Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt najczęściej obejmuje owłosioną skórę głowy.Zdarza się jednak, że zmiany szerzą się na twarz i dalej przechodzą na tułów, a nawet okolicekrocza. Dostępnych jest wiele preparatów umożliwiających pielęgnację zmian.

Łojotokowe zapalenie skóry, inaczej wyprysk łojotokowy, to choroba częstsza u dorosłych niż u dzieci. Charakteryzują ją złuszczające się rumieniowe zmiany skórne, które pokrywa żółta łuska. W pediatrii najczęściej z łojotokowym zapaleniem skóry można spotkać się u niemowląt, szczególnie między 2. a 10. tygodniem życia. Ma ono wtedy postać tzw. ciemieniuchy. Nie ma metod, które zmniejszałyby ryzyko wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt. Jednak leczenie i sposoby pielęgnacji mogą zapobiec poważniejszym postaciom choroby.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt

W mechanizmie powstawania łojotokowego zapalenia skóry należy przede wszystkim zwrócić uwagę na aspekt hormonalny. W wieku niemowlęcym gruczoły łojowe dziecka pozostają pod wpływem hormonów matki. W dalszych latach rozwoju rzadko spotyka się to schorzenie, a kolejny szczyt zachorowań przypada na okres pokwitania przy zwiększonym stężeniu hormonów własnych. Gospodarka hormonalna ma ogromny wpływ na gromadzenie się łoju. Jego nadmiar to właśnie jedna z przyczyn łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt. Dodatkowo za czynnik sprawczy, który może przyczynić się do rozwoju tego schorzenia, uznaje się drożdżaka Pityrosporum ovale. Czynniki genetyczne łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt nie zostały jak dotąd wyjaśnione.

Zobacz film: Łojotokowe przebarwienia na skórze. Źródło: 36,6.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt najczęściej lokalizuje się na owłosionej skórze głowy, ale zdarza się, iż pojawia się na twarzy, klatce piersiowej, a nawet w okolicy krocza. Zmiany charakterystyczne dla wyprysku łojotokowego to tłuste, żółtawe łuski bądź strupki. Przylegają one bardzo mocno do podłoża, a często pod nimi pojawia się rozległy rumień lub wysięk. Jeśli zmiana występuje na owłosionej skórze głowy, może szerzyć się dalej na twarz, małżowiny uszne, szyję i tułów. Gdy łojotokowe zapalenie skóry zajmuje obszar fałdów skórnych, dochodzi do linijnych pęknięć i sączenia się płynu na powierzchni zmiany. Na szczęście świąd nie jest nasilony bądź nie ma go wcale, zmiany mogą cofać się samoistnie bez pozostawiania blizn i śladów. Zdarza się jednak, że miejsca zmian ulegają nadkażeniom bakteryjnym bądź drożdżakowym.

Najczęściej zmiany skórne cofają się samoistnie i ustępują bez pozostawienia śladów. Tym bardziej, jeśli prawidłowa jest pielęgnacja i postępowanie ze zmianami, choroba mija po kilku tygodniach. To, ile trwa łojotokowe zapalenie skóry, jest sprawą indywidualną, jednak rzadko zdarza się, by utrzymywało się dłużej niż do 1. roku życia.

Rozpoznanie łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt nie jest problemem dla lekarza, szczególnie jeśli zajmuje ono obszar owłosionej skóry głowy. W innym przypadku lekarz może mieć wątpliwość, czy jest to łojotokowe czy atopowe zapalenie skóry. W różnicowaniu pomaga fakt, że atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się suchą skórą, dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku atopii. Rzadko występuje ono przed 3. miesiącem życia.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt

Pojawienie się zmian świadczących o łojotokowym zapaleniu skóry u niemowlęcia obliguje rodzica do odpowiedniej pielęgnacji. W przypadku wystąpienia tzw. ciemieniuchy na owłosionej skórze głowy konieczne jest wyczesywanie łusek za pomocą miękkich szczotek i środków zmiękczających łuskę. Ograniczone zmiany można delikatnie pielęgnować preparatami dostępnymi w aptekach. Jeśli jednak łojotokowe zapalenie skóry zaczyna się szerzyć, zajmując rozległy obszar skóry i okolicę pieluszkową, konieczna jest konsultacja lekarska, najlepiej dermatologiczna.

Ciemieniucha wymaga regularnego usuwania łusek i strupków. Służą do tego preparaty zawierające kwas salicylowy, siarczek selenu, mocznik i pirytionian cynku. Występują w postaci oliwek, szamponów i płynów. Lekarz może zalecić leczenie dwuprocentowym ketokonazolem, a w ostateczności przepisać odpowiednie lotiony i aerozole zawierające glikokortykosteroidy.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy.


Data aktualizacji: 04.06.2018,
Opublikowano: 12.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej