Ludoterapia dla dzieci i dorosłych – metody i cele terapii przez zabawę

Fot: FatCamera / gettyimages.com

Ludoterapia (terapia zabawą) stanowi formę terapii zajęciowej dedykowanej głównie dzieciom. Bywa wykorzystywana także w pracy z dorosłymi, np. niepełnosprawnymi (fizycznie lub umysłowo), seniorami, osobami nieradzącymi sobie w kontaktach społecznych. Zajęcia opierają się głównie na grach i zabawach.

Ludoterapia ma uaktywnić uczestników poprzez wykonywanie określonych czynności, ułatwić im wyrażenie uczuć, a także nawiązywanie kontaktów społecznych. Stanowi także formę rozrywki, która ma sprawiać dużo radości, wyzwalać pozytywne emocje. Jednocześnie jest cennym narzędziem dla terapeuty, ponieważ obserwacja podopiecznych przy zabawie pozwala lepiej poznać i zrozumieć ich problemy.

Komu służy ludoterapia?

Ludoterapię stosuje się głównie w pracy z dziećmi, ponieważ zabawa jest dla nich jedną z najważniejszych form ekspresji. Z tego rodzaju terapii zajęciowej skorzystać mogą mali pacjenci:

  • opóźnieni w rozwoju ruchowym lub niepełnosprawni,
  • dotknięci chorobami psychosomatycznymi, takimi jak porażenie mózgowe dziecięce czy zespół Downa,
  • cierpiący na różnego rodzaju zaburzenia o podłożu psychicznym (np. zaburzenia snu, odżywiania, nerwice lękowe),
  • przeżywający traumę, np. po utracie jednego z rodziców,
  • z rodzin problemowych, np. w przypadkach przemocy, alkoholizmu itp.
  • nieradzący sobie z takimi emocjami, jak złość czy gniew,
  • mający kłopot z nawiązaniem kontaktów społecznych,
  • borykający się z trudnościami w nauce (np. dysleksją, problemem z koncentracją).

Ludoterapia wykorzystywana bywa w leczeniu osób dorosłych. Służy wówczas najczęściej rehabilitacji ruchowej, rozwijaniu umiejętności, aktywizacji społecznej, budzącej pozytywne emocje rozrywce. Terapia poprzez zabawę dedykowana jest zwykle pacjentom niepełnosprawnym fizycznie lub umysłowo, cierpiącym na choroby psychiczne. Może posłużyć także osobom znajdującym się na marginesie życia społecznego, np. podopiecznym domów spokojnej starości.

Ludoterapia – na czym polega terapia przez zabawę?

Ludoterapia najczęściej służy pracy terapeutycznej z najmłodszymi pacjentami. Wykorzystywana w psychoterapii zabawa w praktyce nie różni się od form aktywności, którym dzieci oddają się spontanicznie. Zajęcia polegają na zabawach lalkami, klockami, rysowaniu, grach towarzyskich, tworzeniu budowli z piasku czy aktywności ruchowej na placu zabaw. W przypadku osób dorosłych, obok bardziej adekwatnych do ich wieku rozrywek (np. gier planszowych), w terapię zabawą włącza się często elementy arteterapii (leczenia sztuką) czy ergoterapii (leczenia pracą). Podejmowane przez pacjentów działania mają być dla nich przyjemną rozrywką. Dlatego zwykle pozostawia im się swobodę wyboru spośród różnych aktywności.

Zajęcia dla dzieci prowadzone są w przystosowanych do tego celu salach, wyposażonych w najróżniejsze zabawki i sprzęty, z których uczestnicy mogą korzystać w dowolny sposób, choć pod kontrolą terapeuty. Jego rolą jest głównie obserwacja małych pacjentów, odczytywanie emocji wyrażanych poprzez zabawę i metaforycznego znaczenia ich zachowań. Ingerencja w spontaniczny przebieg zabawy powinna ograniczać się do udzielania wsparcia w rozwiązywaniu trudnych sytuacji czy w ekspresji uczuć. Pozostawienie dziecku jak największej swobody ułatwia trafną diagnozę jego problemów, a także pozwala na rozwój zdolności twórczych czy umiejętności społecznych. Ludoterapia dla osób dorosłych nie ma zwykle tak dużego znaczenia diagnostycznego jak w przypadku dzieci. Celem zajęć jest głównie aktywizacja psychoruchowa, więc prowadzący zwykle sam wybiera rozrywki dostosowane do potrzeb i możliwości pacjentów oraz moderuje je zgodnie z założeniami terapeutycznymi.

Skąd się bierze autyzm i czy można go wyleczyć? Dowiesz się tego z filmu:

zobacz film: Co to jest autyzm? Źródło: 36,6.

Korzyści z ludoterapii dla dzieci

Umiejętnie poprowadzona terapia zabawą umożliwia wnikliwemu terapeucie dotarcie do głębokich pokładów psychiki małych pacjentów. Dzieciom łatwiej bowiem komunikować się ze światem pozawerbalnie. Nieskrępowana zabawa to dla nich doskonały sposób na ekspresję pragnień czy frustracji. Dostarczając terapeucie cennych informacji na temat swoich problemów, dzieci mogą poprzez ludoterapię rozładować napięcie emocjonalne.

Zabawa pod kontrolą doświadczonego terapeuty to szansa na nawiązanie kontaktów z rówieśnikami, rozwijanie umiejętności interpersonalnych. W bezpiecznym środowisku sali terapeutycznej dzieci uczą się rozwiązywać sytuacje konfliktowe czy pokonywać lęki w relacjach z innymi ludźmi.

Inną zaletą ludoterapii jest stymulowanie rozwoju psychoruchowego dzieci. Zabawa uczy samodzielności i odpowiedzialności, pobudza wyobraźnię i kreatywność. W szczególności pacjentom z różnego rodzaju dolegliwościami somatycznymi czy zaburzeniami psychicznymi umożliwia samorealizację i budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby, pozwala na osiąganie sukcesów na równi z dziećmi zdrowymi.

W terapii zabawą często wskazany jest udział rodziców i opiekunów dzieci. Ich uczestnictwo dostarcza terapeucie ważnych informacji na temat relacji rodzinnych i powiązanych z nimi problemów dziecka. Przede wszystkim jednak jest świetnym sposobem na pogłębianie czy naprawianie więzi oraz wspólne przeżywanie pozytywnych emocji związanych z zabawą.

Data aktualizacji: 17.12.2018,
Opublikowano: 17.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Zośka 16.10.2021r.

W moim dzieciństwie tego rodzaju umiejętności nabywało się na podwórku, wśród rówieśników.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej