Medytacja transcendentalna - jakie są techniki?

skaman306/getty images

Medytacja transcendentalna to oparta na mantrach technika medytacji. Zdaniem jej zwolenników zapewnia rozwój potencjału umysłowego, poprawia pamięć, rozwija intelekt i kreatywność, redukuje stres i wycisza. Popularyzujący ją ruch uważany jest przez niektórych za organizację quasi-religijną.

Medytacja transcendentalna to technika medytacyjna rozpowszechniana przez Maharishiego Mahesha Yogiego. Połączył w niej Wedy (święte księgi hinduizmu), myśl wedantyjską (element klasycznej filozofii indyjskiej) i język współczesnej nauki. TM stała się popularna niemal na całym świecie, a jej praktyki podejmowane są przez wielu znanych ludzi.

Zobacz także:

Czym jest medytacja transcendentalna?

Medytacja transcendentalna (z ang. Transcendental Meditation, TM) to technika medytacyjna oparta na mantrach, czyli powtarzaniu głośno lub tylko w myślach uzyskanego od nauczyciela tekstu. W opinii zwolenników TM jej technika jest naturalna, bezwysiłkowa, łatwa oraz przyjemna. Może być praktykowana przez ludzi w każdym wieku, wyznających różne religie.

Skąd wywodzi się medytacja transcendentalna?

Medytacja transcendentalna zapoczątkowana została w latach sześćdziesiątych XX w. przez hinduskiego mędrca Maharishiego Mahesha Yogiego. Według niego program transcendentalnej medytacji „zapoczątkuje nową erę dla nowej ludzkości o rozwiniętych wszystkich sferach życia – fizycznej, umysłowej, materialnej i duchowej". Jej propagowaniem niemal na całym świecie zajmuje się utworzona przez niego organizacja Maharishi Foundation Ltd. W Polsce TM pojawiła się w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX w. Jej nauczaniem zajmują się przede wszystkim Polskie Towarzystwo Idealnej Edukacji i Towarzystwo Transcendentalnej Medytacji.

Popularność medytacji transcendentalnej

Transcendentalna medytacja cieszy się w ostatnim czasie sporą popularnością. Szacuje się, że w skali globu uprawiana jest przez ponad 6 milionów ludzi. Wśród praktykujących ją osób znajdują się nawet gwiazdy Hollywood: Tom Hanks, Gwyneth Paltrow, David Lynch czy Ellen DeGeneres. Jedna z książek o transcendentalnej medytacji Super Mind autorstwa Normana Rosenthala – międzynarodowej sławy psychiatry znalazła się na liście bestsellerów New York Times.

Technika medytacji transcendentalnej

Technika medytacji transcendentalnej przedstawia się następująco:

  • zajęcie wygodnej pozycji siedzącej na krześle lub poduszce, tak by plecy były proste, dłonie położone na górnej części ud, oczy zamknięte;
  • skoncentrowanie się na oddechu, zwrócenie uwagi, by podczas wdechu w pierwszej kolejności unosiła się przepona i brzuch, a później klatka piersiowa. Należy pamiętać, by wdech był krótszy od wydechu, oddychanie przebiegało świadomie, bez napięcia, swobodnie;
  • nie walcz z pojawiającymi się w głowie myślami, ale nie poświęcaj im też uwagi, łagodnie skieruj uwagę na oddychanie i mantrę.

Medytujący wprowadzony jest do TM przez mistrza, który przekazuje mu instrukcje i indywidualnie dobiera mantrę, uwzględniając przy tym m.in. zawód, styl życia, temperament. Adept jest zobowiązany do nieprzekazywania szczegółów instrukcji osobistej innym osobom. Przez pierwsze sesje uczeń medytuje pod nadzorem mistrza, który sprawdza jej poprawność. Później zaczyna samodzielną medytację. Praktykować ją można w odosobnieniu lub na specjalnych zajęciach grupowych. Jednorazowa sesja medytacji transcendentalnej powinna trwać średnio 20 minut i być powtarza dwa razy dziennie – rano i po południu. Dla zainteresowanych TM oprócz kursów podstawowych – inicjacyjnych oferowane są też zaawansowane.

Zalety i zagrożenia medytacji transcendentalnej

Transcendentalna medytacja jest bardzo prosta w praktykowaniu. Jej entuzjaści wymieniają ponadto wiele płynących z niej zalet. Ma pomóc w zaktywizowaniu energii, głębokiej relaksacji ciała, opanowaniu, wyciszeniu i oczyszczeniu umysłu. Dodatkowo zwiększa sprawność zarówno umysłową, jak i fizyczną. Wpływa korzystnie na ogólne samopoczucie, poprawia relacje z otoczeniem, łagodzi stres, pomaga zdystansować się od codziennych problemów. Uważana jest za ważne narzędzie samodoskonalenia, które zwiększa pewność siebie, koncentrację, kreatywność, pamięć. Podnosi też ogólną odporność organizmu. W wyniku praktyki medytacyjnej obniża się ciśnienie tętnicze krwi i tętno, a mięśnie rozluźniają.

Wymienione efekty możliwe są do uzyskania wyłącznie w przypadku systematycznego praktykowania medytacji transcendentalnej. Zauważalne są w ciągu pierwszych kilku tygodni i kumulują się wraz z upływem czasu. Zdaniem niektórych naukowców badania związane z tym tematem są mało wiarygodne, gdyż wykonane na zlecenie Maharishi Foundation Ltd. Dlatego też ich wartość jest dyskusyjna.

Na temat zagrożeń płynących z medytacji transcendentalnej mówią przeważnie środowiska kościelne. Zauważają w ruchu medytacji transcendentalnej organizację quasi-religijną, a nie uczącą techniki medytacyjnej. Zwłaszcza, że z czasem pojawiły się w nim elementy wierzeń millenarystycznych nakierowanych na przemianę świata i ludzkości czy idee siddha, czyli nadnaturalnych mocy (np. lewitacji). Od lat 90. XX w. ruch TM uważany jest za jednego z czołowych propagatorów ajurwedy – rozwiniętego w starożytności systemu medycyny indyjskiej.

Zobacz film: Czym jest medytacja?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Maharishi Mahesh Yogi, Nauka o Bycie a sztuka życia, Medium, Konstancin-Jeziorna 2003.

2. B. Roth, Siła spokoju. Potęga Transcendentalnej Medytacji, Samsara, Białystok 2018.

3. L. Jones, M. Eliade, C. J. Adams, Encyclopedia of Religion, Macmillan Reference USA, Detroit 2005.

4. P. Marchwicki, TRANSCENDENTALNA MEDYTACJA. Zarys doktryny i praktyki oraz elementy krytyki, [w:] „SEMINARE”, 2001, 17, s. 263–277.

Data aktualizacji: 02.12.2020,
Opublikowano: 02.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej