Marker nowotworowy CEA – co diagnozuje, co oznacza?

Fot: Antonioguillem / fotolia.com

W diagnostyce chorób nowotworowych wykorzystuje się wiele markerów nowotworowych, nie zawsze zupełnie swoistych dla danego narządu. Podobnie jest w przypadku markera nowotworowego CEA, który wzrasta m.in. przy raku jelita grubego.

Antygen rakowo-płodowy (CEA) to wskaźnik pomocny w diagnostyce niektórych chorób nowotworowych. Jest to marker, którego górna granica normy różni się u osób niepalących i palących. Marker nowotworowy CEA wzrasta głównie w raku jelita grubego, a niekiedy również w przypadku chorób nowotworowych płuc czy trzustki. Nie stawia się diagnozy na podstawie wyłącznie markera płodowego CEA. Może być on wskaźnikiem służącym monitorowaniu leczenia.

Marker nowotworowy CEA – co to jest?

Marker nowotworowy CEA to antygen rakowo-płodowy, glikoproteina, która jest produkowana na etapie życia płodowego. Synteza markera CEA zostaje zahamowana tuż po urodzeniu. W śladowych ilościach może być wydzielana w ciągu życia przez wątrobę, trzustkę i jelita. Kiedy dochodzi do rozwoju choroby nowotworowej, nagle uaktywniają się geny odpowiedzialne za proces syntezy markera CEA. Dochodzi wtedy do wzrostu jego stężenia we krwi.

Czy wiesz, co jest największym zagrożeniem dla naszego zdrowia?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Normy dla antygenu rakowo-płodowego

Antygen rakowo-płodowy ma tylko górną granicę normy. U palących norma nie powinna przekraczać 5 ng/ml, a u niepalących – 2,5 ng/ml.

Kiedy wykonywać badanie markera nowotworowego CEA?

Badania na obecność markerów nowotworowych mogą stanowić formę badania przesiewowego w kierunku danych jednostek chorobowych. Analizę poziomu markera CEA wykonuje się, jeśli podejrzewa się chorobę nowotworową, np. jelita grubego czy odbytnicy.

Nawet jeśli marker wyjdzie dodatni, nie jest to jedyny element diagnostyki chorób nowotworowych przewodu pokarmowego, choć jest on głównym nieinwazyjnym wskaźnikiem. Ponadto warto wykonywać badanie markera nowotworowego CEA w celu oceny skuteczności terapii przeciwnowotworowej. Spadek stężenia markera rakowo-płodowego oznacza dobrą reakcję na leczenie. Ponadto po leczeniu może służyć jako badanie wykorzystywane w diagnostyce wznowy nowotworu czy odległych przerzutów. Nie ma żadnych przeciwwskazań do oznaczenia antygenu rakowo-płodowego, ponieważ badanie wykonuje się z niewielkiej ilości krwi.

Zobacz film: To przełom w diagnozowaniu raka piersi. Na czym polega nowa metoda? Źródło: Dzień Dobry TVN

Podwyższony poziom markera CEA we krwi

Nieznaczne podwyższenie stężenie markera nowotworowego CEA może występować w stanach klinicznych, niezwiązanych z chorobą nowotworową:

  • zapalenia wątroby,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • ciąża.

Ponadto marker nowotworowy CEA może sugerować raka jelita grubego i odbytnicy. Jego poziom wzrasta wraz z zaawansowaniem choroby. Rzadziej CEA wzrasta w raku żołądka, trzustki, piersi, nowotworów narządu rodnego, stercza, pęcherza moczowego, płuc. Niekiedy pojawia się w wyniku wznowy choroby i przerzutów.

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów. Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 25.01.2019,
Opublikowano: 13.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej