Masz problemy z układem moczowym? Skorzystaj z bezpłatnych badań!

Fot: Festiwal KultURO

Problemy z układem moczowym zdarzają się bardzo często. Co gorsza, pozostawione bez leczenia mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Jeśli chcesz mieć pewność, że nic ci nie dolega, skorzystaj z bezpłatnych badań w ramach 4. edycji Festiwalu KultURO – niezwykłego wydarzenia łączącego urologię z muzyką i sztuką!

W dniach 24-29 września Kraków zmieni się w światową stolicę urologii, a wszystko za sprawą 4. edycji Festiwalu KultURO, imprezy promującej profilaktykę urologiczną, której celem jest zwiększenie społecznej świadomości dotyczącej chorób układu moczowego. Pomysłodawcą wydarzenia jest prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Urologii CM UJ.

Dzięki muzyce i sztuce przełamujemy tabu mówienia o chorobach urologicznych. Zdarza się, że pacjenci lekceważą objawy i nie decydują się na wizytę u specjalisty, jako główny powód podając lęk przed badaniami. Niestety późna diagnoza często wiąże się z trudną, inwazyjną terapią. Wiedząc, że wiele chorób, wykrytych we wczesnym stadium jest całkowicie uleczalnych chcemy przekonać pacjentów i ich rodziny, że podczas rozmowy o dolegliwościach ze strony układu moczowego nie ma miejsca na wstyd i zakłopotanie - podkreśla prof. Chłosta.

Konsultacje i warsztaty dla pacjentów

Choroby o podłożu urologicznym mogą rozwinąć się u każdego. Statystyki pokazują, że co trzecia kobieta zmaga się z problemem nietrzymania moczu, a nowotwór prostaty jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Dlatego ważnym elementem festiwalowego programu są Dni Otwarte Katedry i Kliniki Urologii CM UJ w Krakowie (24-28 września br.), w ramach których będzie można skorzystać z darmowych konsultacji, poznać odpowiedzi na nurtujące pytania oraz badań profilaktycznych. W zeszłym roku, podczas podobnej akcji, na 300 przebadanych osób, u 40 wykryto zmiany nowotworowe.

Po raz pierwszy w ramach Festiwalu zorganizowane zostaną więc spotkania warsztatowe, które dla uczestników poprowadzą specjaliści Kliniki Urologii CM UJ. Dodatkowo uruchomiona zostanie platforma online www.prawdziwyprzyjaciel.pl, za pośrednictwem której pacjenci będą mogli kierować swoje pytania do specjalistów również po zakończeniu Festiwalu.

Muzyka w służbie medycyny

KultURO to także prawdziwa muzyczna energia, wydarzenie zwieńczy wyjątkowy koncert „EndoPower i Przyjaciele”, w którym udział swój potwierdzili m.in. znany z Formacji Nieżywych Schabuff Olek Klepacz, tym razem we wspólnym projekcie z OZD; legenda polskiego jazzu - Janusz Grzywacz, z towarzyszeniem Bernarda Maselego czy aktorska formacja - Kurtyna Siemiradzkiego. Ponad to przed krakowską publicznością, w nowej roli wystąpi sekretarz Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego - prywatnie zapalony muzyk-saksofonista, Manoj Monga i niemiecka grupa Doc in the Fog, także o medycznym rodowodzie.

Wszyscy artyści wystąpią na zaproszenie gospodarza wieczoru - rockowego zespołu EndoPower, którego trzon tworzą trzej profesorowie urologii: Piotr Chłosta, Marcin Słojewski i Tomasz Szydełko. Profesorów, poza zawodową, połączyła także muzyczna pasja. Tym razem rockowa formacja przygotowała dla wszystkich fanów mocnego brzmienia prawdziwą niespodziankę. Podczas koncertu zaprezentują premierowy materiał z najnowszego albumu „Credo”, do którego tytułowy utwór napisał Jacek Cygan. Impreza odbędzie się 29 września, w Muzeum Inżynierii Miejskiej (hala D), ul. Św. Wawrzyńca 15. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Zobacz film i posłuchaj jak grają lekarze z zespołu EndoPower

Zobacz film: Posłuchaj jak grają lekarze z zespołu EndoPower. Źródło: Organizator Festiwalu KultURO

Festiwal KultURO jest częścią międzynarodowej kampanii Urology Week promującej profilaktykę urologiczną.

Data aktualizacji: 14.09.2018,
Opublikowano: 14.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej