Mole spożywcze w domu - jak się ich pozbyć?

Fot. sharpner / Getty Images

Mole spożywcze to jedne z najczęstszych domowych szkodników. Żywią się suchymi produktami, np. cukrem, kaszą czy mąką i tam składają swoje larwy. Pozbyć się ich ciężko, ale jest to możliwe!

Mole spożywcze - jak się pozbyć?

Mole spożywcze w domu to najczęstszy problem polskich gospodyń. Pozbyć się moli z kuchni nie jest łatwo, ponieważ owady te potrafią złożyć jaja w zaskakujących miejscach. Walkę z molami spożywczymi należy zacząć od gruntownych porządków - szafki muszą zostać opróżnione, umyte wodą z mydłem, a każdy produkt obejrzany, czy nie ma w nim moli. O obecności jaj owadów świadczy charakterystyczna pajęczyna na jedzeniu.

Mole spożywcze lubią produkty sypkie, jak np. kasza, makaron, płatki owsiane, cukier czy mąka. Produkty, których nie zdążyły zaatakować należy szczelnie zapakować przed ponownym włożeniem do szafki. 

Mole spożywcze nie lubią zapachu octu, odstrasza je też zapach goździków, liści laurowych, mięty, anyżu, cytryny, pomarańczy i wanilii. Na szczęście te zapachy nie są uciążliwe dla domowników, zatem w kuchennych szafkach można rozstawić olejki eteryczne, które skutecznie odstraszą mole. Warto zrobić aromatyczną poduszkę (z tkaniny lub waty) nasączoną olejkami eterycznymi i trzymać ją stale w szafce.

Masz w domu mole spożywcze?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Bywa, że mole spożywcze zadomowią się poza jedzeniem - np. złożą jaja w szczelinie za szafką. Wtedy czekają nas bardzo gruntowne porządki w kuchni, aby znaleźć wszystkie miejsca, gdzie mogą być mole. Te małe owady możemy przynieść do domu ze sklepu - bardzo często mnożą się właśnie w sypkich produktach, które stoją długo na magazynie.

Mole mogą się przedostać także z sąsiedniego mieszkania. Samica składa od 100 do 400 jajeczek, z których wylęgają się larwy. Larwy żywią się sypkimi produktami z naszej kuchni. Niestety mole rozmnażają się bardzo szybko, a do zamkniętych fabrycznie opakowań mogą się dostać poprzez... przegryzienie folii! 

Ocet na mole

Aby pozbyć się moli należy wstawić do każdej szafki z osobna naczynie z gorącym, parującym roztworem wody z octem, zamknąć szafkę i poczekać, aż ciecz wystygnie. Taki zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie.

Jak nie dopuścić do plagi moli?

Przede wszystkim należy trzymać żywność w szczelnie zamkniętych, szklanych pojemnikach. Dodatkowo warto jeść wszystko na bieżąco i nie robić zapasów z produktów suchych.

Zobaczcie na filmie, jakie rośliny ochronią nas przed insektami:

Zobacz film: Rośliny, które chronią przed insektami. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 03.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej