Lewatywa przed porodem zmniejsza ryzyko wypróżnienia podczas porodu

Fot: Igor Borodin / stock.adobe.com

Lewatywa do porodu nie jest wymagana, ale dobrze jest ją wykonać. Oczyszczenie jelit z masy kałowej zapobiega oddaniu stolca podczas porodu. Lewatywa przed porodem może być wykonana samodzielnie przez ciężarną w domu lub już w szpitalu.

Lewatywa przed porodem powinna być wykonywana tylko wtedy, gdy rodząca wyrazi na nią zgodę. W przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia wytycznych odnoście standardów opieki okołoporodowej jest zapis, że personel medyczny może wykonać lewatywę oraz golenie krocza na życzenie rodzącej – Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20.09.2012 r. w sprawie standardów postepowanie medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz.U. 2012 poz. 1100).

Lewatywa a poród: ryzyko wypróżnienia podczas porodu

Jeśli ciężarna nie zdecyduje się na lewatywę przed porodem, podczas drugiej fazy porodu, czyli fazy parcia, może wydalić kał. Zdarza się to często, jeśli jelita nie są opróżnione. Naukowo nie udowodniono, że wydalenie kału podczas porodu wpływa na dziecko. Faktem jest jednak, że lewatywa przed porodem zapewnia większą higienę podczas wydawania dziecka na świat. Komfort rodzącej i personelu medycznego jest znacznie większy, jeśli podczas parcia nie dojdzie do wypróżnienia. Wcześniejsze oczyszczenie jelita grubego z kału przed porodem pozwala też odsunąć w czasie moment pierwszej defekacji po porodzie, co ze względu na towarzyszący temu ból i dyskomfort jest zaletą lewatywy.

Lewatywa do porodu wykonywana w domu

Jedną z pierwszych oznak rozpoczynającego się porodu może być biegunka. W takich wypadkach lewatywa nadal jest zalecana, choć szansa na wypróżnienie podczas parcia maleje. Rodząca może wykonać lewatywę samodzielnie w domu przed porodem. Aby uniknąć powikłań, powinna postępować zgodnie z instrukcją podaną na zestawie do lewatywy kupionym w aptece i z wcześniej zasięgniętymi radami od lekarza prowadzącego.

Zestaw do samodzielnego wykonania lewatywy składa się z buteleczki ze specjalną końcówką, którą wkłada się w odbyt. W buteleczce znajduje się bezpieczny roztwór w odpowiedniej ilości. Należy go jedynie zaaplikować. W tym celu ciężarna powinna oprzeć się na kolanach i łokciach, unieść pośladki, wsunąć w odbyt końcówkę, a następnie ścisnąć butelkę, by wytworzyć ciśnienie i wprowadzić płyn do jelit. Po chwili powinno pojawić się parcie na stolec. To znak, że należy oddać kał.

Inny rodzaj przyrządu do lewatywy przed porodem składa się z worka i wężyka (cewnika). Można dokupić do niego gotowy roztwór do lewatywy. Płyn przed wprowadzeniem do organizmu należy ogrzać do temperatury około 37 stopni Celsjusza. Po napełnieniu worka i umieszczeniu go powyżej ciała, należy końcówkę cewnika włożyć w odbyt (można ją uprzednio posmarować wazeliną lub żelem intymnym) i umożliwić przepływ roztworu z worka do odbytu. Pozycja powinna być taka sama jak w przypadku stosowania jednorazowego zestawu do lewatywy.

Lewatywę przed porodem można wykonać w pierwszej fazie porodu – gdy zaczną się skurcze porodowe i szyjka macicy rozwiera się.

Zobacz także: Lewatywa: ostateczna metoda walki z zaparciem. Można wykonać lewatywę w domu

Lewatywa przed porodem w szpitalu

W szpitalu lewatywę przed porodem może wykonać położna, ale często kobieta dostaje jednorazowy zestaw do lewatywy i przeprowadza procedurę samodzielnie. Szpitale przeważnie stosują te same zestawy do lewatywy, które dostępne są w aptece.

Sporadycznie w niektórych placówkach może zdarzyć się, że gdy rodząca poprosi o lewatywę, położna oczyści jelito grube ciężarnej roztworem wody i mydła przy pomocy innego przyrządu niż jednorazowy pojemnik.

Jeśli kobieta nie zgadza się na wykonanie lewatywy do porodu, powinna poinformować o tym lekarza i położną. Zdarza się, że lewatywa jest wykonywana „standardowo”, bez pytania o zdanie rodzącej, mimo zaleceń Ministra Zdrowia.

Lewatywę w ciąży można wykonywać tylko przed porodem

Lewatywa wykonywana w trakcie ciąży może być szkodliwa – może wywołać przedwczesny poród, gdy skurcze jelit po lewatywie są silne. W ciąży mimo zaparć nie powinno się stosować lewatywy, ponieważ wykonywana zbyt często niekorzystnie wpływa na późniejszą pracę jelit i – paradoksalnie – może jeszcze nasilać zaparcia. Rozwiązaniem problemu zaparć jest dieta bogata w błonnik pokarmowy oraz picie przynajmniej 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie. Bogatym i zalecanym ciężarnym źródłem błonnika są pieczywo i makarony razowe i żytnie, świeże warzywa i owoce oraz kasze i otręby. W przypadku zaparcia warto zjeść kilka śliwek suszonych, które mogą pomóc w wypróżnieniu. Aktywność fizyczna również zmniejsza częstość występowania zaparć. Ruch w ciąży jest wskazany, ale powinien być dostosowany do możliwości kobiety.

Zobacz także: Sposoby na zaparcia w ciąży - domowa apteczka dla przyszłej mamy

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36, 6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej