Moczówka prosta u dzieci i dorosłych, diagnostyka i metody leczenia

Fot: Tyler Olson / stock.adobe.com

Moczówka prosta to dość rzadka choroba wywołana niedoborem wazopresyny. Może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wyróżnia się moczówkę prostą nerkową oraz centralną. Głównym objawem jest wydalanie dużej ilości niezagęszczonego moczu.

Moczówka prosta jest chorobą występującą z częstotliwością około 1:25000 osób obu płci. Moczówka prosta centralna, czyli neurohormonalna, jest wywołana niedoborem wazopresyny produkowanej przez przysadkę mózgową. Moczówka prosta nerkowa spowodowana jest utratą wrażliwości kanalików nerkowych na wazopresynę.

Przyczyny moczówki prostej

Wazopresyna to hormon produkowany w jądrach nadwzrokowych i magazynowany w tylnym płacie przysadki mózgowej. Jej główne działanie to zagęszczanie moczu poprzez nasilanie zwrotnego wchłaniania wody w dalszej części kanalików nerkowych. Podlega ona działaniu innych hormonów, jak adrenalina czy kortyzol, a także wzrost jej wydzielania jest odpowiedzią na zmniejszenie ciśnienia tętniczego, zmniejszenie objętości krwi krążącej czy spadek osmolalności osocza (inaczej mówiąc ilości jonów rozpuszczonych we krwi).

Moczówka prosta centralna, inaczej neurohormonalna, może być objawowa lub samoistna. Objawowa moczówka prosta centralna jest skutkiem zniszczenia jąder nadwzrokowych, czyli struktur podwzgórza, odpowiedzialnych za produkcję wazopresyny. Przyczyną może być też bezpośrednie uszkodzenie przysadki. Samoistna (idiopatyczna) również wynika ze zniszczenia jąder nadwzrokowych, jednak jest to efekt reakcji immunologicznej uwarunkowanej genetycznie.

Moczówka prosta nerkowa jest efektem genetycznie uwarunkowanego defektu receptorów dla wazopresyny w nerkach. Występuje tylko u mężczyzn. Czasem zdarza się w nabytych uszkodzeniach nerek, hiperkalcemii (nadmiar wapnia) i hiperkaliemii (nadmiar potasu).

Objawy moczówki prostej

Objawami moczówki prostej centralnej i nerkowej są:

  • wzmożone pragnienie,
  • wielomocz, czyli oddawanie dużej ilości moczu (powyżej 4l na dobę),
  • konieczność nocnego oddawania moczu,
  • objawy związane z obecnością guza lub innej patologii uszkadzającej nerki lub przysadkę mózgową.

Większość chorych kompensacyjnie spożywa płyny, zapobiegając odwodnieniu. Niektóre osoby, szczególnie przewlekle chore, mogą mieć utrudniony dostęp do płynów, co może doprowadzić do ciężkich powikłań, a nawet śmierci.

Jak rozpoznać moczówkę prostą?

Po stwierdzeniu charakterystycznych objawów lekarz często decyduje się na przeprowadzenie tzw. testu odwodnieniowo-wazopresynowego. Pozwala on na potwierdzenie rozpoznania i zróżnicowania stanów mogących dawać podobne objawy.

Pierwszym etapem testu jest test odwodnieniowy, czyli zagęszczania moczu. Chory powinien ograniczyć przyjmowanie płynów, a właściwie całkowicie z nich zrezygnować. Następnie lekarz waży go co 30 minut. Dodatkowo ocenia się regularnie osmolalność moczu i ciężar właściwy moczu. Jeśli masa ciała chorego zmniejszy się >3% lub jeśli stężenie sodu w surowicy krwi wzrośnie do poziomu zagrażającego życiu, natychmiast przerywa się test. Celem wykluczenia moczówki prostej u dorosłych test przeprowadza się nawet nawet do 18h. U chorych z moczówką prostą test trwa kilka godzin. W moczówce prostej centralnej wzrasta osmolalność osocza, jednak nie wzrasta osmolalność moczu. Stężenie wazopresyny jest niskie. W przypadku moczówki prostej nerkowej poziom wazopresyny jest wysoki. Ten etap pozwala również wykluczyć tzw. psychogenną polidypsje, czyli nawykowe picie bardzo dużych ilości płynów.

Drugim etapem jest test wazopresynowy, który ostatecznie pozwala zróżnicować moczówkę prostą nerkową i centralną. Polega na podaniu analogu wazopresyny donosowo, podskórnie lub dożylnie, a następnie sprawdzenie osmolalności moczu.

Należy pamiętać, że rozpoznanie moczówki prostej centralnej zawsze obliguje do wykonania rezonansu magnetycznego (MR) celem wykluczenia guza przysadki mózgowej.

Leczenie moczówki prostej

W leczeniu moczówki prostej centralnej stosuje się substytuty wazopresyny, czyli desmopresynę. Terapia moczówki prostej nerkowej zależy od przyczyny tej patologii. Jeśli stwierdzono nabyte uszkodzenie nerek, postępowanie polega na podawaniu płynów i leczeniu choroby podstawowej. Gdy moczówka prosta nerkowa jest efektem zaburzeń elektrolitowych, w pierwszej kolejności należy dążyć do ich wyrównania. Defekt genetyczny receptorów dla wazopresyny w nerkach skłania do diety ubogiej w sód i zastosowania diuretyków tiazydowych (leków moczopędnych).

Jakie jest rokowanie w przypadku moczówki prostej?

Ze względu na zróżnicowaną etiologię choroby, rokowanie jest różne. Inne będzie w przypadku moczówki prostej nerkowej wywołanej chorobą nerek, a inne w przypadku np. guza nowotworowego przysadki. Jednak nieleczona moczówka prosta nie jest stanem zagrażającym życiu pod warunkiem, że chory przyjmuje odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia. Chorzy, u których istnieje możliwość stosowania analogów wazopresyny w leczeniu, mogą osiągnąć normalną jakość życia.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 07.12.2017,
Opublikowano: 01.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej