Migrena najbardziej dokucza latem. Co zrobić, żeby nie popsuć sobie urlopu?

Fot: Vanessa Clara Ann Vokey / gettyimages.com

Migrena to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób na świecie. Szacuje się, że z jej powodu cierpi co 10. Polak. Co przyczynia się do rozwoju migreny i dlaczego szczególnie dokuczliwa staje się latem?

Migrena to rodzaj zaburzenia neurologiczne. Objawia się ona silnym, pulsującym bólem głowy, który może utrzymywać się kilka godzin, a nawet dni. Choroba trzy razy częściej diagnozowana jest u kobiet, najczęściej między 25. a 55 rokiem życia.

Migrena - objawy

Migrena to przede wszystkim silny, jednostronny i pulsujący ból głowy. Najczęściej lokalizuje się on wokół gałki ocznej lub skroni. U część pacjentów atak migreny wywołuje nudności, wymioty, łzawienie oczu, nadwrażliwość na światło oraz zapachy.

U jednej czwartej chorych pojawia się tzw. aura. To zespół objawów neurologicznych, które mogą towarzyszyć bólowi głowy lub go zapowiadać. Aura to najczęściej objawy wzrokowe - mroczki, błyski, zaburzenie pola widzenia.

Zazwyczaj atak migreny składa się z czterech etapów - fazy zwiastunów, aury, bólu głowy i fazy ponapadowej.

Zobacz  także: Ból głowy a bóle migrenowe – rodzaje bólów głowy i jak sobie z nimi radzić?

Typowy pacjent z migreną to osoba, która w czasie bólu migrenowego leży w łóżku, zamknięta w ciemnym pokoju, prosi, aby nikt jej nie dotykał, nie mówił do niej. Dodatkowo ma pod ręką tonę leków przeciwbólowych, które, niestety, nie u wszystkich pacjentów działają - mówiła w studiu Dzień Dobry TVN dr Magdalena Boczarska-Jedynak, neurolog.

Migrena - co wywołuje ataki?

Lekarze nie potrafią udzielić na to pytanie jednoznacznej odwiedzi. Przypuszcza się, że atak migreny może mieć związek z silnym stresem czy zaburzeniami hormonalnymi. U niektórych osób ból pojawia się po zjedzeniu jakiegoś pokarmu (np. serów pleśniowych) czy po alkoholu (zwłaszcza po czerwonym winie). Atak mogą aktywować także zapachy, zmiany rytmu okołodobowego czy natężenia światła. 

Migrena to coś więcej niż zwykły ból głowy. Skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Migrena to nie jest zwykły ból głowy Źródło: Dzień Dobry TVN

Dlaczego migrena najbardziej dokucza latem?

Jednym z czynników, który może wywołać atak migreny jest pogoda. Badania pokazują, że prawie 80 proc. chorych reaguje na zmiany w pogodzie. Tym samym letnie miesiące, w których pogada jest wyjątkowo dynamiczna, mogą być dla chorych na migrenę wyjątkowo trudne.

Zdaniem specjalistów wysoka temperatura powietrza i znaczne przegrzanie ciała, zwłaszcza głowy, wysoka wilgotność, zmiany ciśnienia atmosferycznego występujące np. podczas letnich burz, ciepłe wiatry, takie jak wiatr halny mogą wywołać migrenę.

Ból głowy może wywołać zmiana średnicy i przepływu krwi w naczyniach mózgowych. Do takich zaburzeń dochodzi m.in. podczas lotu samolotem czy nurkowania.

Na ból głowy mogą wpływać także stopień jonizacji powietrza i zmiany (pulsy) pola magnetycznego. Dodatnio zjonizowane powietrze, które pojawia się w związku z gwałtownymi wiatrami i ruchami mas suchego i ciepłego powietrza oraz podczas burz, którym towarzyszą dodatkowo impulsy elektromagnetyczne, sprzyja występowaniu bólów głowy, a w szczególności migreny.

Zobacz także: Sposoby na migrenę – naturalne metody likwidowania bólu głowy

Migrena - jak się przed nią chronić?

Najlepszą prewencją jest unikanie czynników, które mogą wywołać atak migreny. Natomiast jeżeli wiemy, że ten napad się zbliża - wielu chorych go wyczuwa - to najszybciej, jak to możliwe trzeba przyjąć lek przeciwbólowy. W przypadku leków wydawanych bez recepty powinna to być większa dawka, niż ta stosowana w leczeniu innych schorzeń. Chorzy, którzy mają leki przepisane od lekarza powinni je zażyć, najlepiej w przeciągu 30 minut - mówiła w studiu specjalistka.

Data aktualizacji: 22.07.2020,
Opublikowano: 22.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej