Dwaj członkowie załogi statku, który przypłynął do Polski z Liberii miało objawy malarii. Czterdziestoletniego obywatela Filipin w stanie krytycznym przewieziono w niedzielę do szpitala w Świnoujściu. Po reanimacji skierowano go na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, gdzie powtórnie doszło do zatrzymania krążenia. Druga próba reanimacji nie przyniosła efektów, mężczyzna zmarł. Wstępne wyniki sekcji zwłok potwierdziły, że marynarz był chory na malarię, a przyczyną śmierci była niewydolność wielonarządowa.
Drugi chory został przewieziony do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, u niego również zdiagnozowano malarię. Stan mężczyzny jest dobry.
Po wypadku zarządzono kwarantannę na statku "Ilektra", który przypłynął do Polski z Liberii. Obecnie już ją odwołano i, jak przekonuje rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan, nie ma mowy o zagrożeniu epidemiologicznym.
Więcej znajdziecie na TVN24.pl: Przypłynął z Liberii, zmarł w Świnoujściu. Na malarię
Malaria - co to za choroba?
Malaria jest jedną z trzech najpoważniejszych chorób zakaźnych (obok AIDS i gruźlicy) na świecie, która corocznie zabija ok. 1,5–2,7 mln osób. Według Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, każdego roku na malarię zapada ok. 20–40 Polaków. Pasożyty wywołujące malarię dzieli się na 12 gatunków, z których 5 jest szczególnie niebezpiecznych dla człowieka, a wszystkie są przenoszone przez komary zamieszkujące głównie tereny tropikalne oraz subtropikalne.
Pierwsze, niecharakterystyczne zresztą, objawy malarii mogą wystąpić po tygodniu od ukąszenia komara. Są to: wysoka gorączka, dreszcze, odczuwanie naprzemiennego zimna oraz gorąca, bóle głowy, bóle mięśni, osłabienie i obniżenie nastroju. Wraz z postępowaniem malarii widoczne są kolejne poważniejsze oznaki: niedokrwistości, silny ból głowy, wymioty, nudności, ostra biegunka, przyspieszona praca serca i żółtaczka. Malaria niesie ryzyko poważnych powikłań zagrażających życiu i zdrowiu: niewydolność nerek, skaza krwotoczna, wstrząs, ostra niewydolność oddechowa, pęknięcie śledziony, hipoglikemia.
Polecamy: Czym jest malaria? Profilaktyka, objawy i leczenie