Mukopolisacharydoza to rzadka choroba genetyczna –  jak odróżnić jej typy i objawy?

Fot: bnenin / fotolia.com

Mukopolisacharydoza – pod tą skomplikowaną nazwą kryje się bardzo niebezpieczna choroba uwarunkowana genetycznie, która sieje spustoszenie we wszystkich narządach. Istnieje szereg jej objawów, które pozornie nie są ze sobą związane.

Mukopolisacharydoza to choroba, której podłoże nie jest jasne. Dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Osobę z tym schorzeniem charakteryzuje niski wzrost, ale niskorosłość to nie jedyny objaw. Jest to schorzenie wielonarządowe trudne do zdiagnozowania i leczenia. Atakuje wiele narządów, zagrażając życiu, dlatego leczenie mukopolisacharydozy powinno mieć charakter holistyczny i być poprzedzone odpowiednią diagnostyką i wnikliwą obserwacją chorej osoby.

Jakie są przyczyny mukopolisacharydozy?

Mukopolisacharydozy (MPS) stanowią zespół genetycznych chorób metabolicznych z grupy lizosomalnych chorób spichrzeniowych (LSD). Ich przyczyną jest defekt genetyczny, który powoduje brak aktywności lub bardzo małą aktywność jednej z hydrolaz lizosomalnych zaangażowanych w rozkład glikozoaminoglikanów (GAG). U chorego dochodzi do nadmiernego gromadzenia się w różnych tkankach (różnych narządów) związków zwanych mukopolisacharydami. Częściowo zdegradowane cząsteczki GAG kumulują się w lizosomach, powodując nieprawidłowe działanie tkanek, komórek i narządów.

Organizm chorego nie jest w stanie wytwarzać wystarczającej ilości enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie mukopolisacharydów. W efekcie może dojść do uszkodzenia komórek narządów, takich jak: serce, kości, stawy, układ oddechowy i układ nerwowy. Zaburzenia mogą być widoczne od razu po urodzeniu, ale objawy pojawiają się z czasem, w miarę postępowania uszkodzenia komórek. Obecnie istnieje 11 różnych niedoborów enzymatycznych, które są przyczyną siedmiu odrębnych typów MPS.

Mukopolisacharydoza – objawy

Najbardziej charakterystyczne objawy mukopolisacharydozy to pogrubienie skóry i tkanki podskórnej, które prowadzi do pogrubienia rysów twarzy, tworząc efekt tak zwanej twarzy groteskowej oraz zmiany kostne powodujące deformację i niesprawność. Choroba może doprowadzić też do opóźnienia rozwoju fizycznego, stąd niski wzrost i mała masa ciała osoby dotkniętej schorzeniem. Pozostałe objawy mukopolisacharydozy to:

Rodzaje mukopolisacharydozy

W grupie mukopolisacharydoz, na podstawie rodzaju spichrzanego GAG, wyróżnia się 7 ich typów: MPS typu I, II, III, IV, VI, VII i IX. Większość ich objawów jest podobna, dlatego trudno samemu na ich podstawie określić, z jakim rodzajem choroby ma się do czynienia.

Mukopolisacharydoza typu I (inne nazwy: choroba Hurlera, Hurlera Scheia oraz Scheia) – spowodowana jest uszkodzeniem enzymu alfa-L-iduronidaza, a dziedziczona jest w sposób autosomalny recesywny (gdy oboje rodzice są nosicielami, szansa na przekazanie wadliwego genu to 1:4). Istnieje lek suplementujący niedobór enzymu, dlatego odpowiednio wcześnie podjęte leczenie daje szansę na przedłużenie życia dziecka.

  • Mukopolisacharydoza typu II (choroba Hunter) – osoby, u których stwierdzono ten rodzaj MPS nie wytwarzają enzymu sulfatazysulfiduromianu. Ten rodzaj dotyczy wyłącznie dzieci płci męskiej ponieważ wadliwy gen znajduje się na chromosomie X. Dziewczynki mogą być wyłącznie jego nosicielkami. Niestety nie ma skutecznego leku na to schorzenie.
  • Mukopolisacharydoza typu III (choroba Sanfilippo) – chory na ten rodzaj nie produkuje jednego z czterech enzymów: heparano-N-sulfatazy (mukopolisacharydoza typu III A), alfa-N-acetyloglukozaminidazy (mukopolisacharydoza typu III B), alfa-glukozaminidyno-acetylotransferazyacetylo-koenzymu A (mukopolisacharydoza typu III C), N-acetyloglukozamino-6-sulfatazy (mukopolisacharydoza typu III D). Dziedziczenie jest recesywne i podobnie jak przy typie II nie opracowano skutecznego leku objawowego.
  • Mukopolisacharydoza typu IV (choroba Morquio) – przyczyną jest niedobór galaktozo-6-sulfatazy (mukopolisacharydoza typu IVA) lub beta-galaktozydazy (mukopolisacharydoza typu IV B). Dziedziczy się ją w sposób autosomalny recesywny.
  • Mukopolisacharydoza typu VI (choroba Maroteaux-Lamy) – chory nie produkuje enzymu N-acetylogalaktozamino-4-sulfatazy. Choroba dziedziczona autosomalnie recesywnie. Leczenie polega na podawaniu pacjentowi enzymu, którego nie jest w stanie produkować.
  • Mukopolisacharydoza typu VII (choroba Sly) – organizm nie produkuje glukuronidazy. Dziedziczenie recesywne dotyczy zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej.
  • Mukopolisacharydoza typu IX – jest to nowy rodzaj (pierwszy przypadek pojawił się w roku 1996), nieliczny i związany z niedoborem hialuronidazy i nadmierną akumulacją hialuronianu.

Mukopolisacharydoza – jak ją zdiagnozować?

Do metod diagnostyki schorzenia zaliczamy: badanie moczu z oznaczeniem poziomu i rodzaju mukopolisacharydów, badania genetyczne oraz badania prenatalne u nienarodzonych dzieci.

Zobacz film: Badania genetyczne. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej