Marsupializacja torbieli gruczołu Bartholina – zabieg i rekonwalescencja

Fot: MiguelMalo / gettyimages.com

Marsupializacja to jedna z metod chirurgicznego leczenia torbieli. Jej celem jest stworzenie warunków anatomicznych, które uniemożliwią jej ponowny rozwój. W praktyce ginekologicznej zabieg wykonuje się na okołopochwowym gruczole Bartholina.

Gruczoł Bartholina wydziela śluz, który nawilża okolice sromu i wejścia do pochwy, spełnia ważną rolę, ułatwiając odbycie stosunku płciowego. Jego torbiel może być przyczyną rozwoju stanu zapalnego, powstania ropnia i wywołać uciążliwe dolegliwości. Ponieważ schorzenie ma tendencję do nawracania, często leczy się je chirurgicznie, wykonując marsupializację.

Lokalizacja i budowa gruczołu Bartholina

Gruczoły Bartholina znajdują się w tylnej części wargi sromowej mniejszej. Zwykle po jednej stronie znajdują się dwa gruczoły: większy i mniejszy. Para ta występuje symetrycznie na prawej i lewej wardze sromowej. Śluz, który te gruczoły produkują, jest wydzielany do ich wnętrza, gdzie tworzy się niewielka przestrzeń. Krótki przewód łączy ją z przedsionkiem pochwy, jego ujście znajduje się na wewnętrznej powierzchni wargi sromowej mniejszej. Wydzielina wydostaje się tam w niewielkich ilościach, nawilżając odpowiednio śluzówki. Produkcja śluzu zwiększa się przy podnieceniu seksualnym, co znacząco ułatwia odbycie stosunku płciowego.

Torbiel gruczołu Bartholina

Torbiel jest to zamknięta przestrzeń wypełniona płynem, mającym zwykle charakter surowiczy. W przypadku gruczołu Bartholina zawartość stanowi produkowany przez niego śluz. Nadmierne gromadzenie się wydzieliny związane jest ze zwężeniem lub całkowitym zamknięciem ujścia gruczołu. Przyczynami takiego stanu są:

  • przewlekłe zmiany zapalne błony śluzowej przedsionka pochwy, prowadzące do przerostu błony śluzowej, włóknienia i bliznowacenia tkanek,
  • utrzymujący się obrzęk spowodowany podrażnieniem mechanicznym (np. regularnym noszeniem ciasnej bielizny). 

O ile światło przewodu wyprowadzającego gruczołu jest zamknięte krótkotrwale, nie powoduje to żadnych skutków. Jeśli zaś utrudnienie odpływu trwa dłużej, zalegający płyn rozciąga ściany gruczołu i powoduje jego balonowate rozszerzenie. W przypadku gdy torbiel osiąga większe rozmiary i nie opróżnia się, może powodować dolegliwości pod postacią odczuwalnego ucisku, dyskomfortu w obrębie krocza, obrzęku, niekiedy bolesności. Współżycie płciowe może być utrudnione i nieprzyjemne dla kobiety.

Zalęgający śluz stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Ze względu na bliskość odbytu i ujścia cewki moczowej oraz nie zawsze skuteczne utrzymywanie higieny okolic intymnych, łatwo dochodzi do zakażenia zawartości torbieli. Powstaje ropień, który staje się szybko przyczyną bardziej uciążliwych dolegliwości. Obrzęk wargi sromowej nasila się, dołącza się często intensywny ból, miejscowe zaczerwienienie. Chora ma również ogólne objawy infekcji, takie jak dreszcze, gorączka, ogólne osłabienie.

W niektórych przypadkach ropień opróżnia się samoistnie. Niekiedy zakażenie ustępuje pod wpływem leczenia antybiotykami, a w obrębie gruczołu nadal utrzymuje się torbiel wypełniona wolną od bakterii wydzieliną. W takiej sytuacji bardzo łatwo o kolejne nawroty choroby.

Wskazania do marsupializacji torbieli gruczołu Bartholina

Marsupializację gruczołu Bartholina wykonuje się:

  • gdy torbiel ma duże rozmiary, utrzymuje się przez dłuższy czas,
  • jeżeli powoduje intensywne dolegliwości,
  • jeśli zmiana ma charakter nawrotowy,
  • gdy dochodziło wcześniej do zropienia torbieli.

Marsupializacja torbieli gruczołu Bartholina

Zabieg przeprowadza się w trybie planowym – chora jest do niego odpowiednio przygotowywana. Powinna zaprzestać stosowania leków zmniejszających krzepliwość krwi, wyleczyć wszystkie stany zapalne w obrębie dróg rodnych i infekcje ogólne. Po wykonaniu podstawowych badań laboratoryjnych chorą kwalifikuje się do zabiegu.

Operacja wykonywana jest zwykle w znieczuleniu miejscowym i polega na rozcięciu torbieli, opróżnieniu jej i wyczyszczeniu z zalegających resztek tkanek. Rozcięte brzegi rozchyla się na boki i podszywa do błony śluzowej przedsionka pochwy. W efekcie zamknięta wcześniej przestrzeń wewnętrzna gruczołu otwiera się szeroko, co w większości przypadków zabezpiecza pacjentkę przed ewentualnym nawrotem schorzenia. Jeśli zmiany po pewnym czasie nawracają, rozważa się ewentualność całkowitego usunięcia gruczołu Bartholina.

Postępowanie w okresie pooperacyjnym

Postępowanie w okresie gojenia musi być zorientowane na zapewnienie maksymalnej czystości okolicy sromu. Chora powinna nosić i regularnie wymieniać podpaski wchłaniające wydzieliny oraz podciekające czasami z miejsca zabiegu krew lub płyn surowiczy. Wielką uwagę zwraca się na higienę okolic intymnych, przemywanie sromu po każdym oddaniu moczu lub stolca. Zaleca się powstrzymanie od intensywnej aktywności fizycznej i pożycia płciowego do czasu kontroli lekarskiej. Po kilku-, kilkunastu dniach wydalane są resztki założonych w trakcie zabiegu szwów wchłanianych. W przypadku utrzymujących się dolegliwości, obrzęku sromu pacjentka powinna regularnie wykonywać nasiadówki.

Przebieg pooperacyjny powikłany jest czasami infekcją albo krwawieniem z operowanego miejsca, ale ostateczne wyniki leczenia są zwykle bardzo dobre.

Jak zbudowany jest układ rozrodczy kobiety? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 10.09.2018,
Opublikowano: 10.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej