Metaplazja jelitowa – co oznacza diagnoza? Jakie są objawy metaplazji jelitowej żołądka?

Fot: hikdaigaku86 / stock.adobe.com

Metaplazja jelitowa to schorzenie, w wyniku którego błona śluzowa żołądka zmienia się w błonę śluzową jelita. Przyczyną tego stanu są często przewlekłe infekcje żołądka, a jego konsekwencją – większe ryzyko nowotworu.

Metaplazja jelitowa jest stanem, w którym jeden typ dojrzałego nabłonka zmienia się w inny dojrzały typ (w tym przypadku żołądkowy w jelitowy) w odpowiedzi na chroniczne podrażnienie np. stan zapalny żołądka. Zmiany są niestety niemal całkowicie nieodwracalne, chyba że uda się opanować całość infekcji, wówczas metaplazja może się cofnąć.

Co to jest metaplazja jelitowa?

Metaplazję określa się często zmianami przednowotworowymi. Po raz pierwszy choroba została opisana już ponad sto lat temu. Najczęściej dotyka osób starszych, a statystyki potwierdzają, że w 80% przypadków ich przyczynami są choroba wrzodowa dwunastnicy lub przewlekła infekcja błony śluzowej żołądka. Zmiany mogą dotyczyć jej fragmentu bądź większej części narządu.

Zobacz także: Zapalenie błony śluzowej żołądka – objawy, leczenie naturalne i dieta

Metaplazja jelitowa jest uważana za niebezpieczne schorzenie, które może zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu. Jeżeli błona dotknięta jest stanem zapalnym, organizm wytwarza nowe komórki nabłonka, które wypełniają miejsca ubytków. W przypadku przewlekłych stanów zapalnych i podrażnień proces regeneracji zostaje zakłócony, przez co dochodzi do metaplazji.

Przyczyn chronicznych infekcji żołądka może być kilka, np.: zakażenie Helicobacter pylori, przyjmowanie niektórych leków działających podrażniająco na błonę śluzową, nieprawidłowa dieta bogata w pokarmy ciężkostrawne, nieregularny tryb życia, a co za tym idzie również nieregularne posiłki, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, ale także zaburzenia hormonalne np. w przypadku cukrzycy.

Zobacz film: Wrzody żołądka – skąd się biorą? Źródło: 36,6

Metaplazja jelitowa – objawy

Objawy metaplazji jelitowej związane są z dolegliwościami ze strony rozwijającego się w żołądku stanu zapalnego (sam proces przemiany komórek przebiega bezobjawowo). Jest to szczególne schorzenie, które może się rozwijać przez wiele lat, a cierpiące na nie osoby odczuwają czasowe, powtarzające się dolegliwości. Objawy są uzależnione od czynnika wywołującego podrażnienie.

Jeżeli za zapalenie odpowiadają bakterie Helicobacter pylori, infekcja przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Niektóre osoby mogą skarżyć się na lekkie dolegliwości dyspeptyczne, czyli dokuczające bóle brzucha i objawy gastryczne, do których można zaliczyć:

  • uczucie pełności w nadbrzuszu,
  • nudności i wymioty,
  • nieprzyjemne odbijanie się,
  • uczucie zbyt wczesnej sytości,
  • brak łaknienia,
  • zgaga.

Nasilenie objawów jest bardzo osobnicze. U niektórych osób nie występują wcale bądź odczuwane są bardzo rzadko, podczas gdy u innych mają tendencję do częstego nawracania.

W przypadku podrażnienia błony śluzowej wywołanego działaniem substancji toksycznych może dojść do krwawień z żołądka widocznych w wymiocinach lub stolcu. Osoby cierpiące z powodu tego typu zapalenia odczuwają często ból w nadbrzuszu i ogólny dyskomfort związany z lekkimi dolegliwościami gastrycznymi. Z kolei autoimmunologiczne zapalenie żołądka w niektórych sytuacjach może prowadzić do niedokrwistości.

Niestety w większości przypadków nie ma wyraźnego powiązania między objawami a postępującą metaplazją jelitową żołądka. Osoby, które skarżą się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, często mają prawidłową błonę śluzową żołądka. Zaobserwowano też sytuację odwrotną – część z badanych o widocznych zmianach w obrębie błony śluzowej nie uskarża się na żadne dolegliwości.

Metaplazja jelitowa – dieta

W leczeniu metaplazji jelitowej, aby poprawić skuteczność terapii farmakologicznej, konieczna jest odpowiednia dieta, z której przede wszystkim należy wyeliminować używki typu: alkohol, papierosy, kawa, a także mocna herbata. Najważniejsza jest ochrona błony śluzowej żołądka. Niewskazane są zwłaszcza leki, które mogą wywoływać jej miejscowe bądź przewlekłe zapalenie.

Spożywane produkty muszą być przede wszystkim łatwe do strawienia, ponieważ tylko wtedy nie zalegają w żołądku i nie powodują podrażnienia. Należy ograniczyć spożycie tłuszczu i ostrych przypraw oraz wszelkich produktów o długim czasie trawienia. Wskazane jest częste jedzenie niewielkich porcji – najlepiej sprawdza się jadłospis, który zawiera pięć posiłków dziennie. Regularne odżywianie zapobiega nadmiernemu obciążeniu przewodu pokarmowego, a dodatkowo wpływa na jego prawidłową pracę. Najlepiej jest, aby produkty były gotowane bądź przygotowywane na parze. Nie jest wskazane smażenie.

Dieta powinna zawierać chude mięso, ryby, chude sery i mleko o niskiej zawartości tłuszczu. Należy unikać zbyt dużych ilości potraw bogatych w błonnik pokarmowy, ponieważ wykazuje on podrażniające działanie na błonę śluzową żołądka.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 31.03.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej