Łyżeczkowanie macicy – na czym polega? Wskazania do przeprowadzenia zabiegu oraz jego przebieg

Fot: s_l / fotolia.com

Łyżeczkowanie macicy, czyli abrazja jest zabiegiem wykonywanym m.in. w celu zdiagnozowania przyczyny krwawień pomenopauzalnych, nieregularnych miesiączek czy niepłodności. Po zabiegu szczególnie ważna jest dbałość o higienę okolic intymnych, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji. 

Łyżeczkowanie macicy jest chirurgicznym zabiegiem polegającym na oczyszczeniu macicy po porodzie lub poronieniu. Przeprowadza się go również w celach leczniczych i diagnostycznych, np. przy podejrzewaniu raka endometrium.

Łyżeczkowanie macicy: czym jest i jakie są wskazania do jego przeprowadzenia?

Łyżeczkowanie macicy, nazywane inaczej abrazją, jest zabiegiem wykonywanym w warunkach szpitalnych. Polega on na usunięciu za pomocą specjalnej łyżeczki chirurgicznej z jamy macicy chorych tkanek lub pozostałych tam po porodzie lub poronieniu. Łyżeczkowanie przeprowadza się nie tylko w celu oczyszczenia jamy macicy. Ma również znaczenie lecznicze i diagnostyczne. Wskazaniami do wykonania zabiegu abrazji są:

  • oczyszczenie jamy macicy po porodzie przy podejrzeniu nieprawidłowego oddzielenia się łożyska,
  • podejrzewanie niecałkowitego poronienia (pozostanie w macicy resztek tkanek zwiększa ryzyko skrzepów i infekcji, a tym samym zagraża zdrowiu i życiu kobiety),
  • nieprawidłowe krwawienia z jamy macicy, w tym krwawienia po menopauzie,
  • obfite i nieregularne miesiączki bez poznanej przyczyny,
  • obecność polipów w jamie macicy,
  • diagnostyka raka endometrium i krwiaków macicy,
  • diagnostyka niepłodności.

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Jak przebiega łyżeczkowanie macicy?

Zabieg łyżeczkowania macicy trwa około 10 minut. Wykonywany jest bezpłatnie po otrzymaniu przez kobietę skierowania od lekarza rodzinnego. Abrazja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem lekarz najczęściej zleca podstawowe badania laboratoryjne w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań do łyżeczkowania. Na zabieg należy zgłosić się na czczo, poza tym nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się do zabiegu. Łyżeczkowanie rozpoczyna się od założenia wziernika do pochwy, co umożliwia uzyskanie dostępu do jamy macicy. W celu uwidocznienia szyjki macicy wykorzystuje się kulociągi, czyli kleszczyki chirurgiczne. Przez rozszerzoną szyjkę wprowadza się specjalną łyżkę chirurgiczna, nazywaną również skrobakową lub potocznie „skrobaczką”, lekarz oczyszcza wnętrze macicy usuwając z niej zbędne lub chore tkanki. Materiał, który został pobrany podczas zabiegu abrazji poddawany jest badaniu histopatologicznemu.

Postępowanie po zabiegu łyżeczkowania macicy: zalecenia

Po zakończonym zabiegu łyżeczkowania kobieta wybudzana jest z narkozy. Przez kilka kolejnych godzi (najczęściej przez 3-4 godziny) pozostaje pod obserwacją lekarską, a następnie może opuścić szpital. Zaleca się, by została odwieziona do domu przez bliską osobę, która zadba o jej bezpieczeństwo. Niekiedy wskazane jest przetrzymanie kobiety w szpitalu do następnego dnia. Po zabiegu abrazji kobieta może odczuwać ból w okolicy podbrzusza. Mogą również wystąpić lekkie krwawienia, przy których należy stosować podpaski (tampony są przeciwwskazane). W okresie pozabiegowym konieczne jest powstrzymanie się od współżycia przez co najmniej 3-4 dni. Ważne jest szczególne zadbanie o higienę miejsc intymnych. W niektórych przypadkach profilaktycznie stosuje się antybiotykoterapię, która ma zapobiegać rozwojowi zakażenia. Zaleceniem jest, by kobieta przez około 2 dni pozostała w domu.

Jakie są możliwe powikłania po zabiegu łyżeczkowania macicy?

Zabieg łyżeczkowania macicy jest dość inwazyjny, dlatego może wiązać się z wystąpieniem u kobiety pewnych powikłań, choć zdarzają się one bardzo rzadko. Najczęstszymi z nich są infekcje narządów rodnych oraz długotrwałe i silne krwawienia. Skutkiem abrazji może być również przebicie ściany macicy. Przy zbyt głębokim rozszerzeniu szyjki macicy może dojść do uszkodzenia jej ujścia. Konsekwencją jest nieprawidłowe zamknięcie kanału szyjki macicy oraz jej niewydolność ukazująca się przy ciąży. 

Zobacz film: Czy polskie prawo pozwala na przeszczep macicy?. Źródło: 36,6

Szczególnie niebezpiecznym powikłaniem po łyżeczkowaniu macicy jest zespół Ashermana. Polega on na obecności zrostów we wnętrzu jamy macicy, które są wynikiem urazów powstałych w trakcie abrazji. Mogą one doprowadzić do zwężenia kanału szyjkowego, blokując wypływ krwi miesięcznej. Zespół Ashermana przyczynia się do rozwoju zaburzeń miesiączkowania, takich jak wtórny brak miesiączki lub rzadkie i bardzo skąpe krwawienia miesięczne. Często towarzyszą mu trudności z utrzymaniem ciąży lub niepłodność wtórna, gdyż powstałe zrosty zamykają dostęp do ujść jajowodów. Mogą również nadmiernie wypełniać wnętrze macicy uniemożliwiając zagnieżdżenie się zarodka. Leczenie zespołu Ashermana polega na chirurgicznym usunięciu zrostów, a następnie zastosowaniu preparatów farmakologicznych zapobiegających ponownemu ich powstaniu. 

Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej