Materac kokosowy. Kto powinien rozważyć jego zakup?

Fot. FotoDuets / Getty Images

Materac kokosowy nie jest nowością na polskim rynku. Coraz więcej osób decyduje się na zakup produktów z naturalnym wypełnieniem (kokosowym, kokosowo-gryczanym). Wybór nie jest jednak związany jedynie z ekologią. Najczęściej wybierają produkt osoby poszukujące twardego materaca, który jest odporny na odkształcenia.

Materac kokosowy lub materac gryka-kokos to rozwiązania, które sprawdzą się w przypadku osób szukających zarówno twardszego podłoża do snu, jak i odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Jest dodatkowo odpowiednio elastyczny, dlatego często na jego zakup decydują się rodzice, urządzając pokój dla dzieci.

Materac kokosowy – jak wygląda?

Materac kokosowy nie jest w całości wykonany z naturalnego materiału. Jest to najczęściej połączenie lateksu, pianki termoelastycznej, konstrukcji kieszeniowej bądź bonelowej z matą kokosową. Mata kokosowa na materac służy jego utwardzeniu. Jest przy tym odpowiednio elastyczna, nie ma więc ryzyka jej złamania bądź pęknięcia. Jest natomiast bardzo wytrzymała, co sprawia, że materac kokosowy idealnie nadaje się dla osób nieco cięższych, które mają wrażenie zapadania się podczas snu. Sprawdza się on także w sytuacji, gdy potrzebne jest odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Mata na materac z jednej strony jest twarda, z drugiej natomiast – elastyczna i sprężysta. Połączenie to jest wyjątkowo cenne w przypadku problemów z kręgosłupem.

Materac gryka-kokos oraz materac kokosowy cechują się wysoką trwałością i odpornością na odkształcenia. Ponadto materac z kokosem dobrze przepuszcza powietrza, a przy tym jest antyalergiczny.

Polecamy: Problemy ze snem - co wpływa na jakość snu? Jak wybrać materac do spania?

Rodzaje materaców kokosowych

Materace kokosowe występują w wielu rozmiarach. Dostosowane są zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wybierając ten produkt, trzeba jednak zastanowić się nad jego dopełnieniem. Można zdecydować się na materac pianka-kokos lub materac kokosowy kieszeniowy. Na rynku dostępne są:

  • materace kokosowe z piankami (pianką PUR, pianką wysokoelastyczną HR, pianką termoelastyczną VISCO),
  • materace lateksowo-kokosowe,
  • materace kokosowe kieszeniowe z wkładem ze sprężyn kieszeniowych,
  • materace sprężynowe bonelowe,
  • materace kokosowe nawierzchniowe – jest to rodzaj „nakładki” w pokrowcu do umieszczenia na innym używanym materacu lub na kanapie,
  • materace gryka-kokos z łuską gryczaną,
  • maty kokosowe w pokrowcach przeznaczone do umieszczenia na innym używanym materacu lub na kanapie. Wyrównują i utwardzają nawierzchnię.

Polecamy: Orzech kokosowy – wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne

Jak wybrać materac do spania? Jak dopasować do niego poduszkę? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film:  Jak wybrać dobry materac? Źródło: W dobrym stylu.

Materac kokosowy dla dziecka

Materac gryka-kokos jest najczęstszym materacem w łóżkach dziecięcych. Gryka jest wykorzystywana głównie ze względu na właściwości absorpcyjne. Wiele osób pyta, kiedy obrócić materac gryka-kokos - dobre wchłanianie wilgoci sprawia, że stronę gryczaną stosuje się mniej więcej po 6. miesiącu życia dziecka. Do tego czasu, ze względu na odpowiednie podparcie kręgosłupa dziecka, zastosowanie ma strona kokosowa.

Głosy ekspertów w sprawie materaca kokosowego dla dziecka są podzielone. Jedni twierdzą, że jest to rozwiązanie idealne dla niemowląt. Inni wskazują, że materac kokosowy dla niemowlaka jest po prostu zbyt twardy. Część ekspertów zaleca zakup modelu wykonanego z lateksu. Kupując materac gryka-kokos, trzeba sobie także zdawać sprawę, że nie wszystkim dzieciom na gryczanych łuskach dobrze się śpi.

Polecamy: Jak praca biurowa wpływa na nasz kręgosłup? Skąd się biorą problemy z barkami?

Materac z kokosem czy bez?

Materac z włókna kokosowego jest dobrym rozwiązaniem dla co najmniej kilku grup osób. To idealne posłanie dla alergików. Sprawdza się także w przypadku innych problemów ze zdrowiem. Wysoka higieniczność włókien kokosowych ma tutaj spore znaczenie. Ważna jest również dobra wentylacja, jaką zapewnia materac z kokosem. W tym kontekście w przypadku osób chorych, cierpiących na różne dolegliwości, materac kokosowy może okazać się dobrym rozwiązaniem. Z pewnością jego zakup mogą rozważać osoby, którym zależy na twardszym posłaniu i odpowiednim podparciu kręgosłupa.

Materace kokosowe mają jednak tylu zwolenników, ilu przeciwników. Ci ostatni wskazują na to, że materac z kokosem nie jest wskazany dla osób ze zwyrodnieniami kręgosłupa, mających problemy z układem ruchowym. Nie nadaje się również dla chorych leżących.

Największym zarzutem, jaki w ostatnim czasie został sformułowany wobec materaca kokosowego, było doniesienie, że lęgną się w nim robaki. Nie jest to jednak prawda, ponieważ włókno kokosowe, z którego wykonana jest mata kokosowa na materac, ogranicza rozwój bakterii oraz roztoczy. W materacu kokosowym nie rozwijają się robaki. Drobnoustroje, roztocza i w końcu robaki mogą się natomiast pojawić w łusce gryki. Sprzyjają temu właściwości absorpcyjne gryki, choć kluczowe znaczenie mają tutaj warunki przechowywania materaca u producenta. Ważne jest również to, czy podczas użytkowania materac gryka-kokos jest narażony na regularne zawilgocenie.

Data aktualizacji: 11.04.2019,
Opublikowano: 10.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej