Mleko kokosowe produkuje się poprzez mieszanie rozdrobnionego miąższu kokosa z wodą. W zależności od wykorzystanych proporcji gotowy produkt może mieć różną konsystencję – od płynnej po bardzo gęstą, kremową. Po schłodzeniu rozwarstwia się na stałą, tłustą warstwę oraz wodę. Mleko kokosowe posiada białą barwę, intensywny kokosowy aromat oraz głęboki smak, który zawdzięcza wysokiej zawartości tłuszczu. Często bywa mylone z wodą kokosową, czyli płynem, który naturalnie znajduje się wewnątrz owoców palmy kokosowej. Mleko kokosowe wykorzystywane jest głównie w Azji, przede wszystkim w kuchni tajskiej oraz indyjskiej, gdzie stanowi niezwykle aromatyczny dodatek do wielu potraw. Ze względu na ciekawy aromat oraz właściwości prozdrowotne, coraz większą popularnością cieszy się jednak również w Europie.
Mleko kokosowe – właściwości, kalorie, wartość odżywcza
Kaloryczność i wartości odżywcze mleka kokosowego uzależnione są w głównej mierze od zawartości wody w danym produkcie. W gotowym mleku z puszki lub kartonu najczęściej spotkać można się z około 60-70% zawartością wody. 100 gramów takiego mleka kokosowego zawiera około:
- 200 kcal,
- 24 gramów tłuszczu, z czego 21 gramów stanowią tłuszcze nasycone, przede wszystkim krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (między innymi kwas laurynowy),
- 3,3 gramów węglowodanów,
- 2, 2 gramy błonnika,
- 2,3 gramy białka.
Mleko kokosowe zawiera wiele witamin i składników mineralnych, między innymi:
- mangan (spożycie 100 gramów mleka kokosowego zaspokaja niemalże połowę dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek),
- miedź,
- magnez,
-
selen,
-
żelazo,
- fosfor.
Ponadto, mleko kokosowe zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, lecytynę oraz kwas foliowy.
Mleko kokosowe – jak zrobić
Na skalę przemysłową mleko kokosowe produkuje się poprzez mechaniczną ekstrakcję rozdrobnionego miąższu owocu palmy kokosowej (z wykorzystaniem odpowiedniej ilości wody), filtrację oraz pasteryzację. W sklepach natknąć można się na klasyczne mleko kokosowe oraz wersję light (odtłuszczoną). Mniej kaloryczną postać mleka uzyskuje się poprzez długotrwałe odwirowywanie produktu lub rozcieńczenie większą ilością wody.
Mleko kokosowe można również przygotować w domu – ze świeżego miąższu lub wiórków kokosowych. Jak je przyrządzić?
- Jedną porcję wiórków lub świeżego miąższu kokosa zalać 2 porcjami zimnej wody (najlepiej mineralnej) i pozostawić na noc.
- Kokosa oraz wodę przełożyć do garnka i podgrzać do temperatury 70 stopni Celsjusza (nie gotować!).
- Zawartość garnka przełożyć do pojemnika blendera lub do wysokiego naczynia (w przypadku, gdy używany jest blender ręczny) i dokładnie zmiksować.
- Uzyskany płyn odcedzić na gazie lub bardzo gęstym sicie, dokładnie odciskając.
- W razie potrzeby gotowe mleko kokosowe można rozcieńczyć, dodając większą ilość wody.
- Mleko przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu 3 dni.
Mleko kokosowe – zastosowanie
Oprócz tradycyjnych potraw azjatyckich (na przykład curry), mleko kokosowe można wykorzystywać także do przyprawiania polskich dań. Dzięki kremowej konsystencji może ono zastępować śmietanę, na przykład do zabielania zup i sosów. Mleko może być również wykorzystywane do przygotowywania deserów – za sprawą wysokiej zawartości tłuszczu schłodzone mleko kokosowe łatwo się ubija, przyjmując konsystencję klasycznej bitej śmietany. Bardziej rozcieńczone mleko kokosowe może służyć jako alternatywa mleka krowiego – do płatków, naleśników czy kawy.
Mleko kokosowe – właściwości prozdrowotne
Pomimo tego, że mleko kokosowe jest produktem wysokokalorycznym, zawierającym głównie nasycone kwasy tłuszczowe, spożywanie go może być korzystne dla zdrowia. Do najważniejszych prozdrowotnych właściwości mleka kokosowego zalicza się:
-
Wspomaganie odchudzania – krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (stanowiące ponad 90% nasyconych kwasów tłuszczowych, znajdujących się w mleku kokosowym) poprzez żyłę wrotną, bezpośrednio z przewodu pokarmowego, przedostają się do wątroby, gdzie zostają niemalże natychmiastowo spalone i przekształcone w energię. Tym samym, tłuszcze znajdujące się w mleku kokosowym nie odkładają się w tkance tłuszczowej. Ponadto, krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe spowalniają perystaltykę jelit, umożliwiając tym samym lepsze wchłanianie wartości odżywczych, a także zapewniając długotrwałe poczucie sytości.
-
Wspomaganie leczenia choroby wrzodowej – spożywanie mleka kokosowego łagodzi owrzodzenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy oraz pozwala delikatnie złagodzić dolegliwości bólowe, towarzyszące chorobie.
-
Działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne – krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe przyczyniają się do łagodzenia przewlekłych stanów zapalnych (na przykład w chorobach autoimmunologicznych). Ponadto, dzięki zawartości kwasu laurynowego, mleko kokosowe zmniejsza ryzyko infekcji bakteryjnych lub wirusowych.
Mleko kokosowe może stanowić alternatywę dla nabiału – poleca się go weganom oraz osobom, które nie tolerują laktozy. Produkt zawiera wiele cennych wartości odżywczych, niemniej jednak ze względu na wysoką kaloryczność nie zaleca się spożywania go w zbyt dużych ilościach.