Magnetoterapia – czym jest i w jakim celu się ją stosuje?

Fot: klubovy / gettyimages.com/

Magnetoterapia, nazywana szerzej terapią polem magnetycznym, wykorzystuje prawa fizyki do regeneracji kości, mięśni oraz stawów. Wpływa też na poprawę krążenia i działa przeciwbólowo.

Magnetoterapia wykorzystuje zarówno statyczne, jak i dynamiczne pole magnetyczne. Drgania mają charakter impulsów o określonej częstotliwości i natężeniu. Coraz częściej używa się parametrów zbliżonych do fizjologicznych drgań generowanych przez ludzkie tkanki. Od tego zależy zresztą skuteczność całej terapii.

Magnetoterapia w warunkach domowych

Magnetoterapia może być stosowana w domu. Jest to dobre rozwiązanie, gdy zabiegi za pomocą pola magnetycznego wykonywane w specjalistycznych placówkach sprawdziły się w przeszłości. Urządzenia do magnetoterapii domowej dostępne są na rynku w cenach od 1500 zł do nawet 10000 zł (w zależności od dodatkowych funkcji aparatury i specyfikacji). Przed skorzystaniem z pierwszego zabiegu w domu należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić dokładną dawkę napromieniowania. Dzięki temu zabiegi domowe będą skuteczniejsze i bezpieczniejsze. Warto też ustalić z lekarzem indywidualny program.

Korzyści zdrowotne z magnetoterapii

Indywidualnie dobrane dawki magnetoterapii wykorzystywane są w przypadku wielu schorzeń, zarówno fizycznych, jak i tych o podłożu psychicznym. Działanie magnetoterapii to przede wszystkim regeneracja i usprawnienie tkanek. Innymi wskazaniami magnetoterapii są osteoporoza, reumatyzm, choroby skórne i kobiece, a także nadciśnienie tętnicze. Regularne zabiegi łagodzą ból i działają przeciwzapalne. Leczenie magnetoterapią zwiększa potencjał komórek organizmu do wykorzystywania tlenu, co wpływa również pozytywnie na układ nerwowy i wzmacnia odporność.

Jak skutecznie pozbyć się problemów z mięśniami? Jak jest zbudowany układ mięśniowy człowieka? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6.

Cel leczenia uzależniony jest przede wszystkim od parametrów ustawienia sprzętu. I tym samym zakres częstotliwości od 1 do 5 Herców (Hz) oraz natężenia 0.5–3 militesli (mT) stosuje się do leczenia ostrych stanów zapalnych. Stany podostre wymagają zakresów częstotliwości od 5 do 20 Hz, a natężenia między 3 a 5 mT. Przewlekłe stany zapalne leczy się częstotliwością od 20 do 50 Hz oraz natężeniem od 6 do 10 mT.

Wyróżnia się 2 rodzaje pola magnetycznego wykorzystywanego do fizykoterapii. Leczenie za pomocą magnetoterapii odbywa się za pomocą wolnozmiennego lub pulsacyjnego pola magnetycznego. Dzięki wolnozmiennemu polu magnetycznemu dochodzi do hiperpolaryzacji błon komórkowych i przyspieszenia poruszania się jonów znajdujących się w komórkach ludzkiego ciała. Ma to pozytywny wpływ na metabolizm komórkowy. Impulsacyjne pole magnetyczne z kolei normalizuje potencjał spoczynkowy błon komórkowych, co poprawia zdolności komórek do wykorzystania tlenu. Zwiększa się również dynamika jonów, które wędrują przez błony komórkowe.

Przeciwwskazania do magnetoterapii

Wyróżnia się kilka istotnych przeciwwskazań do stosowania magnetoterapii. Z zabiegów muszą być wyłączone kobiety spodziewające się dziecka. Niewskazane jest również stosowanie magnetoterapii u ludzi chorych na nowotwory lub takich, u których toczą się jednocześnie poważne zapalne stany wirusowe lub bakteryjne. Innymi przeciwwskazaniami magnetoterapii są: przewlekłe choroby serca, obecność rozruszników serca lub implantów elektronicznych lub metalowych, grzybica, gruźlica, zakrzepowe zapalenie żył oraz upośledzenie krzepnięcia krwi.

Skutki uboczne magnetoterapii są znikome. Ze względu na niskie parametry wykorzystywanego pola magnetycznego nie ma ograniczeń ani wiekowych, ani związanych z płcią. Magnetoterapię stosuje się często w połączeniu z farmakoterapią.

Jak dział układ kostny? Dowiesz się tego filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Jak wygląda zabieg magnetoterapii?

Fizykoterapia z wykorzystaniem magnetoterapii polega na umieszczeniu pacjenta w pozycji leżącej lub siedzącej wewnątrz specjalnej cewki przypominającej obręcz. Pacjent może pozostać w ubraniu. Pole magnetyczne przechodzi również przez gips. Pojedynczy zabieg trwa od 10 do 30 minut, w zależności od rodzaju leczonego schorzenia. Aby magnetoterapia była skuteczna, zaleca się wykonanie około 10 zabiegów. Dawkę pola oraz wszystkie parametry (częstotliwość i natężenie) wybierają lekarz lub rehabilitant. Zabiegi magnetoterapii wymagają przygotowań. Zanim przystąpi się do zabiegu, należy zdjąć z ciała wszystkie metalowe ozdoby i biżuterię. Telefon komórkowy najlepiej zostawić poza cewką. Pozostawienie metalowych ozdób (klamr u paska, sprzączek itp.) oraz włączonego smartfona może zaburzać pole magnetyczne.

Data aktualizacji: 11.02.2019,
Opublikowano: 11.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej