Manometria odbytu i odbytnicy, czyli manometria anorektalna – na czym polega i kiedy się ją wykonuje?

Fot. romaset / Getty Images

Manometria odbytu i odbytnicy nie wymaga szczególnego przygotowania. Konieczne jest jedynie wypróżnienie przed badaniem, a gdy jest to niemożliwe, na 2–3 godziny przed badaniem stosowana jest lewatywa.

Manometria odbytu i odbytnicy określana jest inaczej mianem manometrii anorektalnej. Jest to specjalistyczne badanie polegające na pomiarze ciśnień, a konkretnie zmian ciśnień w odbytnicy i odbycie, co pozwala na ocenę czynności zwieraczy odbytu. Manometrię odbytu zazwyczaj wykonuje się przy problemach z wypróżnianiem. Szczególnie często kierowani są do tego badania pacjenci z problemem nietrzymania stolca lub uporczywymi zaparciami. Manometria odbytu jest badaniem, które może być wykonane zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W przypadku dzieci jest to jedno z podstawowych badań służących diagnostyce choroby Hirschsprunga – wrodzonego schorzenia unerwienia jelita.

Manometria odbytu – na czym polega i jakie są wskazania do jej wykonania?

Manometria odbytu i odbytnicy, czyli manometria anorektalna, polega na wprowadzeniu do dolnego, końcowego odcinka drogi pokarmowej cewnika zakończonego specjalnym balonikiem. Balonik ten napełniany jest powietrzem, a specjalne urządzenie elektroniczne rejestruje zachodzące zmiany ciśnień. Dzięki zarejestrowanym pomiarom lekarz jest w stanie wykryć niektóre jednostki chorobowe i właściwie ukierunkować dalszą diagnostykę i leczenie. Zbyt wysokie ciśnienia w odbycie i odbytnicy zwykle współistnieją z przewlekłymi, ciężkimi zaparciami. Niskie ciśnienia świadczą o niewydolności zwieraczy odbytu, co skutkuje nietrzymaniem stolca.

Najczęstszymi problemami, z powodu których pacjenci zostają skierowani na manometrię odbytu, są uporczywe zaparcia lub nietrzymanie stolca. Manometria odbytu i odbytnicy u dzieci jest najczęściej wykonywana w przypadku podejrzenia choroby Hirschsprunga (zaburzenia obwodowego unerwienia jelita wywołanego brakiem komórek zwojowych w splotach śródściennych jelita, a konkretnie w splotach mięśniówkowych Auerbacha i splotach podśluzówkowych Meissnera). Innymi wskazaniami do wykonania manometrii odbytu i odbytnicy mogą być:

  • konieczność oceny funkcji końcowego odcinka przewodu pokarmowego, np. po zabiegach chirurgicznych tej okolicy,
  • obecność przetok okołoodbytniczych np. w związku z chorobą Leśniowskiego – Crohna,
  • wypadanie odbytnicy.

Jak działa układ pokarmowy? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Manometria odbytu – jak przebiega badanie?

Badanie wymaga pewnego przygotowania. Nie ma konieczności stosowania żadnej specjalnej diety, jednak co najmniej przez cztery godziny przed badaniem pacjent nie powinien jeść ani pić. Powinien również postarać się wypróżnić. Jeśli pacjent nie odda samoistnie kału, konieczne jest wykonanie lewatywy. Ponadto pacjent powinien skonsultować się z lekarzem na temat tego, które z przyjmowanych leków i suplementów powinien odstawić przed badaniem, aby jego wynik był jak najbardziej wiarygodny. Należy pamiętać, że niektóre leki działają rozluźniająco na mięśniówkę gładką, co mogłoby zafałszować wynik.

Badanie jest długie, gdyż trwa do godziny, jednak nie jest bolesne. Chory kładzie się na lewym boku z podkurczonymi nogami (zgiętymi w stawach kolanowych i biodrowych). Lekarz wprowadza przez odbyt niewielki cewnik z balonikiem, który połączony jest z wyspecjalizowanym urządzeniem oceniającym ciśnienie i siłę skurczu mięśni zwieraczy odbytu. Wprowadzenie cewnika nie jest bolesne, lecz z pewnością wywołuje dyskomfort. Szczególnie rozdrażnione mogą być na tym etapie dzieci – nierzadko wpadają one w panikę przy próbie włożenia czopka, a tym bardziej cewnika do odbytu. Pacjent powinien współpracować przy badaniu. Lekarz może bowiem poprosić go, by spróbował zacisnąć zwieracze odbytu w trakcie badania i je rozluźnić, a także próbować wykonać parcie na stolec.

W trakcie badania balonik jest kilkakrotnie wypełniany powietrzem, co stymuluje ruchy perystaltyczne jelit i mięśniówki zwieraczy. Dorośli są w stanie powiedzieć, czy w trakcie badania czują parcie na stolec, czy nie.

Przeciwwskazania do manometrii odbytu i odbytnicy

Manometria anorektalna może być wykonana u każdego. Jest to badanie całkowicie bezpieczne, nieinwazyjne i dobrze tolerowane przez chorych. Jedynie pacjenci z alergią na lateks powinni uprzedzić o tym lekarza, gdyż w takiej sytuacji zostanie zastosowany balonik z innego tworzywa. Rzadko dochodzi do powstania powikłań w postaci krwawienia, perforacji czy bólu w okolicy odbytu i odbytnicy. Po badaniu chory może wrócić do codziennej aktywności. Nie ma konieczności rekonwalescencji po badaniu czy też stosowania jakichkolwiek leków w związku z zabiegiem. Dyskomfort odczuwany podczas badania mija od razu po usunięciu balonika.

Data aktualizacji: 04.02.2019,
Opublikowano: 04.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej