Muzykoterapia – na czym polega i jakie są jej cele?

Fot.: LDProd / Getty Images

Muzykoterapia to posługiwanie się muzyką i jej elementami celem leczenia różnego rodzaju schorzeń oraz pozytywnego stymulowania osób poddanych tej metodzie. Udowodniono bowiem, że odpowiednio dobrane melodie są w stanie regulować fizjologiczne funkcje organizmu i wpływać na psychikę jednostki.

Dobroczynny wpływ dźwięków na funkcjonowanie człowieka doceniano już w kulturach antycznych, kiedy to muzyka wykorzystywana była podczas obrzędów uzdrawiających. Zainteresowanie jej oddziaływaniem na człowieka rozwinęło się w wieku XVIII w Ameryce. Podjęto wówczas pierwsze badania nad wpływem muzyki na ludzki organizm i psychikę. Do rozwoju muzykoterapii przyczyniły się dwudziestowieczne wojny. Muzyka, jako narzędzie służące szybszej rekonwalescencji ofiar, gościła na korytarzach i salach operacyjnych. Wykorzystywano ją w terapii zajęciowej wojennych weteranów. W drugiej połowie XX w. nastąpił intensywny rozwój badań poświęconych uzdrawiającym właściwościom muzyki, zaczęto otwierać wyspecjalizowane kierunki studiów i powstał oficjalnie zawód muzykoterapeuty. Obecnie muzykoterapia jest dziedziną nauki, bazującą na wiedzy m.in. z zakresu medycyny, psychologii i pedagogiki.

Muzykoterapia – leczenie muzyką

Prowadzone na przestrzeni lat badania nad wpływem dźwięków na psychikę i ludzki organizm dowiodły, że odpowiednio dobrana muzyka może:

  • regulować ciśnienie tętnicze krwi, częstość akcji serca, oddech, rytm snu,
  • wpływać na napięcie mięśni, aktywność systemu nerwowego, tempo przemiany materii,
  • zmniejszać odczuwanie bólu,
  • poprawiać koncentrację, zdolność zapamiętywania,
  • poprawiać nastrój i podwyższać samoocenę,
  • uwalniać emocje, redukować poziom lęku,
  • oddziaływać na podświadomość, przywoływać wspomnienia.

W związku z powyższym muzykoterapia znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, m.in. anestezjologii, chirurgii, stomatologii, położnictwie, kardiologii, neurologii, psychiatrii, rehabilitacji medycznej. Jest także narzędziem często wykorzystywanym w psychoterapii, łagodzeniu objawów chorób psychosomatycznych (m.in. nerwic), leczeniu uzależnień czy resocjalizacji.

Muzykoterapia dla dzieci

Dzieci nie mają tak dobrze rozwiniętego aparatu pojęciowego jak osoby dorosłe, toteż niewerbalne środki komunikacji, do jakich należy muzyka, stanowią dla nich znacznie bardziej naturalny sposób ekspresji niż słowa. Łatwiej też poprzez dźwięki trafić do dziecięcej wyobraźni. Dlatego szczególną rolę muzykoterapia odgrywa w rehabilitacji i wychowaniu dzieci niepełnosprawnych intelektualnie lub ruchowo. Z powodzeniem stosuje się ją w przypadkach chorób wzroku, słuchu, paraliżu czy mózgowego porażenia dziecięcego. Niezwykle pomocna jest także muzykoterapia w autyzmie dziecięcym, w leczeniu zaburzeń zachowania, natręctw, ADHD. Uczestnictwo w zajęciach przynosi korzyści także dzieciom zdrowym. Muzyka aktywizuje czynność układu nerwowego dziecka, pobudzając jego psychofizyczny rozwój.

Muzykoterapia – cele

Ze względu na wielopłaszczyznowe oddziaływanie muzyki na człowieka muzykoterapia może służyć rozmaitym celom, między innymi:

  • leczeniu schorzeń psychosomatycznych,
  • usuwaniu napięcia psychofizycznego, relaksacji,
  • odreagowaniu emocji,
  • ekspresji uczuć,
  • pobudzeniu, aktywizacji,
  • rozwijaniu zdolności twórczych,
  • poprawie samopoczucia i samooceny,
  • komunikacji społecznej, integracji z grupą,
  • wzbogaceniu osobowości i przeżyciom estetycznym.

Muzykoterapia – utwory

Rodzaj muzyki wykorzystywanej w muzykoterapii zależy od celu, jakiemu służy postępowanie terapeutyczne. Do relaksacji zwykle wykorzystuje się kompozycje klasyczne, np. utwory Jana S. Bacha. Ich miarowa pulsacja pomaga wyrównać oddech, obniżyć ciśnienie, zmniejszyć napięcie mięśniowe, wyregulować pracę układu nerwowego. Podobnie oddziałują muzyka medytacyjna oraz odgłosy przyrody (np. szum fal). Zupełnie inny charakter mają utwory służące aktywizacji organizmu – jego dotlenieniu, zwiększeniu napięcia mięśniowego, poprawie koordynacji ruchowej, wyzwoleniu endorfin. Taką funkcję pełnić może np. współczesna muzyka techno. Zupełnie innego rodzaju stymulacji wymaga poprawa koncentracji, zdolności logicznego myślenia i zapamiętywania. W tym przypadku najskuteczniejsze są utwory z orkiestracją opartą na wysokich dźwiękach, np. twórczość Wolfganga A. Mozarta. Z kolei stymulacja nastroju w przypadku stanów depresyjnych wymaga muzyki o umiarkowanej dawce energetycznej – dźwięki pozostające w zbyt dużym dysonansie do samopoczucia mogą wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Tu pomocne mogą okazać się np. rockowe ballady albo blues.

Rodzaje muzykoterapii

Ze względu na stosowane techniki terapii wyróżnia się:

  • muzykoterapię receptywną – jej podstawę stanowi słuchanie muzyki, tj. odbieranie bodźców słuchowych, które wywołują wrażenia emocjonalne i intelektualne,
  • muzykoterapię aktywną – polega na tworzeniu dźwięków poprzez śpiew, grę na instrumentach, ruch w rytmie muzyki; twórczość ta ma charakter improwizacji,
  • muzykoterapię dogłębną komórkową – są to zabiegi rezonansowe za pomocą odpowiednio dobranych dźwięków (fal dźwiękowych pochodzących z kamertonów), które wpływają bezpośrednio na komórki i tkanki.

Muzykoterapię prowadzi się indywidualnie lub grupowo (najczęściej w 6–12 osobowych zespołach). W zajęciach może uczestniczyć każdy, bez względu na poziom zdolności muzycznych, rodzaj schorzeń, stopień niepełnosprawności ruchowej czy intelektualnej. Efektów terapii nigdy nie ocenia się w kategoriach estetycznych. Znaczenie ma jedynie poziom zaangażowania uczestników w działania muzyczne, który przekłada się na ich zdrowie. Sam przebieg zajęć uzależniony jest od indywidualnych potrzeb osób, które poddają się leczeniu. Dobór metod zależy od muzykoterapeuty.  

Zobacz film: Objawy nerwicy natręctw. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 05.04.2018,
Opublikowano: 26.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej