Jeszcze do niedawna cukrzyca była chorobą osób starszych. Teraz coraz częściej diagnozowana jest u osób młodych. Dlaczego tak się dzieje? W przypadku cukrzycy typu 1 kluczowe znaczenie moją czynniki genetyczne, na które chory nie ma wpływu. Zupełnie inaczej dzieje się w przypadku cukrzycy typu 2. Schorzenie najczęściej pojawia się u osób, które stronią od ruchu i stosują niezdrową dietę. Taki styl życia prowadzi do otyłości, która jest jednym z czynników ryzyka.
Cukrzyca - jakie daje objawy?
Mimo że mechanizmy, które prowadzą do rozwoju cukrzycy typu 1 i typu 2 bardzo się od siebie różnią, to objawy, które dają są praktycznie identyczne. Do najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy należą:
- silne pragnienie;
- częste oddawanie moczu;
- silny apetyt;
- spadek masy ciała;
- senność;
- osłabienie;
- rozdrażnienie;
- pękanie kącików ust i objawy skórne, takie jak wzmożone łuszczenie się naskórka, przesuszenie i szorstkość skóry;
- nieprzyjemny oddech.
Co robić, kiedy zauważymy u siebie takie objawy? Gdzie szukać pomocy? Jak wygląda leczenie? Czy zawsze konieczna jest farmakologia? Na te i inne Wasze pytania dotyczące cukrzycy odpowiadał prof. Krzysztof Łabuzek.
Prof. Łabuzek na co dzień pomaga osobom chorym na cukrzycę, z zaburzeniami metabolicznymi oraz hormonalnymi. Leczy przede wszystkim tych pacjentów, którzy zmagają się z kilkoma schorzeniami i zmuszeni są stosować złożone terapie, czyli przyjmują jednocześnie wiele leków, które mogą wchodzić ze sobą w rozliczne interakcje. Profesor Krzysztof Łabuzek poza wykonywaną działalnością leczniczą jest też ekspertem naukowym i współprowadzącym program 36,6°C.
Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.
Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.
Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.