Masz alergię? Choroba utrudnia ci codzienne funkcjonowanie? Weź udział w live czacie i poradź się eksperta!

Fot: bluecinema / gettyimages.com

Alergia nie bez powodu bywa nazywana dżumą XXI wieku. Szacuje się, że z chorobą zmaga się nawet 15 mln ludzi na całym świecie. Skąd właściwie bierze się alergia? Jak sobie z nią poradzić? Czy odczulanie to najlepsza forma leczenia? Na wszystkie wasze pytania dotyczące alergii - na specjalnym live czacie - odpowie dr Michał Sutkowski,

Kontakt z alergenem sprawia, że organizm chorego reaguje nieadekwatnie do zagrożenie i robi wszystko, aby za wszelką cenę zneutralizować zagrożenie. Co wywołuje taką reakcję? Najczęściej rozpoznaje się uczulenie na:

  • pyłki roślin;
  • zarodniki grzybów pleśniowych;
  • wełnę i pierze.

Te pozornie niegroźnymi czynnikami może wywołać szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Chorzy zaczynają kichać, oczy swędzą i łzawią, a na skórze pojawia się wysypka. Mimo że objawy alergii wydają się błahe i niegroźne, to mogą bardzo mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie. Co gorsza alergia pozostawiona bez leczenia może zmienić się astmę, dlatego lepiej jej nie lekceważyć.

Dlaczego niektórzy chorują na alergię, a inni nie? Medycyna nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Zdaniem badaczy nie bez znaczenia są uwarunkowania genetyczne. Przypuszcza się, że dziecko może odziedziczyć alergię nie tylko po rodzicach, ale także po dziadkach. Jedna z teorii mówi ze za rosnącą liczbę osób z alergią odpowiada przesadna dbałość o higienę. Czy w tej teorii jest ziarno prawdy? Czy alergię da się całkowicie wyleczyć? Kto i kiedy powinien poddać się odczulaniu? Na te i inne wasze dotyczące alergii i metod jej leczenia - na specjalnym live czacie - odpowie dr Michał Sutkowski.

Live ze specjalistą odbędzie się we wtorek, 26 maja, o godzinie 20.00 na Facebooku programu 36,6°C oraz serwisu Zdrowie TVN. Swoje pytania dotyczące alergii można wpisywać w komentarzach pod postem.

Dr Michał Sutkowski to specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych. Jest prezesem Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Rzecznikiem Prasowym Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Doświadczenie zdobywał na Oddziałach Szpitalnych i Klinicznych (wewnętrznym, pediatrii, neonatologii i SOR). Jest także autorem publikacji prasowych oraz popularyzatorem zagadnień z zakresu medycyny i sportu.

Data aktualizacji: 26.05.2020,
Opublikowano: 26.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej