Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w opiece okołoporodowej. Kobiety będą mogły liczyć na pomoc psychologa

Fot. Hero Images / Getty Images

Od 1 stycznia Ministerstwo Zdrowia zaplanowało zmiany w opiece okołoporodowej dla pacjentek. Kobiety będą mogły liczyć m. in. na pomoc psychologa czy możliwość spożywania posiłków w trakcie porodu.

Nowe standardy opieki okołoporodowej mają ujednolicić i uregulować opiekę sprawowaną przez szpitale i przychodnie nad kobietą w ciąży, w czasie porodu oraz połogu. Część zapisów odnosi się nie tylko do pomocy medycznej, ale i psychologicznej. Kobiety od 1 stycznia będą mogły liczyć na pomoc psychologa w czasie ciąży oraz po porodzie, ale tylko w przypadku podejrzenia depresji. 

Więcej: Złe samopoczucie psychiczne w ciąży - depresja ciążowa, nerwica i stres

Nowe regulacje porządkują także kwestię badań, do których ciężarna ma prawo (a także terminów ich wykonywania). Co jeszcze się zmieni?

Zobaczcie na filmie, jak można przygotować się do porodu w świetle nowych przepisów prawnych:

Zobacz film: Dlaczego warto chodzić do szkoły rodzenia? Opieka okołoporodowa w Polsce. Źródło: Dzień Dobry TVN

Nowe standardy zakładają konieczność zakończenia ciąży przed 42. tygodniem bez wcześniejszej hospitalizacji w przypadku braków zagrożeń dla zdrowia i życia matki i dziecka. Umożliwiają także dokładne zapoznanie się z miejscem porodu (czyli obejrzenie sal porodowych) oraz konsultację z anestezjologiem (tutaj brane są pod uwagę możliwości placówki). Nowe przepisy regulują także możliwość wyboru położnej przed porodem (w 21. - 26. tygodniu ciąży) oraz podnosi rangę jej zawodu - opieka w sali porodowej czy na oddziale porodowym powinna być realizowana wyłącznie przez położną.

Jak wyglądała opieka okołoporodowa w Polsce do 2018 roku? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zmiany zaplanowane przez Ministerstwo Zdrowia zakładają także ramowy program edukacji przedporodowej, co w praktyce oznacza te same informacje przekazywane przez różne instytucje przygotowujące do porodu, w tym szkoły rodzenia. 

Warto wiedzieć: Wczesne i nietypowe objawy porodu. Jak rozpoznać nadchodzący poród?

Bardzo ważną zmianą jest także możliwość spożywania posiłków w trakcie porodu (w zależności od decyzji lekarza przyjmującego poród), co do tej pory było niemożliwe.

Polecamy: Poród naturalny czy cesarka - wskazania, przeciwwskazania i różnice

Nowe standardy opieki okołoporodowej przewidują także wsparcie dla kobiety w zakresie karmienia piersią zarówno przed porodem, jak i po nim. Ministerstwo Zdrowia zakłada, że po porodzie matka z dzieckiem pozostaną pod opieką położnej i/lub pielęgniarki środowiskowej. 

Zobaczcie także, jak przygotować się do porodu i co robić, gdy szpital nie może spełnić nowych wymogów:

Zobacz film: Jak wygląda pobyt na porodówce? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 22.11.2019,
Opublikowano: 19.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej