Mąka z tapioki – jaką ma kaloryczność i zastosowanie w kuchni?

Fot.: rodrigobark / Getty Images

Mąka z tapioki jest proszkiem powstałym ze skrobi manioku, czyli bulwy rośliny (krzewu), który występuje na terenach Azji, Afryki i Ameryki. Badania jej składu potwierdziły, że nie zawiera glutenu, przez co może być stosowana w diecie osób cierpiących na alergię na ten składnik lub celiakię.

Mąka z tapioki polecana jest także w dietach, które wymagają niskiej zawartości białka. Zawiera lekkostrawne formy węglowodanów i nie wykazuje właściwości alergizujących. Ma biały kolor, ale nie posiada ani smaku, ani zapachu.

Mąka z tapioki

Mąka z tapioki jest produktem otrzymywanym z bulw manioku – jednej z najpopularniejszych roślin uprawianych w tropikach, którą można porównać do europejskiego ziemniaka. Słodkie bulwy manioku są bogatym źródłem węglowodanów, a roślina nie jest wymagająca i rośnie nawet na mniej żyznych glebach. Bulwy wyglądem również przypominają te ziemniaczane, ale są większe, bardziej podłużne i pokryte szorstką skórą. Ich miąższ jest z kolei śnieżnobiałego koloru i stanowi podstawowy składnik diety mieszkańców Ameryki Południowej, Azji i Afryki.

W naturalnej i surowej postaci bulwy manioku są trujące, ponieważ zawierają znaczne ilości substancji, które łatwo przekształcają się w silnie toksyczny kwas pruski. Stąd też mogą być spożywane tylko w formie przetworzonej.

Sama tapioka również nie jest rośliną, ale produktem skrobiowym pochodzenia roślinnego. Otrzymywana jest z masy powstałej w procesie mielenia manioku. Można ją spotkać nie tylko w postaci mąki, ale również różnej wielkości i barwy kulek oraz płatków.

Mąka z tapioki – właściwości

Właściwości mąki z tapioki od wielu lat są doceniane przez rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej, a obecnie coraz popularniejszy staje się ten produkt również w Polsce i innych krajach Europy. Wskazany jest zwłaszcza dla osób będących na diecie oraz tych z wrażliwym układem pokarmowym. Poza tym, że nie zawiera glutenu, nie posiada także cholesterolu. Jest źródłem lekkostrawnych węglowodanów, a przez właściwości hipoalergiczne, może być spożywany niemal przez każdego. Charakteryzuje się ponadto niską kalorycznością – 100 g produktu to zaledwie 358 kcal. Zawiera dodatkowo symboliczną ilość białka, ale za to jest źródłem sporej ilości węglowodanów.

Ponieważ mąka jest produktem lekkostrawnym, z powodzeniem może być włączona do diety dzieci, osób starszych i z wrażliwym układem pokarmowym. Jest wskazana także jako zamiennik mąki pszennej w chorobie wrzodowej oraz w stanach rekonwalescencji po operacjach, które wymagają zastosowania odpowiedniej diety.

Jakie zastosowanie ma mąka z tapioki?

Brak smaku i zapachu powoduje, że mąka z tapioki może być stosowana do wielu potraw.

Można jej używać do zagęszczania sosów i zup, ale coraz częściej wykorzystuje się także tzw. kulki z tapioki. Przed spożyciem należy je zawsze zagotować w dużej ilości wody lub mleka (bądź mieszance wody z mlekiem) na małym ogniu. Mniejsze kulki należy gotować przez około 40 min, po czym trzeba przelać je zimną wodą. Gotowe do bezpośredniego spożycia są takie, które osiągną niemal przezroczystą, perlistą barwę. Te większe są już zazwyczaj w przetworzonej postaci i wystarczy zalać je wrzątkiem i pozostawić do napęcznienia na około 5 min. Zawsze powinny być podawane w nasączonej postaci.

Coraz częściej są pożądanym składnikiem deserów, sosów, sałatek, a także dodatkiem do herbaty. W Polsce sporą popularnością cieszy się tzw. bubble tea, czyli napój, który przygotowuje się na bazie herbaty, z dodatkiem aromatów owocowych, mleka i kulek tapioki. Tzw. perełki można też pozostawić do nasączenia w sokach owocowych, przez co mogą stanowić ciekawy dodatek nie tylko do deserów, ale również zimnych napojów.

Mąka z tapioki jest coraz bardziej docenianym dodatkiem do potraw na słodko, m.in. naleśników, omletów, galaretek, budyniów czy musów i sufletów – głównie przez swoje właściwości zagęszczające. Jest dobrym zamiennikiem makaronów dodawanych np. do zup i może zastąpić kaszę kuskus, np. w sałatce.

Mąka z tapioki – gdzie ją kupić? Jak ją przechowywać?

Same bulwy manioku są ciężko dostępnym towarem, stąd wytworzenie mąki domowymi sposobami jest znacznie utrudnione. Można je zamówić przez internet, ale wówczas znacznie zwiększa się ryzyko, że produkt podczas wysyłki zostanie uszkodzony lub po prostu się zepsuje. Znacznie lepiej zaopatrzyć się w jego już przetworzoną formę. W gotowej konsystencji mąki lub kulek (różnej barwy i wielkości – od 1 do 8 mm) tapioka dostępna jest w sklepach lub na stoiskach ze zdrową żywnością. Mąka z tapioki nie należy do najdroższych – za około 400 g produktu trzeba zapłacić około 10 zł. Ponadto ma długi okres przydatności – jeśli przechowywana jest w szczelnie zamkniętym pojemniku, może być używana nawet przez 2 lata.

Zobacz film: Normy spożycia białka sojowego. Źródło: Wiem, co jem


Data aktualizacji: 16.03.2018,
Opublikowano: 28.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej