Matura 2018. Jak poradzić sobie ze stresem?

Fot. seb_ra / Getty Images

W maju ruszają egzaminy maturalne. Wielu uczniów ma poważny problem ze stresem - w końcu od wyniku matury zależy ich dalsza przyszłość. Jak skutecznie zwalczyć stres? Lepiej pomyśleć o tym wcześniej niż na dzień przed pierwszym egzaminem. 

Matura to dla wielu zdających ogromny stres, w końcu od wyniku egzaminu zależeć będzie ich przyszłość, to czy dostaną się na wymarzony kierunek studiów. Stres w sytuacji zdawania egzaminu może okazać się przydatny, jest bowiem reakcją organizmu w postaci mobilizacji energii do działania. 

Jednak przeżywanie stresu jest sprawą indywidualną, u każdego człowieka reakcja może być inna. Bywa, że stres działa paraliżująco, powodując uczucie pustki w głowie, zaburzenia koncentracji, pamięci a także osłabia refleks.

Reakcję na stres determinują m. in. cechy osobowości, doświadczenia życiowe, zdolność przystosowania się i odporność psychiczna. Z medycznego punktu objawami stresu są reakcje fizjologiczne (np. nadmierna potliwość, nudności), emocjonalne (np. lęk, złość, agresja) oraz intelektualne (zaburzenia koncentracji, pamięci).

Więcej: Stres – fazy rozwoju, skutki i objawy. Jak sobie z nim radzić?

Zobacz film: Zajadanie stresu. Źródło: 36,6.

Jak sobie radzić ze stresem?

Przede wszystkim należy być dobrze przygotowanym i zdawać sobie sprawę, ze swojej wiedzy. Materiał do przerobienia przy przygotowywaniu się do egzaminu dojrzałości jest ogromny, ale pewne rzeczy łączą się. Dlatego rozwiązując próbne arkusze maturalne oraz testy wiedzy należy nauczyć się schematu myślenia - wiele rzeczy można wydedukować. Znajomość tematu i wiedza (i świadomość tego) pozwoli skutecznie zredukować stres. Ponadto warto pamiętać, że egzaminy są pisemne, zatem będzie czas na przemyślenie odpowiedzi.

Warto wiedzieć: Jak sobie radzić ze stresem? Sprawdzone sposoby walki z nim

Przed egzaminami maturalnymi warto zadbać o odpowiednią regenerację organizmu. Ważny jest sen - minimum 8 godzin na dobę (podczas snu to, czego nauczyliśmy się w ciągu dnia utrwala się, a nowa wiedza tworzy sieć połączeń z już istniejącą) oraz dotlenienie organizmu - spacery, aktywność fizyczna sprawią, że nasz mózg będzie dotleniony, przez co będzie lepiej funkcjonował. 

Zbilansowana dieta zapewni nam odpowiedni poziom witamin i minerałów, co wpłynie pozytywnie na procesy poznawcze, a w czasie najbardziej stresującym wesprze nasz organizm w walce z napięciem. Poziom stresu skutecznie obniża witamina C, witamina E, witaminy B6, B12 oraz kwas foliowy. Także magnez, mangan oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 (tyrozyna, tryptofan, kwas dokozaheksaenowy) pozytywnie wpływają na układ nerwowy.

Polecamy: Koncentracja. Skąd się biorą problemy z koncentracją i jak ją poprawić?

Jeśli wiemy, że na stres reagujemy paniką lub paraliżem i niemożnością działania, to warto odwiedzić psychologa. Skuteczna terapia pomoże zwalczyć nieprzyjemne skutki stresu. Jednak należy o tym pomyśleć wcześniej, niż na kilka dni przed. W sytuacji, gdy nie radzimy sobie ze stresem możemy zastosować także ćwiczenia relaksacyjne. W przypadku tych ostatnich dobrze sprawdza się joga.

Jak zapanować nad stresem w trakcie egzaminu? Praktyczne rady

  1. Przed wejściem na salę należy zjeść coś lekkiego - pusty żołądek nie sprzyja myśleniu, przepełniony także nie.
  2. Skup się nad zadaniem - nie przeglądaj od razu wszystkich pytań, odpowiadaj na nie metodycznie, po kolei.
  3. Przeszukuj pamięć - nawet jeśli nie do końca znasz odpowiedź, możesz ją odgadnąć na podstawie posiadanej wiedzy.
  4. Oddychaj - regularny oddech pozwoli ci lepiej myśleć.
  5. Po rozwiązaniu testu wróć do pytań, których nie jesteś pewien.
  6. Nie trać czasu na patrzenie na zegarek. Egzaminatorzy poinformują maturzystów na 15 minut przed końcem egzaminu.
  7. Siedząc na sali spróbuj się rozluźnić - zacznij od karku i szyi, a następnie rozluźnij mięśnie barków.
  8. Skorzystaj z toalety przed wejściem na salę.

Zobacz film: Jakie mogą być konsekwencje przewlekłego stresu? Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 11.05.2018,
Opublikowano: 04.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej