Marskość wątroby – jak wygląda leczenie choroby?

CasarsaGuru/getty images

Marskość wątroby to postępujące niszczenie jej miąższu. Choroba prowadzi do upośledzenia funkcji metabolicznych tego narządu. W konsekwencji dochodzi do nadciśnienia wrotnego i utrudnienia odpływu żółci. Jak wygląda leczenie marskości wątroby?

Leczenie marskości wątroby zakłada nie tylko farmakologiczne wsparcie czynności chorego organu, ale i eliminację przyczyny, która do tego stanu doprowadziła. Kluczowa jest również odpowiednia dieta oraz ograniczenie spożywania alkoholu. Ponadto ważne jest zapobieganie powikłaniom schorzenia. Niestety nie zawsze leczenie jest skuteczne. Wobec braku efektów lekarz najczęściej podejmuje decyzję o przeszczepieniu wątroby.

Marskość wątroby – leczenie

Po zdiagnozowaniu marskości wątroby należy uruchomić szereg czynności, które doprowadzą do eliminacji czynnika będącego bezpośrednią przyczyną choroby. Przykładowo leczenie marskości wątroby u alkoholika musi rozpocząć się od odwyku od substancji uzależniającej i wprowadzenia oszczędzającego trybu życia. Tylko abstynencja może opóźnić zaburzenia zdrowotne. Bardzo podobnie wygląda to w przypadku uzależnień od leków czy substancji psychoaktywnych. Lekarz, dobierając odpowiedni program eliminacyjny, musi wziąć pod uwagę występowanie schorzeń towarzyszących, takich jak hemochromatoza czy choroba Wilsona. Zaburzenie metabolizmu pierwiastków może upośledzać również leczenie farmakologiczne. Jeżeli podłożem marskości wątroby są infekcje wirusowe, często podaje się preparaty przeciwwirusowe, np. interferon.

Pacjentom leczącym marskość wątroby nie wolno przyjmować paracetamolu, zalecane jest też ograniczenie spożywania soli. U chorych sód w niej zawarty nie jest bowiem wydalany w sposób prawidłowy.

Dużym utrudnieniem w terapii marskości wątroby jest włóknienie. W zaawansowanych stadiach choroby zmiany włókniste powstające w obrębie tego narządu nie są całkowicie odwracalne. Najwięcej badań mówi o nadziei, jaką niesie wdrożenie w program leczenia sylimaryny i kolchicyny. Pierwszy lek na marskość wątroby hamuje włóknienie, a także stabilizuje błonę komórek wątroby. Najczęściej podaje się go w dużych dawkach, tzn. >450 mg/24 h. Dokładna rola kolchicyny nie została nadal dogłębnie poznana. Najczęściej stosuje się ją w leczeniu dny moczanowej. W celu zwalczania zaburzeń odpływu żółci zaleca się przyjmowanie kwasu ursodeoksycholowego. Jego zaletą jest łagodzenie świądu skóry. Leczenie objawowe marskości wątroby ma na celu poprawę jakości życia pacjenta i podniesienie jego komfortu życia.

Przeszczep wątroby jest ostatecznością i wynika z braku reakcji na leczenie farmakologiczne lub z uszkodzeń znacznej części organu. Pacjentom po operacji podaje się leki, które mają zapobiec ewentualnemu odrzuceniu organu przez układ odpornościowy. Lekami immunosupresyjnymi są np. takrolimus lub cyklosporyna.

Dieta w marskości wątroby

Szczegółowy jadłospis osoby z marskością wątroby powstaje w oparciu nie tylko o objawy kliniczne choroby, ale też wyniki badań laboratoryjnych. Dieta na ogół nie jest wyjątkowo restrykcyjna (pod warunkiem, że marskości nie towarzyszą inne schorzenia). Najlepiej jest stosować dietę wegetariańską lub z niewielką ilością chudego mięsa. Proporcje między węglowodanami, białkami i tłuszczami powinny wynosić 4:2:4. Im więcej je się produktów pochodzenia roślinnego, tym lepiej. Przy znacznym wyniszczeniu organizmu należy zwiększyć ilość przyjmowanego białka. Ważne, aby porcje były niewielkie i spożywane regularnie. Należy uważać, aby nie przesalać posiłków. Sód obecny w soli nie jest bowiem poprawnie metabolizowany przez osoby cierpiące na marskość wątroby. Konieczne może okazać się suplementowanie witamin, cynku i selenu.

Aktywność fizyczna w leczeniu marskości wątroby

Nie mniej ważnym elementem każdej terapii marskości wątroby jest aktywności fizyczna. Nie musi ona wiązać się z bardzo intensywnymi treningami. Warto pamiętać o codziennych spacerach oraz lekkiej lub umiarkowanej aktywności fizycznej, np. pływaniu, jeździe na rowerze czy bieganiu. Pozytywnie wpływa to na psychikę oraz pomaga dotlenić organizm, co może przyspieszyć proces zdrowienia.

Całkowite wyleczenie marskości wątroby – czy jest możliwe?

Obecnie uważa się, że marskość obejmująca większą część narządu jest nieodwracalna. Co więcej, stale postępuje. Zależy to od indywidualnego przypadku, w tym ogólnego stanu zdrowia i wieku. Po zakończeniu leczenia zaleca się regularne wizyty kontrolne, odbywane przynajmniej co pół roku.

Zobacz film: Wątroba

źródło:x-news

Bibliografia

1. Iredale J.P., 2003. Cirrhosis: new research provides a basis for rational and targeted treatments. BMJ (Clinical research ed.) 327:143–7.

Data aktualizacji: 04.09.2020,
Opublikowano: 03.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej