Mastektomia – rodzaje zabiegu, rehabilitacja, rekonstrukcja piersi

Fot: ptnphotof / fotolia.com

Mastektomia to zabieg, który jest pierwszą fazą leczenia raka piersi. Kolejne etapy obejmują nie tylko terapię, która ma niszczyć komórki nowotworowe i zapobiegać ich rozwojowi, ale również rekonstrukcyjną chirurgię plastyczną, pozwalającą kobiecie pokonać problemy emocjonalne związane z utratą piersi. 

Mastektomię wykonuje się głównie ze wskazań onkologicznych – kiedy w obrębie gruczołu sutkowego pojawia się nowotwór złośliwy. Schorzenie dotyczy głównie kobiet, ale około 1% zachorowań stanowią mężczyźni, szczególnie w wieku powyżej 50 lat, gdy stopniowo obniża się u nich poziom testosteronu, a przewagę hormonalną zdobywają estrogeny. Mastektomia jest również częścią procesu zmiany płci u transseksualistów.

Zobacz film: Czy profilaktyczna mastektomia jest w Polsce refundowana? Źródło: 36,6.

Mastektomia – co to jest?

Mastektomia to operacja usunięcia guza nowotworowego piersi wraz z otaczającymi tkankami. Wykonywana jest w kilku wariantach, a wybór techniki zabiegu zależy od stadium rozwoju nowotworu. Lekarze diagnozujący osobę z tym schorzeniem nie tylko określają lokalizację guza w obrębie tkanki gruczołowej, ale zwracają też uwagę na stan okolicznych węzłów chłonnych (rak piersi rozprzestrzenia się za pośrednictwem naczyń chłonnych).

Czasem zmiany chorobowe ograniczają się do przestrzeni wewnątrzkanalikowych gruczołu sutkowego, a wielkość guzka nie przekracza 1–2 cm. Wtedy wybiera się najprostszy wariant operacji, czyli usunięcie zmiany chorobowej z marginesem tkanki zdrowej i pozostawienie piersi.

W przypadku kiedy nowotwór zlokalizowany jest w okolicy brodawki, składa się z kilku guzków albo wielkość pojedynczego guzka przekracza 2 cm, wykonuje się zwykle prostą mastektomię, czyli amputację (odjęcie) piersi. Procedura wykonywana jest wyłącznie po stronie chorej, choć w trakcie diagnostyki przed zabiegiem dokładnie bada się pod kątem rozwoju nowotworu również drugą pierś (ze względu na to, że prawdopodobieństwo pojawienia się podobnej zmiany po stronie drugiej jest zwiększone). Czasami więc (po wykryciu guzów w obu piersiach) wykonuje się mastektomię obustronną.

Mastektomia radykalna (doszczętna) to zabieg wykonywany w sytuacji, kiedy potwierdzono istnienie przerzutów w węzłach chłonnych albo gdy stan miejscowy piersi wskazuje, że istnienie tych przerzutów jest wysoce prawdopodobne. Wycięciu podlegają wtedy cała pierś oraz węzły chłonne piersiowe i pachowe, znajdujące się na drodze odpływu chłonki z gruczołu sutkowego. Opisywana operacja to tzw. modyfikowana mastektomia radykalna, która obecnie jest stosowana najczęściej. Klasyczny zabieg obejmował również usunięcie mięśnia piersiowego większego (który znajduje się pod gruczołem sutkowym). O ile nie stwierdza się naciekania tego mięśnia, nie podlega on wycięciu. Ostatnie badania nie potwierdziły, że poprawia to rokowania pacjentek, a zmodyfikowany zabieg jest dla chorej mniej okaleczający, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

W niektórych sytuacjach usunięcie guza nie jest możliwe ze względu na duże zaawansowanie zmian. W takich sytuacjach leczenie ma charakter paliatywny (spowolnienie rozwoju choroby, poprawa komfortu życia chorego, zmniejszenie dolegliwości bólowych i przedłużenie życia).

Rekonstrukcja piersi

Zabiegi rekonstrukcji piersi wykonuje się najczęściej po przeprowadzeniu mastektomii i zakończeniu leczenia onkologicznego, kiedy nie stwierdza się postępu choroby. W trakcie operacji wykorzystuje się często implanty silikonowe, stosowane w zabiegach kosmetycznych.

Mastektomia z jednoczesną (jednoczasową) rekonstrukcją piersi jest zabiegiem, który może być wykonany, o ile pozwala na to stan miejscowy chorej (nie stwierdza się stanu zapalnego w operowanym obszarze ani przerzutów). Metoda ta ma wiele zalet, głównie związanych z faktem, że chora nie musi przechodzić dodatkowego znieczulenia ogólnego i okresu pooperacyjnego, rehabilitacja trwa zdecydowanie krócej, a stan psychiczny pacjentki jest zdecydowanie lepszy (brak stresu związanego z utratą atrybutu kobiecości, którą część osób traktuje jako oszpecenie).

Zobacz film: Zabieg mastektomii z rekonstrukcją piersi. Źródło: 36,6

Mastektomia – rehabilitacja po zabiegu

Rehabilitacja po zabiegu mastektomii jest podejmowana we wczesnej fazie pooperacyjnej. Obejmuje usprawnianie, fizjo- i psychoterapię. Częstym objawem wymagającym właściwego postępowania i ćwiczeń jest skłonność do tworzenia się zastoju chłonnego i obrzęku kończyny górnej po operowanej stronie (wynikająca z usunięcia pachowych węzłów chłonnych).

Pacjentki często wymagają wsparcia psychologicznego ze względu na toczącą się chorobę nowotworową o nieznanym rokowaniu oraz z uwagi na widoczne zmiany budowy ciała wynikające z usunięcia jednej lub obu piersi. Bardzo istotną rolę odgrywa tu również właściwa postawa partnera chorej kobiety.

Mastektomia profilaktyczna

Zabieg mastektomii profilaktycznej może być wykonywany u kobiet, u których stwierdzono występowanie mutacji genów BRCA1 lub BRCA2. Statystyki potwierdzają, że w przypadku ich obecności prawdopodobieństwo zachorowania na raka jest wyjątkowo wysokie, a wykonanie profilaktycznej amputacji obu piersi redukuje je według niektórych źródeł o ponad 90%. Operacje te są jednak rzadkością ze względu na fakt, że badań genetycznych nie wykonuje się rutynowo, a decyzja o przeprowadzeniu tak poważnego zabiegu, mimo braku jakiejkolwiek choroby, musi być świadomie podjęta przez zainteresowaną kobietę. 

Zobacz film: Gen BRCA a nowotwory. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.02.2018,
Opublikowano: 30.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Aga 25.08.2018r.

Poddałam się mastektomii prewencyjnej z jednoczasową rekonstrukcją. Jestem bardzo szczęśliwa, że podjęłam tę decyzję.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej