Migotanie komór serca - przyczyny, objawy, reanimacja, leczenie i profilaktyka

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Migotanie komór (fibrylacja) jest typem nagłego zatrzymania krążenia (NZK) na skutek chaotycznych pobudzeń elektrycznych serca. Migotanie komór może byćjednym z objawów kardiomiopatii, choroby niedokrwiennej serca oraz zawału serca. Po skutecznej akcji reanimacyjnej leczenie polega na zastosowaniu farmakoterapii oraz interwencji chirurgicznej.

Migotanie komór jest mechanizmem, który prowadzi do zatrzymania krążenia na skutek zatrzymania pompowania krwi. W konsekwencji dochodzi do utraty przytomności i/lub nagłego zatrzymania krążenia.

Zobacz także: Częstoskurcz komorowy - objawy, leczenie, a migotanie komór

Na czym polega migotanie komór?

Migotanie komór do bardzo szybkie i nieskoordynowane kurczenie się włókien mięśnia sercowego, który nie spełnia swojej funkcji - nie pompuje krwi, co prowadzi do zatrzymania krążenia w całym krwioobiegu. Migotanie komór, które nie zostanie ustabilizowane w ciągu 3-4 minut od utraty przytomności, powoduje trwałe i poważne uszkodzenie mózgu, co kończy się zwykle śmiercią.

Przyczyny migotania komór serca

Migotanie komór jest gwałtownym symptomem takich schorzeń, jak:

  • choroba niedokrwienna serca,
  • pierwsza faza zawału serca,
  • kardiomiopatia
  • wrodzone zaburzenia kanałów jonowych (kanałopatii), do których należą: częstoskurcz komorowy, zespół Brugadów oraz zespół wydłużonego QT (komorowe zaburzenie rytmu serca), 
  • zaburzenia hormonalne,
  • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej,
  • uszkodzenie serca w wyniku choroby wieńcowej,
  • wady zastawkowe serca,
  • zażywanie narkotyków, np. metaamfetaminy.

Zobacz film: Migotanie komór serca. Źródło: 36,6

Migotanie komór - objawy i konsekwencje

Trudno określić objawy migotania komór, ponieważ w kilka sekund od jego wystąpienia dochodzi do utraty przytomności. Gwałtowne i nagłe zatrzymanie krążenia najczęściej prowadzi również do równoczesnego zatrzymania oddechuW wyniku niepodjęcia natychmiastowej akcji reanimacyjnej w ciągu kilku minut dochodzi zwykle do zgonu. W bardzo nielicznych przypadkach migotanie komór ulega samoistnemu wyrównaniu.

Migotanie komór - reanimacja

Podjęcie akcji reanimacyjnej jest jedyną szansą na przeżycie osoby, która doznała migotania komór. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie defibrylacji i resuscytacji. Używa się w tym celu defibrylatorów, które za pomocą impulsu elektrycznego umartwiają rytm serca.

W przypadku, gdy do zatrzymania krążenia nie doszło w szpitalu, niezbędne jest zadzwonienie po pogotowie i wykonanie masażu serca. Należy uklęknąć obok nieprzytomnej osoby, położyć splecione dłonie - mniej więcej na środku mostka osoby poszkodowanej, wyprostować ręce w łokciach, przenieść na nie ciężar ciała i rozpocząć rytmiczne uciskanie klatki piersiowej z częstością około 100 ucisków na minutę. Klatka piersiowa powinna się lekko uginać. Konieczne również jest przeprowadzenie resuscytacji oddechowej (sztucznego oddychania) - dwa wdechy na 30 uciśnięć. Gdy jest to niemożliwe, trzeba pamiętać, że już sam masaż serca zwiększa szanse na przeżycie. Reanimacja powinna być prowadzona do czasu wezwania karetki lub do momentu opadnięcia z sił. 

Zobacz film: Krioablacja. Sposób na migotanie przedsionków. Źródło: 36,6

Migotanie komór - leczenie

Po pomyślnej akcji reanimacyjnej konieczne jest przeprowadzenie badań w celu ustalenia przyczyny wystąpienia migotania komór. Wykonuje się wówczas: badania krwi, koronarografię (angiografia tętnic wieńcowych z użyciem kontrastu i promieni rentgenowskich) oraz echokardiografię serca (echo serca, USG serca). W niektórych przypadkach dodatkowo przeprowadza się również badanie elektrofizjologiczne (elektrofizjologię) polegające na wprowadzeniu do serca elektrod przez żyły udowe lub podobojczykowe i jego stymulacji.

Po ustaleniu przyczyny wystąpienia migotania komór w ramach długoterminowego leczenia zaleca się farmakoterapię, poszerzanie naczyń krwionośnych angioplastyką wieńcową (balonikowanie, stentowanie), by-passy, korektę rozpoznanej wady serca lub ablację RF (jedna z metod leczenia arytmii serca przy użyciu impulsów elektrycznych).

Profilaktyka migotania komór serca

Zapobieganie migotania komór serca, polega przede wszystkim na niedopuszczeniu do rozwoju chorób zależnych od stylu życia.

Konieczna jest

zmiana złych nawyków żywieniowych, redukcja otyłości i regularne wykonywanie badań.

Bardzo istotne jest również prawidłowe leczenie już istniejących schorzeń, które mogą mieć wpływ na wystąpienie migotania komór.

Osoby, które przeżyły migotanie komór lub są szczególnie nim zagrożone, np. cierpiące z powodu choroby niedokrwiennej lub kardiomiopatii muszą zostać poddane zabiegowi wszczepienia kardiowertera-defibrylatora. Jest to elektroda instalowania w mięśniu serca. Rozpoznaje nieprawidłowy rytm serca i przywraca go do normy impulsem elektrycznym.

Zobacz film: Objawy arytmii serca. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 20.03.2018,
Opublikowano: 12.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej