Masaż stercza – sposoby wykonania, wpływ zabiegu na stan gruczołu krokowego mężczyzny

Fot. twinsterphoto / Getty Images

Masaż gruczołu krokowego ma szerokie zastosowanie w medycynie, głównie w diagnostyce i wspomaganiu chorób stercza, stanowi także jedną z technik seksualnych. Masaż prostaty należy wykonać prawidłowo, ponieważ nieumiejętnie przeprowadzony zabieg może wywołać powikłania pracy gruczołu.

Masowanie prostaty może wzbudzać u mężczyzny skrajne emocje – wstyd i lęk, a także pożądanie i ekscytację. Zabieg trwa do kilku minut i można go wykonać na kilka sposobów, np. samodzielnie, z pomocą partnera, manualnie lub z użyciem masażera. Regularne masowanie wpływa m.in. na poprawę jakości funkcjonowania stercza.

Masaż gruczołu krokowego

Masaż gruczołu krokowego to metoda wykorzystywana w diagnostyce oraz wspomaganiu leczenia chorób i zaburzeń pracy stercza, stanowi także jedną z technik seksualnych wspomagających pobudzenie erotyczne. Masaż prostaty można wykonać manualnie lub z wykorzystaniem specjalnych urządzeń analnych. Istnieją dwa sposoby jego przeprowadzenia:

  • zewnętrzny, czyli stymulacja pośrednia stercza poprzez masowanie miejsca pomiędzy moszną a odbytem;
  • wewnętrzny, czyli stymulacja bezpośrednia gruczołu za pośrednictwem odbytu.

Nieprawidłowe masowanie prostaty lub wykonane pomimo przeciwwskazań do zabiegu może skutkować powikłaniami, w tym urazami natury psychicznej.

Jak masować prostatę?

Masaż prostaty jako metoda diagnostyczno-terapeutyczna wykonywany jest w ramach badania per rectum, czyli przezodbytniczo, przez specjalistę proktologii, ginekologii lub urologii. Przed masowaniem prostaty zaleca się wypróżnienie. Następnie w okolicę odbytu nanoszony jest żelowy środek znieczulający. Do zabiegu pacjent przyjmuje pozycję łokciowo-kolanową lub leży na boku.

Masaż gruczołu krokowego polega na wsunięciu palca wskazującego do odbytu pacjenta w celu zlokalizowania gruczołu i rozpoczęcia jego manualnej stymulacji. Masowanie prostaty to delikatne i powolne ruchy okrężne przypominające technikę rozcierania z masażu klasycznego. Zabieg prowadzi się od brzegów zewnętrznych każdego płata prostaty do środka gruczołu. Cała terapia trwa do kilkudziesięciu sekund, a częstotliwość zabiegów dobierana jest indywidualnie w zależności od potrzeb stercza.

Polecamy: Przerost prostaty – kiedy prostata zaczyna się powiększać i jak skutecznie leczyć przerost prostaty?

Dlaczego gruczoł krokowy się powiększa? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Przerost prostaty - dla czego gruczoł się powiększa i jakie mogą być tego konsekwencje? Źródło: 36,6.

Masowanie prostaty a aspekt seksualny

Masowanie prostaty może być wykorzystywane w celu zwiększenia pobudzenia seksualnego lub jako przedłużenie kompleksowego leczenia zlecone przez lekarza do wykonywania w warunkach domowych, ale przeprowadzane w inny sposób. Masaż może być wykonany przez partnerkę dwiema metodami:

  • zewnętrzną, która polega na stymulacji krocza ruchami okrężnymi lub posuwistymi przypominającymi głaskanie. Do tego zabiegu poleca się olejki natłuszczające skórę. Masowanie prostaty metodą zewnętrzną może prowadzić do erekcji, jednak jest to indywidualna reakcja mężczyzny uzależniona od wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych jego organizmu;
  • wewnętrzną, która polega na stymulacji przy pomocy masażera wprowadzanego do odbytu po uprzednim zastosowaniu środka poślizgowego, ponieważ odbyt nie ma zdolności samoczynnego nawilżania się, a zabieg bez lubrykantu może wzbudzać dyskomfort oraz podrażnienia tkanek odbytu. W zależności od masażera efekt można podbijać poprzez kilkukrotną powolną penetrację lub statyczne umieszczenie urządzenia w okolicy gruczołu i poddanie go emitowanym wibracjom. Przed zabiegiem i po nim trzeba pamiętać o dokładnej dezynfekcji urządzenia.

Czym masować prostatę?

Istnieje wiele rodzajów akcesoriów do masażu stercza, od gładkich z zaokrągloną końcówką i bez mechanizmów wibracyjnych do wibrujących na różnych częstotliwościach, o nieregularnej fakturze i z wypustkami (dostępne w wielu rozmiarach). Wybór urządzenia zależy od doświadczenia stercza w tego typu masażach i od preferencji mężczyzny. Początkującym zaleca się masowanie prostaty obłymi i możliwie mało wymyślnymi stymulatorami.

Polecamy: Jak przebiega operacja prostaty? Możliwe powikłania po operacji prostaty

Jak samemu masować prostatę?

Samodzielny masaż prostaty powinien zostać wykonany zgodnie z zewnętrzną metodą manualną, czyli:

  • przyjęcie pozycji leżenia bokiem z podkurczonymi nogami;
  • znalezienie gruczołu pomiędzy moszną a odbytem;
  • wykonywanie okrężnych ruchów.

W tym przypadku masowanie stercza metodą per rectum może sprawiać trudności ze względu na niewystarczający zasięg ręki lub kłopoty ze znalezieniem gruczołu.

Polecamy: Objawy i leczenie przerostu prostaty (gruczołu krokowego). Przerost prostaty a rak

Wpływ masażu stercza na zdrowie

Masaż gruczołu krokowego stanowi istotną technikę diagnostyczną chorób stercza i pozwala na szybką interwencję lekarską w przypadku rozpoznania nieprawidłowości anatomicznych czy funkcjonalnych. Masowanie prostaty:

  • wspiera obniżenie ciśnienia w gruczole i pomaga w usuwaniu wydzieliny zalegającej w jego wnętrzu podczas stanu zapalnego;
  • usprawnia krążenie miejscowe i rozprowadzanie przyjmowanych farmaceutyków w procesie leczenia chorób prostaty;
  • reguluje napięcie mięśni krocza i sprzyja odbarczeniu zablokowanej przerośniętą prostatą cewki moczowej;
  • wspiera produkcję płynu o właściwościach odżywczych dla plemników w trakcie ich wędrówki do komórki jajowej po ejakulacji.

Masowanie prostaty nie jest wskazane w przypadkach: zapalenia cewki moczowej, kamicy gruczołu, chorób okolic odbytu i odbytnicy oraz ostrej fazie bakteryjnego zapalenia stercza.

Bibliografia:

  1. Olszówka M., Zdunek B. Współczesne problemy fizjoterapii, Wydawnictwo Naukowe Tygiel sp. z o. o., Lublin 2016, s. 106–115.
Data aktualizacji: 16.04.2019,
Opublikowano: 16.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej