Miesiączka a ciąża: jak odróżnić ich początkowe etapy?

Fot. WavebreakmediaMicro / stock.adobe.com

Okres i ciąża to stany naturalne, które w początkowym etapie mogą dawać podobne objawy. Bolesność piersi, bóle podbrzusza czy zmiany nastrojów pojawiają się przed okresem, a także w ciąży. Różnią się jednak stopniem nasilenia i obecnością dodatkowych objawów. 

Okres i ciąża są dla kobiecego organizmu stanami naturalnymi, które poprzedzone są kilkoma charakterystycznymi objawami. Zalicza się do nich m.in. bóle podbrzusza, bolesność piersi, ochotę na „małe co nieco” oraz zmiany nastrojów. W przypadku ciąży są one bardziej nasilone i często towarzyszą im nudności oraz wrażliwość na niektóre zapachy. Ponadto w czasie ciąży kobieta nie miesiączkuje. Jeśli pomimo stwierdzonej ciąży pojawi się krwawienie, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Ciąża i okres – jakie są pierwsze oznaki?

Kobiety marzące o ciąży z niecierpliwością wypatrują jej pierwszych oznak. Zdarza się, że objawy są bardzo podobne do okresu i towarzyszy im lekkie krwawienie.

Każda kobieta inaczej odczuwa zbliżającą się miesiączkę. Objawy mogą być bardzo uciążliwe lub delikatne, praktycznie nieodczuwalne. Najczęściej dokuczają wówczas bóle podbrzusza i obrzmienie piersi. Zmniejsza się ilość wydzieliny z pochwy, a jej zabarwienie może być brunatne. U niektórych kobiet występuje tzw. zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Towarzyszą mu takie objawy, jak:

  • bolesne, tkliwe piersi;
  • wahania nastroju;
  • przygnębienie i skłonność do płaczu;
  • bóle podbrzusza niekiedy promieniujące do pleców;
  • przejściowy trądzik;
  • zwiększony apetyt, zwłaszcza na słodycze;
  • obrzmienia spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie (masa ciała może zwiększyć się nawet o 2–3 kg);
  • bóle głowy.

Symptomy te występują zwykle około 5 dni przed krwawieniem, a ustępują 4 dni po jego pojawieniu się.

Zobacz film: Co to jest zespół napięcia przedmiesiączkowego? Źródło: 36,6

Pierwsze objawy ciąży bardzo przypominają zespół napięcia przedmiesiączkowego, dlatego łatwo o pomyłkę. Nie zawsze dochodzi do zatrzymania okresu – zdarza się, że krwawienie pojawia się w trakcie ciąży, ale ma wówczas inne przyczyny niż miesiączka. Ciążę można podejrzewać, jeśli u kobiety wystąpią poniższe objawy:

  • brak lub opóźnienie miesiączki – często jest to pierwsza oznaka ciąży. Test ciążowy najlepiej wykonać po tygodniu od pierwszego dnia spodziewanej miesiączki. Zamiast okresu u kobiety może wówczas wystąpić krwawienie implantacyjne, które spowodowane jest zagnieżdżeniem się zapłodnionego jaja w macicy. Brak lub przesunięcie okresu może wynikać także z wahań hormonalnych, infekcji, silnego przemęczenia, stresu czy nagłej utraty wagi. Zdarza się, że w pierwszych 2–3 miesiącach ciąży u kobiety występuje krwawienie, które może być mylone z okresem. Jego przyczyną jest to, że jajo płodowe nie jest jeszcze na tyle duże, aby całkowicie wypełnić jamę macicy. Wówczas złuszczają się fragmenty niezajętej śluzówki, czego efektem są skąpe krwawienia. Mechanizm ten nie stanowi zagrożenia dla ciąży;
  • zwiększone wydzielanie śluzu – przed okresem ilość śluzu jest niewielka, natomiast w początkowym etapie ciąży może być go więcej;
  • tkliwość i obrzęk piersi – piersi stają się pełniejsze i cięższe, są wrażliwe na dotyk, obszar wokół sutków ciemnieje. Bardzo często pod skórą uwidacznia się siateczka żyłek. Podobne objawy towarzyszą PMS oraz zaburzeniom hormonalnym;
  • uczucie zmęczenia i obniżona odporność – przyszłe mamy są bardziej narażone na przeziębienia i potrzebują dużo wypoczynku;
  • poranne mdłości – pojawiają się nie tylko rano, ale także w wyniku zbyt intensywnych zapachów. Nie występują w PMS i nie każda ciężarna je odczuwa;
  • częste oddawanie moczu – jest efektem relaksacyjnego działania progesteronu na mięśnie gładkie, m.in. na zwieracze;
  • bóle w podbrzuszu – wynikają ze zmian hormonalnych, mogą przypominać bóle miesiączkowe;
  • zmiany samopoczucia – podobnie jak w PMS, kobieta może odczuwać nadwrażliwość, płaczliwość, a także nadpobudliwość, za które odpowiadają zmiany hormonalne.

Pierwsze objawy ciąży można pomylić z PMS, dlatego w przypadku wątpliwości warto wykonać test ciążowy lub udać się do lekarza, który wykona badanie ultrasonograficzne (USG) przezpochwowe. Inną metodą potwierdzenia ciąży są badania krwi.

Miesiączka a ciąża – co powinno zaniepokoić?

Każde krwawienie w ciąży wymaga porady lekarskiej. Konieczne jest ustalenie przyczyny oraz wdrożenie leczenia, jeśli jest taka konieczność. Problem pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy za krwawienie odpowiada niedobór progesteronu. Jest to hormon, który odpowiada za zagnieżdżenie jajeczka oraz utrzymanie ciąży. Jego niedobór może powodować obfite krwawienia o jasnoczerwonym kolorze lub skąpe plamienia. Jest to stan zagrożenia ciąży, ponieważ może być przyczyną poronienia.

Krwawienia w czasie ciąży mogą wynikać także z innych przyczyn:

  • chorób szyjki macicy – najczęściej są to nadżerki, polipy lub żylaki pochwy. We krwi widoczne są skrzepy;
  • ciąży pozamacicznej – krwawienia mogą mieć brunatny kolor. Jest to stan zagrażający życiu;
  • poronienia – może przypominać miesiączkę, towarzyszą mu bóle podbrzusza, ucisk i bóle w dole kręgosłupa, skurcze macicy.

Zobacz film: Niewydolność szyjki macicy a poronienie. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 08.04.2018,
Opublikowano: 27.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej