Lipodemia: objawy, przyczyny i leczenie obrzęku tłuszczowego

Fot.: Focus Pocus LTD / stock.adobe.com

Choroba grubych nóg powoduje, że sylwetka jest nieproporcjonalna – nogi i biodra są wyraźnie grubsze niż reszta ciała. Przyczyny choroby nie są znane

Lipodemia to rzadka choroba, dlatego jej rozpoznanie może stanowić nie lada problem dla lekarza pierwszego kontaktu. Zwykle nadmierne otłuszczenie bioder oraz nóg (a niekiedy także ramion) kładzie się na karb błędów dietetycznych oraz brak aktywności fizycznej i wywołanej przez nie otyłości. Lipodemia może przez to prowadzić do wystąpienia zaburzeń odżywiania.

Objawy lipodemii – grube nogi i otłuszczone biodra

Osoby cierpiące na lipodemię, czyli obrzęk tłuszczowy lub tzw. chorobę grubych nóg, mają specyficzną sylwetkę. Masywne nogi oraz biodra, a czasem też ramiona z widocznym cellulitem oraz szczupłe górna część ciała i stopy są charakterystyczne dla lipodemii.

Podskórna tkanka tłuszczowa w zależności od stadium choroby może być bardziej lub mniej rozwinięta, zwykle pierwsze objawy choroby pojawiają się w okresie dojrzewania, a ich nasilenie obserwuje się w czasie ciąży oraz w późno występującej menopauzie.

Zobacz film: Lipodemia: objawy, przyczyny i leczenie. Źródło: 36,6

Dysproporcje ciała to nie jedyny objaw lipodemii. Obrzęk tłuszczowy:

  • utrudnia chodzenie – nogi ocierają się o siebie, przez co mogą powstawać bolesne rany,
  • obciąża stawy – to rezultat zbyt dużej masy ciała przez nadmiar tkanki tłuszczowej,
  • sprzyja kruchości naczyń krwionośnych i powstawaniu siniaków,
  • powoduje ból – dolegliwości bólowe i bolesny obrzęk kończyn w początkowej fazie mogą pojawiać się przeważnie latem i wieczorami, w miarę postępu choroby niezależnie od pory roku ani rytmu dobowego, bólowi towarzyszy przeważnie uczucie ciężkości nóg,
  • powoduje napięcie skóry – obrzęk tłuszczowy rozciąga skórę i mocno ją napina, co powoduje bolesność przy dotyku i dyskomfort,
  • obciąża psychicznie i może wywoływać zaburzenia odżywiania – dotyczy to osób w różnym wieku, które z powodu choroby mogą być szykanowane.

Nadmiar tłuszczu i cellulit w lipodemii jest bardzo trudno zredukować, najczęściej stosowanie diet odchudzających oraz ćwiczeń fizycznych na własną rękę nie przynosi efektów.

Lipodemia w miarę postępu zaburza działanie układu limfatycznego, co powoduje powstawanie obrzęków limfatycznych. Może to nasilać dolegliwości bólowe oraz opuchnięcie dolnych partii ciała (w tym także stóp, mimo że nie są objęte obrzękiem tłuszczowym).

Występowanie lipodemii i jej przyczyny

Lipodemia występuje przede wszystkim u kobiet, u mężczyzn jej przypadki są sporadyczne. Przyczyny tej choroby nie są znane, ale podejrzewa się, że mogą mieć podłoże genetyczne. U 15 procent badanych stwierdzono rodzinne występowanie lipodemii. Prawdopodobnie ma ona związek także z zaburzeniami hormonalnymi, ponieważ pierwsze objawy i rozwój choroby przypadają na okresy dużej aktywności hormonalnej – okresu dojrzewania, ciąży i przekwitania.

Leczenie lipodemii i refundacja terapii przez Narodowy Fundusz Zdrowia

Zachowawcze leczenie lipodemii opiera się na stosowaniu uciskowej odzieży na partie ciała dotknięte obrzękiem tłuszczowym, stosowaniu drenażu limfatycznego oraz diety zapobiegającej przybieraniu na wadze. Nadmierna masa ciała sprzyja rozwojowi lipodemii i może nasilać jej objawy, dlatego warto pilnować, by waga nie rosła.

Narodowy Fundusz Zdrowia częściowo refunduje zakup specjalnej odzieży uciskowej – raz na rok można wystąpić o dofinansowanie zakupu. Specjalne rajstopy czy rękawy ułatwiają przepływ limfy w kończynach i zmniejszają obrzęki, mogą też redukować ból oraz w pewnym stopniu przyspieszać zmniejszanie tkanki tłuszczowej.

Ważnym elementem terapii jest drenaż limfatyczny, który zapobiega zastojowi limfy w kończynach. Dzięki temu zmniejsza opuchliznę. Drenaż limfatyczny to masaż, który powinien być wykonywany przez fizjoterapeutę lub dobrze przeszkolonego masażystę, by był skuteczny. Polega na „przepychaniu” nagromadzonej limfy w kierunku pobliskich węzłów chłonnych. Seria zabiegów może przynieść poprawę na dłuższy czas, jeśli stosuje się oprócz masażu na co dzień ubrania uciskowe. Z czasem częstotliwość drenażu limfatycznego może się zmniejszać, ale należy liczyć się z tym, że terapia jest dożywotnia.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni tłuszcz w ciele człowieka? Źródło: Bez skazy

Bibliografia:

1. B. W. Shin, Y.-J. Sim, H. J. Jeong, G. C. Kim, Lipedema, a Rare Disease. Annals of Rehabilitation Medicine, 2011;35(6): 922–927, dostęp online 06.10.2017 r.

2. Obrzęk lipidowy (tłuszczowy) - Poradnik dla pacjentek

3. Mateusz Bednarczyk, Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie lipedemy

Data aktualizacji: 25.05.2018,
Opublikowano: 21.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej