Mąka kokosowa – zastosowanie w kuchni, wartości odżywcze i kaloryczność. Jakie posiada właściwości prozdrowotne?

Fot: Tolimir / gettyimages.com

Mąka kokosowa dostarcza dużych ilości błonnika pokarmowego, roślinnego białka oraz średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, dzięki czemu wykazuje właściwości przeciwmiażdżycowe. Poza tym ułatwia odchudzanie, reguluje trawienie oraz działa przeciwnowotworowo.

Mąka kokosowa otrzymywana jest z miąższu orzecha kokosowego. Odznacza się delikatnym smakiem, dużą zawartością błonnika pokarmowego oraz brakiem glutenu, przez co może być stosowana w diecie bezglutenowej. Mąka kokosowa wykazuje liczne właściwości prozdrowotne, m.in. poprawia trawienie i sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Mąka kokosowa – skład i wartości odżywcze

Mąka kokosowa powstaje jako produkt uboczny przy wytwarzaniu oleju i mleka kokosowego. Pozyskiwana jest z miąższu, który znajduje się wewnątrz orzecha kokosowego. Ma charakterystyczny, delikatny smak, kokosowy aromat oraz białą barwę. 100 gramów mąki kokosowej dostarcza około 443 kcal. Wysokie wartości odżywcze mąki kokosowej wynikają z obecności w niej licznych substancji o korzystnym wpływie na organizm człowieka. W składzie mąki kokosowej występują duże ilości błonnika pokarmowego, który zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów przewodu pokarmowego. Mąka kokosowa dostarcza średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które przyspieszają proces spalania tłuszczu, a tym samym sprzyjają odchudzaniu. Jest również dobrym źródłem roślinnego białka, dlatego zalecana jest w diecie wegetariańskiej. Mąka kokosowa zaliczana jest do produktów bezglutenowych i niskowęglowodanowych. Z tego powodu znajduje zastosowanie w żywieniu osób z zaburzoną gospodarką węglowodanową, celiakią i nietolerancją glutenu.

Właściwości prozdrowotne mąki kokosowej

Właściwości mąki kokosowej wykorzystywane są m.in. w diecie odchudzającej mimo wysokiej kaloryczności produktu. Duża ilość błonnika pokarmowego przyczynia się do zwiększenia uczucia sytości, co zapobiega podjadaniu między posiłkami, a jednocześnie ułatwia odchudzanie. Ponadto błonnik pokarmowy usprawnia pracę przewodu pokarmowego, reguluje trawienie oraz nasila ruchy perystaltyczne jelit, co zapobiega zaparciom. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe pozwalają na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej oraz przyspieszają tempo przemiany materii, a dodatkowo działają przeciwbakteryjnie i antywirusowo. Mąka kokosowa, dzięki zawartości błonnika, wykazuje właściwości przeciwnowotworowe – chroni organizm przed nowotworami przewodu pokarmowego, zwłaszcza rakiem jelita grubego. Korzystnym działaniem składników obecnych w mące kokosowej jest obniżanie stężenia „złego” cholesterolu we krwi, który może prowadzić do rozwoju schorzeń układu sercowo – naczyniowego, np. miażdżycy, choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego, zawału serca. Mąka kokosowa posiada niski indeks glikemiczny i umożliwia ustabilizowanie poziomu cukru, co zapobiega jego nagłym skokom. Właściwość ta jest szczególnie ważna w żywieniu osób chorujących na cukrzycę lub inne zaburzenia gospodarki węglowodanowej.

Zastosowanie mąki kokosowej

Mąka kokosowa znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Wykorzystywana jest w produkcji słodkich wypieków – ciast, ciasteczek, naleśników, trufli, ale także jako składnik chleba oraz panierki do ryb i mięs. Bezglutenowa mąka kokosowa jest częstym zamiennikiem mąk zbożowych, które są przeciwwskazane w diecie osób z celiakią i nietolerancją glutenu. Może być stosowana do zagęszczania zup i sosów oraz w produkcji spodów do pizzy. Brak glutenu w mące kokosowej powoduje, że wypieki z niej przygotowane są bardziej kruche. Warto dodawać do nich produkty o lekkiej i kleistej konsystencji, np. mus jabłkowy, banany.

Mąka kokosowa – przepisy

Przepis na placuszki z mąki kokosowej

Składniki:

  • 3 łyżki mąki kokosowej,
  • 2 duże jaja,
  • 75 ml mleka,
  • 1 łyżeczka cukru,
  • ½ łyżeczki proszku do pieczenia.

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki na placuszki należy wrzucić do wysokiej miski, a następnie zmiksować (za pomocą miksera lub blendera) aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Przygotowane ciasto odstawia się na co najmniej 5 minut. Na rozgrzaną patelnię z niewielką ilością tłuszczu kładzie się nieduże porcje ciasta i smaży obustronnie, aż do zarumienienia. Placuszki można podawać z ulubionymi dodatkami – posypane cukrem pudrem, z konfiturą lub świeżymi owocami.

Fit przepis na ciasto z mąki kokosowej

Składniki:

  • 75 g mąki kokosowej,
  • 6 jajek,
  • ¼ szklanki oleju kokosowego (ewentualnie oliwy z oliwek),
  • 2 łyżki cukru lub miodu,
  • 3 nieduże brzoskwinie,
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 2 łyżki wiórek kokosowych.

Sposób przygotowania:

Jajka należy zmiksować z cukrem na gładką i puszystą masę. Mąkę i proszek do pieczenia przesiewa się przez sito. Do masy jajecznej dodaje się przesianą mąkę z proszkiem oraz olej lub oliwę. Całość należy zmiksować. Przygotowane ciasto przekłada się do tortownicy o średnicy 22 cm. Na wierzchu ciasta układa się pokrojone owoce, a następnie oprósza się go wiórkami kokosowymi. Formę wstawia się do piekarnika nagrzanego do 160 stopni Celsjusza. Ciasto należy piec przez około 25-30 minut.

Zobacz film: Do czego dodaje się mąkę sojową? Źródło: Wiem co jem

Data aktualizacji: 15.03.2018,
Opublikowano: 07.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej