"Mówicie nam prawdę." Zobacz reportaż z programu Uwaga! TVN i przekonaj się jak wygląda praca medyków w czasie pandemii

To właśnie oni stoją na pierwszej linii frontu. Ratują nasze zdrowie i życie. Niestety ich ciężka praca jest niedoceniania, nie tylko przez rządzących, ale przez samych pacjentów, którzy bywają agresywni i zatajają informacje dotyczące swojego zdrowia. Jak, od kuchni, wygląda praca personelu medycznego w czasie pandemii?

Wraz z wybuchem pandemii od lekarzy, którzy pracują w szpitalach zakaźnych, do których trafiają pacjenci zakażeni koronawirusem SARS-Cov-2 wymaga się bardzo wiele. Reporterzy programu Uwaga! TVN dotarli do medyków, którzy ananimowo zgodzili się opowiedzieć o pracy w czasie pandemii.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jak wygląda praca lekarzy w czasie pandemii?

Jak wyznaje jeden z bohaterów programu choć nie boi się zakażenia, to ze względów bezpieczeństwa zdecydował się odizolować od rodziny.

Odizolowanie się od rodziny było jedyną rozsądną decyzją. Możemy przenieść to na ubraniu, być zakażeni bezobjawowo, albo być w fazie wylęgania. Nie jest łatwo rozmawiać tylko przez telefon lub Skype'a. Część moich kolegów i koleżanek też tak postąpiło - mówi z rozmowie z reporterem programu Uwaga! TVN.

Takie środki ostrożności wydają się absolutnie konieczne także dlatego, że wielu pacjentów nie mówi całej prawy o swoim stanie zdrowia. Ciągle zdarzają się osoby, które zatajają fakt, że miały kontakt z osobą zakażoną i być może same już są chore.

Chciałbym, żeby wszyscy wiedzieli, że my nie odmówimy udzielania pomocy, jeżeli dowiemy się, że ktoś ma podejrzenie koronawirusa. Zrobimy wszystko, żeby udzielić fachowej pomocy, tak, jak było do tej pory. Ale jeżeli my będziemy świadomi, z czym się mierzymy, to będziemy się w stanie zabezpieczyć – mówi Michał Zaremba, ratownik medyczny z Gostynia.

Testy i diagnostyka

Kluczowe znaczenie w diagnozowaniu COVID-19 mają testy. Placówki, które sprawdzają próbki w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 pracują przez całą dobę. Mimo że laboranci nie mają bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi, to na ich barkach spoczywa olbrzymia odpowiedzialność.

Każdy wynik jest przez nas dokładnie analizowany. Wszyscy mamy świadomość ryzyka zakażenia – mówi prof. Aleksandra Zasada z Państwowego Instytutu Higieny.

Specjalistka ma jednak świadomość, że mimo przestrzegania reguł i zasad bezpieczeństwa błędy mogą się zdarzyć.

Nie możemy się panicznie bać, bo inaczej nie moglibyśmy wykonywać tej pracy. Wszyscy mamy siłę pracować tak długo i tak ciężko, i pod taką presją, dlatego, że wiemy, jak to jest potrzebne – dodaje prof. Zasada.

Pomoc dla lekarzy

Mimo że lekarze każdego dnia narażają swoje życie, aby walczyć o nasze zdrowie nie zawsze potrafimy to docenić. Ogromna grupa lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych musi znosić szykany, tylko dlatego, że mają kontakt z osobami chorym na COVID-19 i sami mogą być nosicielami groźnego wirusa.

Na szczęście są osoby też osoby, które starają się dbać o personel medyczny i ułatwić im przejście przez pandemię. Na jednym z portali społecznościowych restauratorzy zorganizowali akcję pogotowie dla szpitali i potrzebujących. W samej stolicy w przedsięwzięciu bierze już udział kilkadziesiąt barów i restauracji, które codziennie dostarczają medykom setki bezpłatnych posiłków.

- Chciałam pomóc lekarzom, bo mają teraz bardzo ciężką pracę – mówi restauratorka Nguyen Thi Lan Phuong.

- Chcemy pomóc służbom medycznym w tym ciężkim okresie – mówi Maksymilian Deluga z Pogotowia dla szpitali i potrzebujących.

Posiłki trafiają m.in. do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Ma to dla nas ogromne znaczenie. Jest mało personelu, mało ludzi i taka pomoc jest dla nas bardzo istotna. Ludzie o nas nie zapominają, mamy wtedy więcej siły i wiemy, że ktoś jest razem z nami – mówi Aneta Skorupka z Wojskiego Instytutu Medycznego.

Zobacz film: Medycy apelują do pacjentów: "Mówcie nam prawdę"

źródło: Uwaga! TVN

Data aktualizacji: 02.05.2020,
Opublikowano: 01.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

gratulacje 08.05.2020r.

czyzby panstwo udalo sie na emigracje do londynu

bo cala organizacja wyglada jak w czasie powstania warszawskiego
gdzie obowiazywala zasada obywatelu radz sobie sam

juz dawno powinien byc stan wyjatkowy skoszarowanie pracownikow w zywotnych miejscach obslugi obywateli i panstwa
czyli sektor dystrybucji zywnosci , szpitale , apteki energetyka lacznosc transport wszelka pomoc dla rolnictwa rozbudowa zdolnosci przetworczych zywnosci w postaci konserw i zywnosci dlugoterminowej

tu widac pazdzierz i dykta z czasow balcerowicza i "reform" sorosa dla mieszkancow niemieckiego bantustanu

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej