionowo i nieustannie uderza w podłoże. Może doprowadzić do mikrourazów, a nawet zerwania ścięgna.

Czy zatem buty na obcasie powinny całkowicie zniknąć z kobiecych szaf? Niekoniecznie. Noszone rzadko mogą pomóc uporać się z dyskopatią, czyli uszkodzeniem krążków międzykręgowych. Chodzenie w szpilkach - zwłaszcza w przypadku młodych i dojrzałych kobiet - uczy trzymania prostych pleców, tym samym zwiększa się lordoza i ból maleje. Co ciekawe, szpilki wzmacniają także mięśnie Kegla. Ich osłabienie prowadzi do problemów z nietrzymaniem moczu.

Jak wybierać buty?

  • Buty na koturnie

Modne od pewnego czasu buty na wysokiej koturnie, tylko pozornie wydają się stabilniejsze i bezpieczniejsze dla stopy. Tego rodzaju obuwie jest sztywne i tak samo, jak szpilki obciąża przednią część stopy. Alternatywą dla takiego obuwia będzie to na dużo niższej platformie.

  • Baleriny

Buty bez obcasów, do tego z wąskimi przodami, w ogóle nie dają żadnej amortyzacji. Chodzenie w nich niczym nie różni się od chodzenia boso po chodniku. Jeśli chcemy założyć baleriny, dobrze jest wybierać takie, które mają delikatny obcas, tj. 2-3 centymetry i nie są aż tak miękkie i elastyczne. Dzięki temu korpus buta jest bardziej stabilny, a stopa ma zapewnioną lepsza amortyzację.

  • Buty sportowe

Mimo że są bardzo wygodne, też mogą szkodzić. Na co w tym przypadku warto zwrócić uwagę? Specjaliści podkreślają, że trzeba unikać butów, które są bardzo elastyczne i mają cienką podeszwę. Jeśli czeka nasz dłuższa podróż lub spacer, lepiej jest wybrać buty na wyższej podeszwie i sztywniejszym zapiętkiem. Dzięki temu stopa otrzyma lepszą amortyzacje i będzie stabilniejsza.

  • Japonki

Z takich butów najlepiej w ogóle zrezygnować. Japonki w ogóle nie trzymają ani nie zabezpieczają stopy, dlatego latem dużo lepiej sprawdzą się sandały. Najlepsze będą takie, które trzymają zarówno przód, jak i tył stopy, jest nie tylko stabilniejsze, ale pozawala uniknąć przeciążeń.

Jak dbać o stopy?

Bez względu na to, czy preferujemy buty na wysokim obcasie czy też te zupełnie płaskie, należy pamiętać, że stopy potrzebują szczególnej pielęgnacji. Kobiety, które lubią szpilki nie powinny mieć ich na nogach dłużej niż 8-10 godzi dziennie. Dodatkowo warto umieścić w nich żelową wkładkę, która zapewni nodze lepszą stabilność. Należy także moczyć nogi w wodzie z solą lub sodą oczyszczoną, usuwać zgrubiały naskórek, smarować kremem, a także - możliwie jak najczęściej - chodzić na boso.

Zobacz film: Jak wybierać buty, aby sobie nie zaszkodzić? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 01.10.2020,
Opublikowano: 01.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej