Masz psa lub kota? Dowiedz się jak pomóc mu przetrwać upalne dni

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Bardzo wysoka temperatura jest trudna do zniesienia nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt. Niestety wielu właścicieli czworonogów o tym zapomina. Zwierzaki nie mają dostępu do wody, mają zakładane kagańce, które uniemożliwiają im chłodzenie. Jak zadbać o psa (i nie tylko) w upalne dni?

Kiedy temperatura mocno idzie w górę codzienne funkcjonowanie staje się bardzo trudne. Większość z nas spędza dzień w pracy, gdzie jest klimatyzacja. Niestety, zwierzęta nie mają takiego komfortu i często zostają w nagrzanym domu lub budzie, która nie ma właściwej izolacji. Co zrobić, aby gorące dni były bardziej znośne?

Dostęp do wody

Zwierzę (każde!), które zostaje w domu czy na dworze powinno mieć stały dostęp do wody. Naczynie z wodą powinno stać w zaciemnionym miejscu, aby woda zbyt szybko się nie nagrzewała. Wodę należy zabrać ze sobą także wtedy gdy wybieramy się na dłuższy spacer lub zabieramy psa na plażę. Nie musimy jednak zabierać ze sobą miski i dodatkowej butelki z wodą. W sklepach zoologicznych można bez większego problemu dostać butelki ze specjalną nakładką dzięki czemu pies może wypić wodę bezpośrednio z butelki.

Właściwy kaganiec

Posiadacze psów muszą sobie zdawać sprawę, że zwierzę otwierając pysk i sapiąc chłodzi się. Jeśli założymy mu kaganiec, który nie pozwala mu otworzyć pyska pies nie może się chłodzić. Dlatego bardzo ważne jest, aby wychodząc z pupilem na spacer założyć mu taki kaganiec, który umożliwi mu swobodne oddychanie oraz zapewni właściwą termoregulację.

Ochrona łap

Łapy psa mają bezpośredni kontakt z podłożem. Jeśli ziemia lub co gorsza asfalt są bardzo rozgrzane skazujemy zwierzaka na cierpienie. Kontakt łapy z bardzo gorącą ulicą czy chodnikiem może się skończyć poważnym podrażnieniem lub zranieniem. Jak tego uniknąć? Najlepiej nie wychodzić z psem na spacer w godzinach, gdy słońce świeci najmocniej. Najlepsze będą poranne i wieczorne spacery. Jeśli już musimy wyjść z psem w ciągu dnia, aby nie narazić go na niepotrzebne zranienie dobrze jest sprawdzić, czy asfalt lub chodnik, po którym będziemy chodzić nie jest zbyt nagrzany. Jak to zrobić? Wystarczy przyłożyć grzbiet dłoni do podłoża. Jeśli sami jesteśmy wytrzymać tak pięć sekund możemy bezpiecznie przejść się z psem. W sytuacji, gdy nie jest to możliwe – lepiej wybrać bardziej zacienioną trasę.

Dobrym zabezpieczeniem dla psich łap będą także specjalne buty, które będą chroniły łapy czworonoga przed poparzeniem i zranieniem. Zamiast psiego obuwia możemy pomyśleć o zakupie specjalnego kremu, który ochroni łapy czworonoga. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju kremy warto stosować nie tylko latem, ale także zimą.

Dobra buda

Nie wszystkie psy mieszkają w domu. Nadal można spotkać czworonogi przywiązane do budy. Właściciele tych psów powinni zadbać o odpowiednią izolację budy, tak aby ta nie nagrzewała się zbyt mocno. Zwierzę powinno mieć także zapewniony dostęp do wody. W gorące dni koniecznie rozważmy przedłużenie czasu wypuszczenia luzem psów żyjących na uwięzi. Nawet jeśli sami nie widzimy nic złego w tym, że pies cały dzień siedzi przy budzie, to wymaga tego prawo.

Zobacz także: Czego pies nie może jeść? Lista produktów szkodliwych dla psów

Zadbaj o sierść pupila 

Psy czy koty, które mają bardzo długą sierść jeszcze mocniej odczuwają wysoką temperaturę. W przypadku tych ras, które są strzyżone warto ulżyć psu i uwolnić go od nadmiaru sierści. A co ze zwierzakami, które nie potrzebują takiej pielęgnacji, a mają długą sierść? Te należy po prostu częściej wyczesywać.

Zwierzak sam w domu

Kiedy pies lub kot zostaje sam w domu dobrze jest zostawić mu swobodne wejście do pomieszczeń, w których jest chłodniej, np. do łazienki. Jeśli nasze mieszkanie nie nagrzewa się za bardzo można zostawić uchylone okno lub drzwi balkonowe (pod warunkiem, że balkon jest odpowiednio zabezpieczony i zwierzę nie wypadnie).

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o wodzie:

Zobacz film: Fakty i mity o wodzie. Źródło: Stylowy Magazyn

Udar u psa/kota – jak rozpoznać i jak pomagać?

Pies czy kot, tak samo jak człowiek przy temperaturze przekraczającej 30 stopni Celsjusza też może dostać udaru cieplnego. Do najbardziej charakterystycznych objawów udaru u psa należą:

  • niepokój;
  • dyszenie;
  • temperatura powyżej 40 st. C;
  • widoczne po odchyleniu warg ciemnoczerwone i suche błony śluzowe;
  • dezorientacja;
  • wydobywająca się pienista ślina z pyska;
  • w przypadku bardzo poważnego stanu – omdlenia i drgawki.

Koty natomiast mogą być nadmiernie pobudzone, biegać, pomiaukiwać i ślinić się.

Zwierzak z udarem powinien jak najszybciej trafić do lekarza. Zanim jednak zabierzemy go do leczniczy należy przenieść go w chłodniejsze miejsce i zacząć delikatnie schładzać. Jak? Polewając go wodą, która ma temperaturę pokojową. Można także przykryć zwierzaka chłodnym ręcznikiem. Aby jeszcze poprawić termoregulację dobrze jest otworzyć pysk zwierzęcia i usunąć nadmiar śliny.

Data aktualizacji: 14.06.2019,
Opublikowano: 13.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cała prawda o lodach – fakty i mity

Lody śmietankowe, czekoladowe, owocowe, lody na patyku, amerykańskie, lodowe rożki… Te zmrożone łakocie mogą przywodzić na myśl letnie dni, beztroski urlop, poobiedni deser lub słodkie umilenie dnia. 

Czytaj więcej
Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze - jak pracować zdrowo?

Ergonomia pracy jest ważna z wielu względów. Stosowanie się do jej zasad sprawia, że ogranicza się ryzyko pojawienia wad kręgosłupa, problemów ze stawami i bólu głowy. Ergonomiczny monitor chroni wzrok oraz ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych, dzięki optymalnej wielkości obrazu. Sprawdź, o czym pamiętać, by pracować zdrowo przy komputerze.

Czytaj więcej
Już dzisiaj kolejny odcinek "36,6 °C". Sprawdź, co przygotowaliśmy dla ciebie tym razem

Dzisiaj o godzinie 18:00 po raz kolejny przeniesiemy cię do świata medycznych i zdrowotnych nowinek. Sprawdź, co konkretnie przygotowaliśmy!

Czytaj więcej
GIS ostrzega o bakterii w filetach śledziowych

W filetach śledziowych znaleziono bakterię Listeria monocytogenes - takie ostrzeżenie wydał GIS. Sprawdź, o jaki konkretnie produkt chodzi i jakie mogą być konsekwencje jego spożycia. 

Czytaj więcej
Uwaga na nowe narkotyki! Potrafią spowodować zgon po jednym zażyciu

Przestępcy wymyślają substancje narkotykowe, które potrafią zabić za pierwszym razem – ostrzegał w Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce pojawiła się już kolejna bardzo niebezpieczna substancja o nazwie 4F-MDMB-BICA. Narkotyk jest odpowiedzialny za przynajmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia bieżącego roku.

Czytaj więcej
Energetyki - kto powinien o nich zapomnieć i czym można je zastapić

Napoje energetyczne działają pobudzająco i polepszają koncentrację. Jednocześnie jednak fatalnie działają na jakość snu i żołądek. Co jeszcze "gwarantują" nam energetyki? Sprawdź!

Czytaj więcej
Już dzisiaj pierwszy odcinek nowego sezonu "36,6"! Co dla ciebie przygotowaliśmy?

Dla wszystkich fanów "36,6" mamy dobrą wiadomość! Już dzisiaj startuje ósmy sezon programu. Jakie konkretnie tematy zostały poruszone w pierwszym odcinku? Sprawdź koniecznie! 

Czytaj więcej
Już w najbliższą sobotę rusza ósmy sezon programu "36,6". Gorąco zapraszamy!

Plan na sobotnie popołudnie? O godzinie 18:00 serwujemy ósmy sezon najzdrowszego programu telewizyjnego w Polsce. Zbiórka? Przed ekranami TVN. Nie może ciebie zabraknąć! 

Czytaj więcej
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?

Ocet spirytusowy ma wiele zastosowań. Używa się go w przemyśle tekstylnym, do produkcji detergentów i artykułów spożywczych czy w kosmetyce. Warto jednak wiedzieć, że przyjmowany w małych ilościach ma też świetny wpływ na nasze zdrowie.

Czytaj więcej
GIF wycofuje z aptek kolejny lek

O jaki produkt chodzi tym razem? Ventolin. Co to za preparat? Środek ten przepisuje się przede wszystkim astmatykom i alergikom. Ułatwia on oddychanie zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Czytaj więcej