Maseczka oczyszczająca – przepisy na skuteczne domowe maseczki oczyszczające

Fot: bernardbodo / gettyimages.com

Maseczka oczyszczająca to podstawa pielęgnacji skóry twarzy. Oprócz gotowych kupnych maseczek można z powodzeniem stosować te przygotowane w domu. Maska oczyszczająca pozwala skutecznie pozbyć się zaskórników, zwęża pory, usuwa nadmiar sebum i nagromadzone na skórze zanieczyszczenia.

Maseczka oczyszczająca domowej roboty cieszy się w ostatnim czasie bardzo dużą popularnością, tak jak i inne samodzielnie wykonywane kosmetyki. Istnieje wiele sprawdzonych przepisów na dobre domowe maseczki oczyszczające, które opracowywane są wyłącznie na naturalnych produktach. Każdy typ skóry należy systematycznie oczyszczać, lecz szczególnie powinny pamiętać o tym osoby o cerze tłustej, gdyż nadmiar sebum zatyka pory i wzmaga powstawanie zaskórników.

Maseczka oczyszczająca – efekty zastosowania

Maseczka oczyszczająca stanowi podstawę w pielęgnacji skóry twarzy. Usuwa z jej powierzchni nadmiar tłuszczu, brud, zrogowaciały naskórek. Maseczki oczyszczające wnikają głęboko w pory skóry i skutecznie je zwężają. Efektem ich zastosowania jest odświeżona, czysta, wygładzona skóra. Maseczki zwiększają absorpcję składników aktywnych zawartych w kosmetykach nakładanych na skórę twarzy.

W sposób szczególny podkreśla się korzystne działanie maseczek oczyszczających DIY (z ang. do it yourself), czyli przygotowanych samodzielnie. Zrobienie domowych maseczek oczyszczających jest bardzo proste i szybkie, a dodatkowo tanie. Większość przepisów opiera się na składnikach wykorzystywanych na co dzień w kuchni. Domowe maseczki oczyszczające zawierają wyłącznie naturalne produkty.

Zobacz film i poznaj najlepsze przepisy na domowe maseczki:

Zobacz film: Domowa maseczka ujędrniająca skórę. Źródło: Klinika urody.

Jak zrobić maseczkę oczyszczającą z glinką?

Maseczka głęboko oczyszczająca pory z glinkami mineralnymi jest jedną z najefektywniej działających. Do jej przygotowania potrzebne są: 2 krople olejku geraniowego, 2 krople olejku lawendowego, 1 kropla olejku cytrynowego albo soku z cytryny, 6 łyżeczek ciepłej wody, 3–4 łyżki białej glinki. Należy pamiętać, żeby do przyrządzania preparatów z białej glinki nie używać metalowych akcesoriów. Miskę, w której mieszane będą składniki, wkłada się do miski z gorącą wody. Na początku należy zmieszać ze sobą wszystkie olejki. Następnie dodaje się po 1 łyżce glinki. Po dokładnym połączeniu składników maseczkę nakłada się na twarz przy użyciu gąbki i trzyma przez około 30 minut. Po tym czasie maskę zmywa się ciepłą wodą. Wskazane jest wykonywanie maski 1–2 razy w tygodniu.

Naturalna maseczka oczyszczająca z sody i cytryny

Naturalna maseczka oczyszczająca z sody i cytryny to kolejny wart zastosowania sposób na uzyskanie czystej skóry. Niezbędne składniki to 2 łyżki sody oczyszczonej i 2 łyżki soku z cytryny. Składniki miesza się dokładnie do uzyskania jednolitej masy, z której zaczną wydostawać się pęcherzyki powietrza. Mieszanina powinna przyjąć jasnożółty kolor. Maseczkę wciera się w skórę, pozostawia na około 20 minut i zmywa letnią wodą. To rozwiązanie nie nadaje się dla osób o skórze naczynkowej, wrażliwej, suchej.

Jak zrobić domową maseczkę oczyszczającą z aspiryny?

Aspirynowa maseczka oczyszczająca do twarzy polecana jest osobom o skórze trądzikowej. Przygotowuje się ją z: 4 tabletek aspiryny, 2 łyżek wody, 1 łyżki jogurtu naturalnego. Do miski wkłada się tabletki i dodaje wodę. Należy odczekać chwilę do momentu, aż tabletki zmiękną i rozdrobnią się. Następnie dodaje się jogurt. Maska powinna mieć półpłynną konsystencję o wyczuwalnych grudkach aspiryny. Maseczkę trzyma się przez 10–20 minut, po czym spłukuje ciepłą wodą. Dobroczynne działanie tej maski zawdzięcza się zawartości kwasu acetylosalicylowego, który delikatnie wysusza skórę, łagodzi stany zapalne, zmniejsza przebarwienia.

Przepis na cukrową, białkową i śmietanową maseczkę oczyszczającą

Jedną z bardziej znanych oczyszczających maseczek do twarzy jest ta sporządzona z 4 łyżek śmietany i kilku kropel soku wyciśniętego z cytryny. Oba składniki miesza się dokładnie i wciera w pozbawioną makijażu i umytą uprzednio skórę twarzy. Maseczkę zostawia się na 20 minut, po czym zmywa najpierw letnią, a później zimną wodą.

Dobrą maseczką oczyszczającą jest maska cukrowa, wykonana tylko z 1 łyżki cukru i 1 łyżki gorącej wody. Cukier rozpuszcza się w wodzie. Powstała maska ma postać kleiku, który nakłada się na twarz kolistymi ruchami. Maskę pozostawia się na 3–5 minut i zmywa letnią wodą. Po maseczce powinno się zastosować krem nawilżający. Ten rodzaj maseczki oczyszczającej nie jest zalecany posiadaczom cery wrażliwej.

Kolejną propozycją domowej maseczki oczyszczającej pory jest maseczka z białka kurzego. Białko ubija się na sztywno, po czym rozprowadza równomiernie na skórę twarzy. Maseczkę trzyma się do momentu zaschnięcia i zmywa letnią wodą. Ten rodzaj maseczki niewskazany jest posiadaczom bardzo suchej skóry.

Kiedy warto zrobić maseczkę z węglem? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Maseczka do twarzy z węglem. Źródło: Klinika urody.

Miodowa i żelatynowa maseczka oczyszczająca

Miodowa maska oczyszczająca sporządzana jest z: 1/2 łyżeczki soku z cytryny, 1 łyżki miodu, 2 łyżeczek mielonych migdałów. Miód miesza się z sokiem cytrynowym, a po uzyskaniu jednolitej konsystencji dodaje się migdały. Mieszanka dzięki nim daje efekt peelingu. Po nałożeniu na skórę maski powinno się delikatnie pocierać skórę przez 2–3 minuty, a następnie spłukać letnią wodą.

Maską głęboko oczyszczającą jest ta na bazie żelatyny. Jest zalecana osobom o skórze tłustej. Mogą ją stosować każde grupy wiekowe, jednak efekty w największym stopniu będą widoczne u osób po 25. r.ż., kiedy produkcja kolagenu staje się niewystarczająca. Oprócz działania oczyszczającego, maseczka z żelatyny wykazuje właściwości przeciwzmarszczkowe oraz wzmacnia, odżywia i delikatnie wygładza zmarszczki. Do jej przygotowania potrzebne są: 1 łyżka żelatyny, 2 łyżki mleka. Mleko podgrzewa się i dodaje do niego żelatynę. Po dokładnym wymieszaniu składników maseczkę nakłada się na twarzy i pozostawia do czasu, aż zacznie odchodzić. To maseczka typu peel-of.

Data aktualizacji: 02.02.2023,
Opublikowano: 02.02.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej