Licówki porcelanowe i kompozytowe na zęby – ich zastosowanie oraz cena

Fot: djile / fotolia.com

Licówki na zęby są dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chce pozbyć się niedoskonałości uzębienia. Efekt jest uzależniony od materiału, z którego zrobione są wypełnienia protetyczne – czyli ich rodzaju. Jednak nie wszyscy mogą skorzystać z licówek.

Licówki na zęby to cienkie płytki, które w większości są stworzone z porcelany, a następnie mocowane na wargowej (licowej) stronie zębów, dzięki specjalnie wykonanemu do tego celu klejowi. Są one dobrym sposobem na wyeliminowanie niedoskonałości estetycznych uzębienia, w tym zmiana koloru, odbudowanie brakujących części, uregulowanie kształtu oraz dobranie odpowiedniej wysokości zębów. Wykorzystana do tego celu porcelana pozwala na zachowanie naturalnego połysku i koloru, nie powoduje alergii.

Zobacz także: Stomatologia estetyczna – komu może pomóc? Najczęściej wykonywane zabiegi

Zobacz film: Korekta kształtu zęba przy pomocy licówki. Źródło: Klinika marzeń

Jakie są rodzaje licówek?

W gabinetach stomatologicznych istnieje szeroki wybór licówek. Wśród nich znajdują się:

  • Akrylowe – zabezpieczają ząb przez określony czas i są podstawą do założenia tradycyjnej licówki. Należą do znacznie tańszych, ale i mniej estetycznych rozwiązań. Masa akrylowa, z której są wykonane, jest tworzona z utwardzanego akrylu. Ponadto ten rodzaj licówek jest nietrwały, cięższy i grubszy.
  • Kompozytowe – tworzone są z różnych materiałów. Licówki mają jednolity kolor, przez co wyglądają sztucznie. Tworzywo, z którego są zrobione, często ulega przebarwieniom. Licówka kompozytowa jest tworzona z tego samego materiału, którym uzupełnia się ubytki zębowe. Ma mniejszą wytrzymałość niż porcelanowa, jednak można ją założyć już w ciągu pierwszej wizyty. Najpierw zbierane są jednak powierzchowne tkanki zęba. Czasami jest jedynie zakładana tymczasowo jako baza do zastosowania licówki porcelanowej. Licówką kompozytową można zamaskować diastemę, skorygować kształt zęba czy odtworzyć utracone tkanki zęba.
  • Ceramiczne – wykonane są z ceramiki skaleniowej, dzięki czemu ząb wygląda naturalnie. To trwalsze i droższe rozwiązanie. Licówki są tworzone z kaolinu, barwników, krzemionki, kwarcu i wody, a następnie wypalane w specjalnym piecu.

Kiedy zakłada się licówki? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Licówka porcelanowa - jak się ją zakłada? Źródło: Klinika urody.

  • Porcelanowe – są bardzo elastyczne i trwałe. Licówki nie ulegają przebarwieniom. Licówka porcelanowa jest najpopularniejszym rodzajem licówek. Jest bardzo elastyczna i cechuje się dużą trwałością. W czasie zabiegu jest na stałe łączona z zębem, dzięki czemu jest odporna na urazy mechaniczne. Licówka jest tworzona z masy porcelanowej, która wykonana jest z masy akrylowej i ceramicznej oraz innych materiałów. Może być mocowana na każdym zębie, jednak najczęściej stosuje się ją przy tych najbardziej widocznych. Licówka porcelanowa jest odporna na przebarwienia, w tym na osadzanie się kamienia nazębnego.
  • Pełnoceramiczne – mają warstwy, co bardzo upodabnia je do zębów. Zbudowane są z powłoki szkliwa oraz zębiny, wykonanych z porcelany. Porcelanowa podbudowa jest zrobiona z tlenku glinu albo cyrkonu.

Ile kosztują licówki?

Koszt licówek jest uzależniony od materiału, z jakiego zostały wykonane. Ponadto jest ważne umiejscowienie oraz ilość zaopatrywanych zębów. Najtańsze licówki można wykonać już w granicach 80 zł, natomiast te najtrwalsze ceną sięgają nawet 2500 zł. W porównaniu do koron są znacznie tańsze.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Licówki na zęby – sposób zakładania

Przed założeniem licówki lekarz musi dokonać dokładnej analizy uzębienia i dziąseł. Ponadto zęby powinny być oczyszczone, gdyż licówka może nie złączyć się z zębem.

W niektórych sytuacjach może być konieczne piaskowanie (usuwanie przebarwień czy osadu ze szkliwa zębów) albo wykonanie skalingu (usuwanie kamienia nazębnego z szyjek zębowych). Przed założeniem trzeba wybrać kolor, wielkość i kształt. Od rodzaju zakładanych licówek i stanu uzębienia zależy liczba potrzebnych wizyt.

Licówki można zamocować na zębach za pomocą dwóch metod. Pierwsza wymaga wcześniejszego zeszlifowania warstwy licowej szkliwa, po to aby stworzyć miejsce pod umieszczenie licówki. Jest to technika wykorzystywana, gdy specjalista zamierza ingerować w strukturę zęba. Szlif wykonuje się na przykład podczas zmniejszania rozmiaru, cofnięcia czy wyrównania zębów. Bez tego ząb znajdowałby się nad łukiem.

Druga metoda nie wymaga szlifowania. W czasie zabiegu lekarz nie ingeruje w tkankę zęba, zatem tak założoną licówkę w razie potrzeby można usunąć. Zanim zostanie pobrany wycisk, zęby są polerowane. Ten rodzaj licówek jest najczęściej wykonywany w celu usunięcia diastemy (przerwa między zębami), wybielenia czy wydłużenia zębów.

Przeciwwskazania do założenia licówek

W niektórych przypadkach nie można założyć licówki. Przeciwwskazaniem jest m.in. bruksizm (patologiczne zgrzytanie zębami), za mała ilość szkliwa, silne przebarwienia na zębach, nieprawidłowy zgryz. Nie można ich założyć, jeżeli występuje stan zapalny albo paradontoza.

Na licówki nie powinny decydować się osoby mające choroby dziąseł, takie jak zapalenie przyzębia czy paradontoza. Dodatkowo nie stosuje się tego zabiegu w przypadku bardzo zniszczonych zębów. Wówczas najlepiej zdecydować się na korony.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 20.07.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej