Megalomania - choroba czy cecha charakteru?

Fot: Elnur / stock.adobe.com

Megalomania (nazywana też manią wielkości) to zaburzenie psychiczne, zwykle towarzyszące innej chorobie, które wyraża się w podwyższonej samoocenie, braku samokrytycyzmu i urojeniach wielkościowych. Potocznie megalomanią nazywa się wygórowane wyobrażenie o własnej wartości, wywyższanie się.

Megalomania występuje w psychozach endogennych. Stanowi między innymi jeden z objawów epizodu manii w chorobie afektywnej dwubiegunowej. Może także towarzyszyć schizofrenii. Osoby dotknięte megalomanią najczęściej nie mają poczucia choroby.

Megalomania - przyczyny

Powody wystąpienia megalomanii są ściśle powiązane z przyczynami epizodu choroby, której mania wielkości towarzyszy. Psychozy endogenne mają niekiedy podłoże genetyczne. Za stany chorobowe sprzyjające wystąpieniu megalomanii odpowiada także wzrost aktywności neuroprzekaźników - serotoniny i noradrenaliny. Samoocenę często zawyżają substancje psychoaktywne (alkohol, narkotyki) oraz niektóre leki (cholinolityczne, przeciwmalaryczne czy antydepresyjne).

Zaburzenia nastroju skojarzone z megalomanią mogą być spowodowane niektórymi chorobami, np. nadczynnością tarczycy, padaczką skroniową i stwardnieniem rozsianym.

Zdarza się, że epizody psychotyczne wywołuje silny stres, zmęczenie, nieregularny sen.

Megalomania - objawy

W epizodzie psychozy, któremu towarzyszy megalomania, chory ma zwykle podwyższony nastrój, zaburzony obraz rzeczywistości oraz skłonność do snucia nierealistycznych planów w obliczu przekonania o nieskończonych możliwościach ich realizacji. Stan ten wiąże się z podwyższoną samooceną, brakiem autokrytycyzmu i dystansu do siebie. Dlatego osoba dotknięta zaburzeniem afektywnym łatwo nabiera przekonania o swojej wyższości nad otoczeniem, wybitnych zdolnościach i nieograniczonej mocy sprawczej. Myśli te mogą mieć charakter urojeń.

Chory, przeświadczony o swojej wyjątkowości, często ma także poczucie szczególnej misji, co w praktyce może popychać go do nieprzemyślanych, fatalnych w skutkach działań.

Megalomania - leczenie

Zaburzenia, którym towarzyszy megalomania, mają przewlekły, nawracający charakter, więc wymagają wieloletniego leczenia. Jego podstawą jest farmakoterapia, stosowana głównie w okresie występowania epizodów chorobowych. Osobie dotkniętej psychozą podaje się leki stabilizujące nastrój, leki uspokajające i przeciwlękowe oraz leki przeciwpsychotyczne. Obok farmakoterapii zalecana jest psychoedukacja, która uczy rozpoznawać wczesne symptomy zaburzeń afektywnych. Prowadzona równolegle psychoterapia wpływa korzystnie na ogólną kondycję psychiczną chorego, co ogranicza przyczyny epizodów chorobowych.

Megalomania jako cecha charakteru

O manii wielkości często mówi się w przypadku ludzi zdrowych, opisując w ten sposób trwały rys ich osobowości, sposób, w jaki odnoszą się do swojego otoczenia.

Megalomanem nazywa się osobę o wysokim stopniu samozadowolenia, przeświadczoną o własnej doskonałości i bezkrytycznie chełpiącą się domniemanymi walorami czy osiągnięciami.

Człowiek taki chętnie skupia na sobie uwagę, czerpiąc satysfakcję z podkreślania swojego znaczenia, mówienia o nieograniczonych możliwościach i niezwykłych dokonaniach. Odnosi się przy tym z wyższością do innych ludzi - czuje się od nich bardziej wartościowy, mądrzejszy, zdolniejszy. Megaloman jest przekonany o bezwzględnej słuszności swoich poglądów i ceni tylko tych, którzy się z nim zgadzają, bez skrupułów krytykując lub wręcz znieważając każdego, kto ma inne zdanie. Ów brak tolerancji przeradza się niekiedy w tak głęboką pewność własnej nieomylności, że osoba z manią wielkości stawia się ponad prawem czy zasadami społecznego pożycia, lekceważąc przepisy i ogólnie przyjęte normy. Megalomania pozwala na utrzymanie dobrego samopoczucia w sytuacjach trudnych, konfliktowych. Megaloman jest przeświadczony, że postępuje właściwie, więc nie ma poczucia odpowiedzialności za przykre zdarzenia. O ile sukcesy chętnie przypisuje sobie, winą zawsze obarcza otoczenie.

Przyczyny megalomani są złożone i różnią się w indywidualnych przypadkach. Generalnie psychologowie upatrują etiologii manii wielkości w niedojrzałości emocjonalnej, ponieważ poczucie omnipotencji w sposób naturalny występuje u dzieci.

Za powód megalomanii uznaje się także - paradoksalnie - niskie poczucie własnej wartości.

Wywyższanie się jest w tym przypadku mechanizmem obronnym, który pozwala radzić sobie z nieśmiałością czy poczuciem niekompetencji.

Pojętej w powyższy sposób megalomanii nie uznaje się za chorobę, niemniej w praktyce jest przypadłością o bardzo negatywnych skutkach. W istotę manii wielkości wpisany jest brak dystansu, samokrytycyzmu, toteż ludzie nią dotknięci zwykle nie mają świadomości problemu, a wszelkie sugestie na ten temat traktują z lekceważeniem. W związku z tym nie są w stanie pracować nad tą cechą charakteru.

Tymczasem jest ona niezwykle uciążliwa dla otoczenia, a przede wszystkim - niekorzystna dla samego megalomana.

Odbiera mu poczucie realizmu i umiejętność budowania zdrowych relacji z ludźmi. Dlatego wskazane jest, by osobę z manią wielkości nakłaniać do podjęcia terapii.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 29.05.2019,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej