Migrena w ciąży – przyczyny i objawy. Jak radzić sobie z silnym bólem głowy w ciąży?

skynesher/getty images

Migrena w ciąży jest bardzo uciążliwa i trudna do zniesienia. Przyszłe mamy nie mogą korzystać z większości środków przeciwbólowych ze względu na ich szkodliwy lub nieznany wpływ na rozwijający się płód. Na migrenowy ból w ciąży narażone są także te kobiety, które nigdy wcześniej nie cierpiały z jej powodu.

Ból głowy jest często zgłaszanym problemem przez ciężarne. Może być kilka przyczyn tej dolegliwości: zmęczenie, niewyspanie, stres, głód, niedostateczna ilość płynów, a także zmiany hormonalne – znaczny wzrost estrogenów i progesteronu. Jednym z najsilniejszych i najbardziej dokuczliwych bólów głowy w ciąży jest migrena. Łagodzenie jej objawów powinno opierać się na domowych sposobach, ponieważ środki farmakologiczne mogą zaszkodzić dziecku.

Przyczyny bólu migrenowego w ciąży

Migrena jest jednym ze schorzeń neurologicznych, które charakteryzuje się występowaniem napadów bardzo silnego bólu głowy, trwającego od 4 do 72 godzin. Szacuje się, że dotyczy ono 8% populacji Polski, z czego zdecydowaną większość, bo aż 75%, stanowią kobiety. Migrena może pojawić się w każdym wieku, jednak gwałtowny wzrost przypadków odnotowuje się u osób po okresie dojrzewania.

Niekiedy bóle migrenowe w ciąży pojawiają się u kobiet, które wcześniej ich nie doznawały. Przyczyną migreny są wówczas nadwrażliwe reakcje neuronaczyniowe, predyspozycje genetyczne i zmiany w przepływie krwi do mózgu, a także wahania poziomu hormonów (zwłaszcza w I trymestrze). Napad migreny w ciąży może być spowodowany także:

  • stresem,
  • napięciem emocjonalnym,
  • nieodpowiednią dietą,
  • spożywaniem małej ilości wody,
  • zmęczeniem,
  • nadmiernym wysiłkiem fizycznym,
  • ostrym światłem,
  • hałasem,
  • dymem tytoniowym.

U większości kobiet migrena w ciąży jest słabsza. Odpowiedzialne za to są hormony ciążowe, szczególnie wysoki poziom estrogenów. Największą poprawę odnotowują ciężarne w II i III trymestrze. Na złagodzenie migrenowego bólu głowy w ciąży wpływają również beta-endorfiny, które wykazują pewne działanie analgetyczne (przeciwbólowe). Niektóre cierpiące na to schorzenie kobiety po zapłodnieniu ani razu nie doznały napadu. Zdarza się to zwłaszcza u tych pań, u których migrena związana była z menstruacją.

Zobacz film: Migrena

źródło: x-news

Objawy migreny w ciąży

Migrenowe bóle głowy w ciąży są bardzo silne, pulsujące i zwykle zlokalizowane tylko z jednej strony. Poszczególne napady mogą różnić się stopniem nasilenia oraz długością trwania. Zwykle jednak są dłuższe niż 4 godziny i kończą się przed upływem 72 godzin. Objawy migreny u ciężarnej nasilają się pod wpływem wysiłku fizycznego i emocji. Bardzo często zdarza się, że ból utrudnia lub uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.

Najczęściej bóle migrenowe w ciąży przebiegają razem z nudnościami, zawrotami głowy i wymiotami. Kobieta jest rozdrażniona, nadwrażliwa na dźwięki, światło i zapachy, ma problemy z koncentracją oraz napięty kark. Niektóre ciężarne podczas napadu migreny w ciąży skarżą się też na wzmożoną potliwość.

Specyficznym rodzajem schorzenia jest migrena z aurą. W ciąży objawia się ona dolegliwościami neurologicznymi. Występują one bezpośrednio przed napadem bólu migrenowego. Najczęściej są to zaburzenia widzenia (zamazanie obrazu, migające plamy), zaburzenia mowy, osłabienie jednej połowy ciała, drętwienie kończyn lub części twarzy. Objawy te są całkowicie odwracalne.

Migrena w ciąży – jak sobie radzić z bólem?

Migrena w ciąży jest szczególnie uciążliwa ze względu na to, że ciężarna nie może zażywać większości leków przeciwbólowych. Zalecane jest korzystanie z niefarmakologicznych sposobów na migrenowy ból głowy. Jeżeli jednak nie są one skuteczne lub napady często nawracają, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Wówczas może on zadecydować o podaniu paracetamolu. Nie jest wskazane zażywanie żadnych środków farmaceutycznych na własną rękę.

Skuteczne, domowe sposoby na migrenę w ciąży to:

  • zimny okład na czoło, skronie i kark,
  • ćwiczenia oddechowe i relaksacja,
  • odpoczynek w cichym, ciemnym i wywietrzonym pokoju przez minimum 30 minut,
  • masowanie skroni i karku czubkami palców,
  • ciepła kąpiel,
  • wypicie naparu z melisy,
  • drzemka.

Należy podjąć także działania, dzięki którym migrenowy ból w ciąży nie będzie występować. Ciężarna powinna dużo odpoczywać, wysypiać się i zdrowo odżywiać (zwiększyć podaż magnezu). Zalecana jest codzienna umiarkowana aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Warto także nauczyć się technik relaksacyjnych i uprawiać jogę.

Migrena a ciąża

Migrenowy ból w ciąży nie stanowi zagrożenia dla ciężarnej ani dla rozwijającego się płodu. Należy jednak zgłaszać fakt jego wystąpienia lekarzowi, ponieważ częste, nawracające lub długotrwałe napady mogą nieznacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego lub rzucawki – podniesionego ciśnienia tętniczego, prowadzącego do ataku drgawkowego. Dotyczy to zwłaszcza kobiet po 30. roku życia.

Bibliografia:

1. W. M. Kanadys, Idiopatyczne bóle głowy u kobiet w ciąży i karmiących piersią: patogeneza, epidemiologia i postępowanie terapeutyczne, [w:] „Perinatologia, neonatologia i ginekologia”, 2014, tom 7, zeszyt 2, s. 88–101.

Data aktualizacji: 05.08.2020,
Opublikowano: 05.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej