Marynarz przypłynął do Świnoujścia z Liberii. Zmarł na malarię

Fot. Monty Rakusen / Getty Images

Dwaj mężczyźni, którzy przypłynęli do Polski z Liberii, byli zarażeni malarią. Jeden z marynarzy zmarł w wyniku choroby, stan drugiego jest dobry. Rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie przekonuje, że nie ma zagrożenia epidemiologicznego. 

Dwaj członkowie załogi statku, który przypłynął do Polski z Liberii miało objawy malarii. Czterdziestoletniego obywatela Filipin w stanie krytycznym przewieziono w niedzielę do szpitala w Świnoujściu. Po reanimacji skierowano go na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, gdzie powtórnie doszło do zatrzymania krążenia. Druga próba reanimacji nie przyniosła efektów, mężczyzna zmarł. Wstępne wyniki sekcji zwłok potwierdziły, że marynarz był chory na malarię, a przyczyną śmierci była niewydolność wielonarządowa. 

Drugi chory został przewieziony do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, u niego również zdiagnozowano malarię. Stan mężczyzny jest dobry. 

Po wypadku zarządzono kwarantannę na statku "Ilektra", który przypłynął do Polski z Liberii. Obecnie już ją odwołano i, jak przekonuje rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan, nie ma mowy o zagrożeniu epidemiologicznym.

Więcej znajdziecie na TVN24.pl: Przypłynął z Liberii, zmarł w Świnoujściu. Na malarię

Malaria - co to za choroba?

Malaria jest jedną z trzech najpoważniejszych chorób zakaźnych (obok AIDS i gruźlicy) na świecie, która corocznie zabija ok. 1,5–2,7 mln osób. Według Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, każdego roku na malarię zapada ok. 20–40 Polaków. Pasożyty wywołujące malarię dzieli się na 12 gatunków, z których 5 jest szczególnie niebezpiecznych dla człowieka, a wszystkie są przenoszone przez komary zamieszkujące głównie tereny tropikalne oraz subtropikalne.

Pierwsze, niecharakterystyczne zresztą, objawy malarii mogą wystąpić po tygodniu od ukąszenia komara. Są to: wysoka gorączka, dreszcze, odczuwanie naprzemiennego zimna oraz gorąca, bóle głowy, bóle mięśni, osłabienie i obniżenie nastroju. Wraz z postępowaniem malarii widoczne są kolejne poważniejsze oznaki: niedokrwistości, silny ból głowy, wymioty, nudności, ostra biegunka, przyspieszona praca serca i żółtaczka. Malaria niesie ryzyko poważnych powikłań zagrażających życiu i zdrowiu: niewydolność nerek, skaza krwotoczna, wstrząs, ostra niewydolność oddechowa, pęknięcie śledziony, hipoglikemia.

Polecamy: Czym jest malaria? Profilaktyka, objawy i leczenie

Zobacz film: Jak nie dopuścić do rozwoju epidemii? Źródło: Discovery

Data aktualizacji: 25.05.2018,
Opublikowano: 25.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej