Miażdżyca kończyn dolnych – przyczyny, objawy i leczenie zmian miażdżycowych

Fot: sebra / fotolia.com

Miażdżyca kończyn dolnych to coraz częściej odnotowywane schorzenie, które może prowadzić do poważnych powikłań. Najczęściej ma związek z wysokim poziomem cholesterolu, czyli hipercholesterolemią. Chorzy powinni skupić się nie tylko na leczeniu, ale również na odpowiedniej profilaktyce.

Miażdżyca nóg jest bardzo bolesna, a z czasem może prowadzić również do problemów z chodzeniem oraz powikłań ogólnych. W wyniku zwężenia tętnic dochodzi do zaburzenia pracy naczyń, doprowadzających krew do tkanek kończyn dolnych.

Przyczyny miażdżycy kończyn dolnych

Cholesterol odkłada się nie tylko w naczyniach wieńcowych serca. Może również tworzyć blaszki miażdżycowe w innych częściach układu krwionośnego. Do miażdżycy kończyn dolnych nóg dochodzi, kiedy powstają one w żyłach i tętnicach kończyn dolnych. Olbrzymi wpływ na rozwinięcie choroby ma styl życia i przyzwyczajenia dietetyczne. Sprzyja jej cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia (poziom cholesterolu powinien utrzymywać się poniżej 200 mg/dl) czy wysoka homocysteina. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się również palacze. Miażdżyca nóg bardzo często pojawia się u osób, których bliscy borykali się wcześniej z tą dolegliwością lub chorobami serca i układu krążeniowego (np. chorobą niedokrwienną serca, udarem czy zawałem). Problemy z żyłami kończyn dolnych najczęściej obserwuje się u mężczyzn po 50. roku życia.

Zobaczcie, jakie funkcje pełni układ krążenia:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6

Objawy miażdżycy nóg

Miażdżyca kończyn dolnych bardzo długo nie daje żadnych objawów, co opóźnia diagnozę i powoduje trudności w leczeniu. Z czasem zaczynają się jednak pojawiać dolegliwości, które znacznie wpływają na sprawność i komfort życia. Należą do nich:

  • osłabienie nóg,
  • drętwienie kończyn dolnych,
  • skurcze,
  • chromanie przestankowe – ból związany z chodzeniem, doprowadzający do utykania,
  • wzmaga się zwłaszcza podczas wchodzenia po schodach czy dłuższych spacerów,
  • zasinienie kończyny, obniżenie jej temperatury,
  • spowolnienie gojenia się urazów,
  • utrata owłosienie na kończynie objętej miażdżycą,
  • wolniejsze rośnięcie paznokci,
  • problemy z erekcją w przypadku wystąpienia choroby Leriche’a,
  • silny ból, który w późniejszym stadium jest obecny nawet podczas spoczynku.

W ocenie skali zmian pomocna jest klasyfikacja Fontaine’a, wyrażająca poziom niedokrwienia kończyn dolnych. Kolejne stopnie są uzależnione od dystansu, który chory może przemierzyć oraz odczuwanych objawów bólowych:

  • I – brak objawów, objawy dyskretne
  • II – chromanie przestankowe
  • II a – chromanie po pokonaniu ponad 200 m
  • II b – chromanie po pokonaniu do 200 m
  • III – bóle nóg w spoczynku
  • IV – martwica kończyny.

Diagnostyka miażdżycy tętnic kończyn dolnych

Właściwe leczenie miażdżycy kończyn dolnych musi zostać poprzedzone szeregiem badań, które pomagają w ustaleniu skali i charakteru zmian. Po badaniu fizykalnym lekarz może stwierdzić osłabienie pulsu w kończynie, szmery w okolicach uszkodzonych naczyń czy obniżenie ciśnienia w nodze. Wykorzystuje się również wskaźnik kostka-ramię (ABI), który jest niezwykle pomocny w diagnozowaniu niedokrwienia kończyn dolnych. Jest to iloraz ciśnienia na stopie i na ramieniu. Wynik poniżej normy może wskazywać na problemy z właściwym ukrwieniem. 

Jedną z najbardziej efektywnych metod diagnostycznych jest badanie dopplerowskie (USG Doppler). Pozwala na ocenę stanu naczyń, ich szerokości i przepływów. Czasami przydatna okazuje się angiografia, polegająca na podaniu kontrastu w trakcie badanie rentgenowskiego (RTG) lub rezonansu magnetycznego (MR). W diagnostyce miażdżycy kończyn dolnych przeprowadza się również kompleksowe badania krwi w celu ustalenia poziomu cukru i trójglicerydów.

Leczenie miażdżycy kończyn dolnych

Leczenie miażdżycy kończyn dolnych ma na celu złagodzenie silnych objawów bólowych oraz spowolnienie postępu choroby, a zwłaszcza możliwości rozwinięcia innych schorzeń, takich jak udar mózgu czy zawał mięśnia sercowego. Przede wszystkim podaje się preparaty na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów oraz środki na nadciśnienie tętnicze, jeżeli takie występuje. Często zaleca się także przyjmowanie lekarstw zapobiegających tworzeniu się skrzepów w zwężonych naczyniach kończyn dolnych. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, w trakcie którego można pomostować tętnice, omijając zwężone lub zamknięte odcinki. Angioplastyka balonowa pomaga z kolei w udrożnieniu naczyń.

Leczenie naturalne miażdżycy kończyn dolnych

Samo leczenie nie może ograniczać się wyłącznie do zażywania leków lub poddania się zabiegowi. Poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety i zmianę stylu życia pacjenci są w stanie sami ograniczyć występowanie objawów lub cofnąć postęp choroby. Przede wszystkim należy zrezygnować z używek, szczególnie z palenia tytoniu, które doprowadza do skurczu naczyń krwionośnych. W diecie nie ma miejsca na duże ilości soli i tłuszczów. Najlepiej przestawić się na doskonałą dla serca dietę śródziemnomorską, która wykorzystuje duże ilości owoców, warzyw i ryb. Konieczne jest również podjęcie aktywności fizycznej – jazda na rowerze, pływanie i spacery pozwalają na wzmocnienie organizmu i układu krążeniowego. Leczenie naturalne miażdżycy kończyn dolnych zakłada również zażywanie rutyny z witaminą C, ekstraktu z pestek winogron i jedzenie dużych ilości czosnku i cebuli, które wyróżniają się działaniem antymiażdżycowym.

W ramach ciekawostek poznajcie... Micra TPS, czyli najmniejszy rozrusznik serca na świecie! Na filmie zobaczycie także, jaką pełni rolę w sercu:

Zobacz film: Micra TPS, czyli najmniejszy rozrusznik serca na świecie. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 18.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej