Brwi permanentne to efekt zabiegu wykonanego u wykwalifikowanej kosmetyczki – linergistki. Nie służy on wzmocnieniu czy zagęszczeniu naturalnych włosków, lecz ich „dorysowaniu” na skórze tak, by łuki brwi wydawały się gęstsze i bardziej regularne niż w rzeczywistości. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko rezultat estetyczny, szczególnie cenny dla pań, które mają włoski przerzedzone nieumiejętnymi zabiegami lub straciły je np. w wyniku chemioterapii. Permanentny makijaż brwi to także oszczędność czasu podczas robienia całego make-upu, a perfekcyjny efekt utrzymuje się miesiącami, niezależnie od codziennej aktywności.
Metody makijażu permanentnego brwi
Każdy zabieg permanentnego makijażu rozpoczyna się od konsultacji z klientką i precyzyjnego rozrysowania na jej twarzy pożądanego kształtu brwi. Jego późniejsze wypełnienie przypomina tatuowanie – w skórę (płycej niż w przypadku zwykłego tatuażu) wprowadza się specjalną farbę roślinną. Obecnie salony kosmetyczne proponują trzy rodzaje makijażu permanentnego brwi – wykonanego metodą:
- piórkową, której odmianą jest microblading (ang. micro – mikro, blade – ostrze),
- włoskową, zwaną też metodą włosa,
- pudru, najczęściej z efektem ombre (cieniowania).
Zabieg trwa zwykle 30–60 minut (cała wizyta – około 2 godziny). Dla osiągnięcia końcowego efektu należy powtórzyć go po wygojeniu brwi. Wówczas może potrwać tylko kilka minut.
Zobacz nasz film i dowiedz się, jaki makijaż na plażę będzie najlepszy
Metoda piórkowa a microblading brwi
Metoda piórkowa jest techniką manualną. Wymaga zastosowania specjalnego noża, wyposażonego w jednorazowe ostrze – tzw. piórko złożone z kilku igieł. Wykonuje się nim niewielkie nacięcia w skórze (na głębokość 0,6–1,2 mm), w które aplikuje się pigment.
Terminy „metoda piórkowa” i „microblading” często stosowane są zamiennie – subtelna różnica polega na sposobie prowadzenia ostrza, dzięki czemu osiąga się nieco inny wygląd włosków. Ta technika permanentnego makijażu brwi jest wprawdzie najmniej trwała (w zależności od rodzaju cery klientki, efekt utrzymuje się od kilku miesięcy do 2 lat), ale daje najbardziej naturalne, subtelne rezultaty. Microblading polecany jest paniom, które chcą poprawić kształt brwi, uzupełnić znaczne prześwity pomiędzy włoskami.
Makijaż permanentny brwi metodą włoskową
Metoda włosa wymaga zastosowania elektrycznego urządzenia zakończonego igłą, z użyciem której na linii brwi „rysuje się” pojedyncze włoski. Jest to technika trudna, niezwykle precyzyjna. Wysoką jakość końcowego rezultatu zapewnić może tylko doświadczona linergistka. Barwnik aplikuje się na nieco większą głębokość niż w przypadku metody piórkowej, więc makijaż permanentny utrzymuje się nawet do 5 lat. Tworzy wyrazisty efekt optycznego zagęszczenia naturalnych włosków. Najlepiej sprawdza się na brwiach bez większych estetycznych defektów.
Makijaż permanentny brwi ombre (metodą cienia)
Metoda cieniowania to wariant wykonywanego od lat przez kosmetyczki makijażu permanentnego brwi mechaniczną metodą pudrową. Polega ona na całościowym wypełnieniu pożądanego zarysu brwi celem wyrównania ich kształtu, wzmocnienia koloru – daje bardzo wyrazisty rezultat, podobny do tego, który uzyskuje się z zastosowaniem kredki lub cienia. Ponieważ jest to efekt niezbyt naturalny, dużą popularność zdobyła wersja ombre, w której z użyciem tego samego, wyposażonego w igłę urządzenia wprowadza się w linię brwi pigment o różnych odcieniach. Początki łuków zwykle zaznacza się delikatniej, jasnym kolorem, a cieńsze końcówki podkreśla ciemniejszym pigmentem. Taki trójwymiarowy rysunek najlepiej sprawdza się w przypadku naturalnie gęstych brwi. Jego trwałość jest porównywalna z makijażem uzyskiwanym metodą włoskową.
Gojenie brwi po makijażu permanentnym
Procedura wykonania permanentnego makijażu brwi jest mało bolesna (dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia – kremu z lidokainą), niemniej jej metody są dość inwazyjne. Po zabiegu skóra musi się wygoić, co trwa zwykle 3–4 tygodnie. W tym czasie należy ją odpowiednio pielęgnować.
Zaraz po zabiegu obszar łuku brwiowego jest lekko zaczerwieniony, następnie w miejscach nakłuć (lub nacięć) pojawiają się strupki. Skóra staje się twarda, może zacząć się łuszczyć. W ciągu pierwszych kilku dni należy unikać jej dotykania, moczenia (w szczególności wodą z dodatkiem mydła). Nie wolno także stosować w tych okolicach kosmetyków do make-upu ani perfumowanych kremów. Linergistka określa czas, w jakim po zabiegu makijażu permanentnego trzeba zacząć smarować brwi maścią (z alantoiną lub pantenolem) łagodzącą podrażnienie i przyspieszającą gojenie.
Brwi permanentne – cena zabiegu
Microblading czy ombre to zabiegi dość kosztowne. Ich cena waha się w granicach od 500 do 1400 zł (wliczone są w nią zwykle obie sesje makijażu). Różnice te wiążą się często z marką salonu, jego lokalizacją, ale mogą wynikać także np. z jakości zastosowanych preparatów. Dlatego należy z dużą ostrożnością wybierać oferty najtańsze.
Makijaż permanentny brwi – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do wykonania permanentnego makijażu brwi są:
- ciąża i okres karmienia piersią,
- aktywna choroba nowotworowa,
- nieuregulowana cukrzyca,
- choroby autoimmunologiczne,
- infekcje i dermatozy (np. łuszczyca, opryszczka),
- przyjmowanie leków sterydowych,
- wykonane w krótkim czasie przed wizytą inne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.
Jak zrobić domowy i naturalny podkład? Dowiesz się tego z naszego filmu