Migrena z aurą – co to jest? Objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania

Fot: gpointstudio / fotolia.com

Silny ból głowy może wskazywać na migrenę. Jest to stan, który wywołuje dyskomfort u osoby chorej, gdyż zazwyczaj występuje także z objawami towarzyszącymi. Ataki migreny mogą być poprzedzone tzw. aurą. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO) migrena to dolegliwość, której występowanie obniża komfort życia i wpływa na codzienne funkcjonowanie. Cierpi na nią około 20% ludności, dlatego nie warto bagatelizować występujących ataków. Co 4. osoba, która boryka się z migreną, doświadcza bólu z aurą. Aby poprawić jakość życia, należy wdrożyć skuteczne leczenie. Jednak zanim to nastąpi, należy rozpoznać migrenę z aurą, określić jej objawy i zastanowić się, co może być jej przyczyną.

Migrena z aurą, czyli właściwie jaka?

Migrena to silny i pulsującym ból głowy. Z reguły jest jednostronny, o różnym stopniu nasilenia i częstotliwości. Migrena może występować z aurą bądź bez niej. Aura to objawy zwiastujące nadejście ataku, które można zaobserwować jeszcze przed bólem głowy bądź łącznie z nim. Może trwać od 4 do 60 minut i zależnie od przypadku różnie się objawiać. Warto podkreślić, że aura występuje u znacznie mniejszej części osób, u których pojawiają się ataki migreny. Szacunkowo stwierdza się ją u około 10% osób borykających się z migreną. Aurę u tych osób można podzielić na typową i nietypową. W większości przypadków, po ustąpieniu aury, pojawia się ból głowy.

Jak wygląda migrena z aurą?

Migrena z tzw. aurą typową charakteryzuje się objawami wpływającymi na wzrok, takimi jak: mroczki, jasne plamy, zygzaki, błyskające światła, zaburzenia wielkości i ostrości widzenia, niedowidzenie, a nawet utrata wzroku. W aurze nietypowej występują także objawy związane z zaburzeniami czucia (drętwienie, mrowienie), mowy oraz słuchu (szumy w uszach, utrata słuchu) i motoryki (niezborność). Każdy z tych objawów rozwija się stopniowo w trakcie 5–20 minut. Należy podkreślić, że u osób, u których występują migreny z aurą, objawy są w pełni odwracalne. Po wykonaniu badań diagnostycznych ich wyniki nie wskazują na powikłania ani ubytki. Dodatkowo migreny z aurą u dzieci charakteryzują się występowaniem objawów takich jak zmienione stany świadomości i postrzegania.

Jakie są przyczyny powstawania migreny z aurą?

Migrena z aurą powstaje w wyniku zaburzeń nerwowo-naczyniowych. Aktywacja układu nerwowego powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, które wywołują niedokrwienie tkanki mózgowej. W rezultacie powstaje ból, czyli migrena nierzadko poprzedzona także aurą.

Migrena, również ta z aurą, jest dolegliwością dziedziczną – jeśli ktoś w bliskiej rodzinie na nią cierpiał, to ryzyko zwiększa się nawet dwu–trzykrotnie względem całej populacji. Oprócz czynników genetycznych przyczyną powstawania silnego bólu głowy jest prowadzony styl życia. Duże znaczenie ma wysypianie się – zarwanie nocy bądź wielokrotne niedosypianie może wywołać silny atak migreny z aurą. 

Paradoksalnie zbyt długi sen także może przyczyniać się do powstawania bólu. Warto pamiętać, że przyczyną migreny mogą być także złe nawyki żywieniowe. Nieodpowiednie produkty (sery, czekolada, ostre przyprawy), używki (alkohol, papierosy), słabe nawodnienie i głód (nieregularne spożywanie posiłków) przyczyniają się do pojawiania się migreny. Ataki mogą wywoływać także takie przyczyny jak: nadmierny wysiłek fizyczny, zmiany hormonalne (u kobiet), jasne światło, dźwięki i wiele innych. Przyczyny powstawania migreny mogą być bardzo indywidualne – tylko obserwacja może pomóc znaleźć je, a następnie wdrożyć odpowiednią terapię.

Leczenie migreny z aurą

Warto podkreślić, że jednym ze sposobów leczenia jest pomoc doraźna. Gdy migrena z aurą już wystąpi, specjalista zaleca podanie leków przeciwbólowych, przeciwwymiotnych i uspokajających. Takie działanie w wielu przypadkach pomaga w zmniejszeniu bólu, a także objawów towarzyszących. Po samym ataku ulgę przynoszą zimne okłady, a także spokój i odpoczynek. Warto podkreślić, że w wielu przypadkach stosuje się profilaktyczne leczenie farmakologiczne, które nierzadko jest bardzo pomocne. W leczeniu migreny z aurą specjaliści zwracają uwagę na rolę stylu życia w zmniejszeniu częstotliwości występowania ataków – wysypianie się, unikanie stresu, właściwe nawyki żywieniowe itd. Niewątpliwym wsparciem będą także techniki relaksacyjne, masaże, ćwiczenia oddechowe, akupunktura oraz ćwiczenia kręgosłupa i postawy.

Jak zapobiegać migrenie z aurą?

Warto pamiętać, że wielu ataków migreny z aurą można uniknąć. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach, których nieprzestrzeganie może przyczyniać się do jej występowania. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak zapobiegać migrenie, to pamiętaj przede wszystkim o regularnym rytmie pracy i odpoczynku. Ponadto wysypiaj się (nie śpij jednak zbyt długo). Zadbaj także o spokój – stres i silne emocje mogą wywołać atak migreny. Żeby czuć się dobrze i wykluczyć z życia te dolegliwości, należy wspierać zdrowe nawyki żywieniowe. Takie zachowania z pewnością pomogą ustrzec się przed atakami migreny z aurą. 

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 18.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej