Mikroangiopatia – przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

Fot. Inok / Getty Images

Mikroangiopatia to nazwa używana do opisu zmian zachodzących w drobnych naczyniach (głównie tętniczych), które prowadzą do uszkodzenia tkanek. Najczęściej przyczyną tego schorzenia jest cukrzyca i jej powikłania.

Mikroangiopatia to medyczny termin, który bazuje na znaczeniu trzech greckich słów: mikro – małe, angeio – naczynie krwionośne, pathos – cierpienie. Oznacza chorobę małych naczyń krwionośnych.

Czym jest mikroangiopatia?

Mikroangiopatia to schorzenie polegające na uszkodzeniu ściany małych naczyń krwionośnych, powodujące zmniejszenie przepływu przez tkanki i uszkodzenie narządów. Chorobą zajęte są drobne tętniczki (arteriole) i włosowate naczynia tętnicze oraz najmniejsze naczynia żylne.

Jeśli zaburzenia krążenia pojawiają się w dużej tętnicy (np. wskutek zmian miażdżycowych lub zakrzepu), często możliwe jest zastępcze ukrwienie narządu zaopatrywanego przez to naczynie z innych źródeł – przez odgałęzienia innej tętniczki. W razie potrzeby rozszerzają się one, pozwalając na wielokrotne zwiększenie przepływu i właściwe ukrwienie narządu. Mówi się wtedy o uruchomieniu krążenia obocznego – takie sytuacje dotyczą np. niektórych części mięśnia sercowego lub mózgu. Podobnie dzieje się przy niedrożności odpływu żylnego – przykładem jest tutaj np. marskość wątroby. Zmniejszenie przepływu krwi przez ten organ powoduje wytworzenie krążenia obocznego m.in. przez żyły nabrzuszne oraz przełykowe.

Polecamy: Zakrzepica żył głębokich i powierzchownych – objawy i leczenie

Jak zbudowany jest i jak działa układ krążenia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Mikroangiopatia jest chorobą, z którą organizm nie jest w stanie poradzić sobie w podobny sposób. Wynika to z faktu, że naczynia włosowate zaopatrują określony, niewielki fragment tkanki i nie mają naczyń obocznych, które mogłyby dostarczyć krew w to samo miejsce. Poza tym mikroangiopatia jest procesem uogólnionym, który obejmuje większość drobnych naczyń. Nawet tam, gdzie oboczne naczynia włosowate istnieją, są one w podobnym stopniu zdeformowane przez proces chorobowy i nie spełniają właściwie swojej funkcji. Efektem mikroangiopatii jest przewlekłe, postępujące niedokrwienie, które może prowadzić do zaniku, martwicy lub degeneracji tkanek zaopatrywanych przez zajęte chorobą tętniczki.

Mikroangiopatia cukrzycowa

Podstawową przyczyną mikroangiopatii jest cukrzyca. Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktury ściany drobnych naczyń, a intensywność tego procesu jest uzależniona od sposobu, w jaki kontrolowany jest poziom cukru we krwi (glikemia). Zmiany chorobowe pojawiają się szybciej, jeśli u chorego dochodzi do dużych, powtarzających się wahnięć poziomu glukozy. Może tak się dziać ze względu na trudności w dobraniu dawki insuliny lub leków doustnych, nieprawidłowym ich stosowaniu albo w związku z nieprzestrzeganiem diety. Dodatkowym czynnikiem przyspieszającym rozwój zmian naczyniowych jest nadciśnienie tętnicze będące częstym i trudnym do leczenia powikłaniem cukrzycy.

Efektem mikroangiopatii cukrzycowej jest niedokrwienie tkanek. Choć proces jest uogólniony i dotyczy całego organizmu, objawy pojawiają się najszybciej w obrębie tych narządów, które wymagają intensywnego ukrwienia. Choroba rozwija się więc najszybciej w siatkówce oka (gdzie dochodzi do powstania retinopatii cukrzycowej) oraz nerek, gdzie pojawiają się objawy nefropatii cukrzycowej. Oba te, będące skutkiem mikroangiopatii, schorzenia są bardzo niebezpieczne. Obecnie stanowią one najczęstsze przyczyny trwałej utraty wzroku i niewydolności nerek.

Mikroangiopatia zakrzepowa

Inną groźną postacią mikroangiopatii jest tak zwana mikroangiopatia zakrzepowa. Przejawia się ona głównie zmianami zapalnymi w obrębie ściany naczyń, zwłóknieniami i obrzękiem, które prowadzą do powstawania mikrozakrzepów i blokowania przepływu krwi. Tego typu zjawisko jest związane głównie z takimi chorobami i zespołami, jak:

  • zakrzepowa plamica małopłytkowa (TTP),
  • zespół wykrzepiania śródnaczyniowego (wewnątrznaczyniowego) DIC,
  • zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS),
  • zespół antyfosfolipidowy (APS).

Powodem mikroangiopatii zakrzepowych bywa też stan przedrzucawkowy lub rzucawkowy, które są powikłaniami ciąży. Efektem mikroangiopatii zakrzepowej są najczęściej kliniczne objawy nefropatii. W niektórych postaciach opisanych zespołów przybiera ona formę ostrej niewydolności nerek.

Leczenie mikroangiopatii

Zmiany o typie mikroangiopatii mają najczęściej charakter nieodwracalny i postępujący. Zaburzenia mikrokrążenia powodują uszkodzenie, miejscową martwicę komórek siatkówki lub kłębuszków nerkowych, prowadząc do upośledzenia funkcji narządu i stopniowego pogorszenia stanu zdrowia.

Działania lecznicze zmierzają w trzech kierunkach. Pierwszym z nich jest leczenie choroby podstawowej, będącej przyczyną mikroangiopatii, np. precyzyjne kontrolowanie poziomu glikemii, zapobieganie jej skokom, leczenie wtórnego nadciśnienia tętniczego. W przypadku mikroangiopatii zakrzepowych konieczne jest również usunięcie przyczyny zmian naczyniowych (np. zaburzeń krzepnięcia, problemów metabolicznych). Drugim kierunkiem terapii mikroangiopatii jest leczenie objawowe, którego celem jest poprawa krążenia w niedokrwionych tkankach. Trzecim elementem, niezmiernie ważnym z punktu widzenia chorego, jest zapobieganie i ograniczanie skutków powikłań mikroangiopatii. To one bowiem odpowiedzialne są za utratę wzroku czy niewydolność nerek.

Data aktualizacji: 07.02.2019,
Opublikowano: 07.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej