Leukoplakia, czyli rogowacenie białe. Jak wygląda? Metody leczenia

Fot: seb_ra / gettyimages.com

Leukoplakia może być punktem wyjścia np. dla raka kolczystokomórkowego prącia czy błon śluzowych jamy ustnej. Za przyczynę zmian uznaje się przewlekłe drażnienie błon śluzowych czynnikami mechanicznymi bądź np. paleniem papierosów.

Leukoplakia, określana inaczej mianem rogowacenia białego, to białe plamy mające gładką lub brodawkującą powierzchnię. Umiejscawiają się na błonach śluzowych jamy ustnej lub narządów płciowych.

Leukoplakia – przyczyny

Główny czynnik ryzyka leukoplakii zależy od jej lokalizacji. W przypadku jamy ustnej jest to stałe drażnienie śluzówki, związane ze złą higieną jamy ustnej, paleniem papierosów, chorobami dziąseł i zębów (w tym próchnicą), a także mechanicznymi uszkodzeniami, np. protezą zębową. Leukoplakia w okolicy narządów płciowych może wynikać z marskości sromu lub żołędzi, bądź też jest zależna od współistniejących zaburzeń hormonalnych.

Objawy leukoplakii

Zmiany w leukoplakii mogą lokalizować się w różnych miejscach, choć ich głównym umiejscowieniem u kobiet są wargi sromowe większe i mniejsze, a u mężczyzn prącie – rowek zażołędny oraz wewnętrzna powierzchnia napletka. W jamie ustnej leukoplakia głównie powstaje na policzkach w pobliżu kącików ust, w linii zgryzu, może zająć również język bądź czerwień wargową. Zmiany wyglądają jak białe plamy bądź smugi zbudowane ze zgrubiałego nabłonka. Mają opalizujący odcień, stwardnienie u podstawy, a także nieznaczne bruzdowanie powierzchni.

Najczęściej leukoplakia powstaje u mężczyzn po 40. roku życia. Uznawana jest za stan przedrakowy, czyli punkt wyjścia raka błony śluzowej. Ryzyko rozwoju raka jest zdecydowanie wyższe u kobiet. Objawy, które mogą świadczyć o przemianie nowotworowej zmiany, to brodawkowaty przerost powierzchni, zwiększony naciek podstawy zmiany, nadżerki oraz owrzodzenia.

Jak rozpoznać leukoplakię?

Rozpoznanie leukoplakii polega przede wszystkim na wykryciu zmian w obrębie błon śluzowych jamy ustnej czy narządów rodnych w postaci białych plam zbudowanych ze zgrubiałego naskórka. Drugim kryterium diagnostycznym jest stwierdzenie przewlekłego charakteru zmian. Ostateczne rozpoznanie stawiane jest na podstawie badania histopatologicznego, które jest w szczególności konieczne w przypadku leukoplakii o charakterze brodawkującym bądź po pojawieniu się nadżerek lub owrzodzeń.

Leukoplakia – leczenie

Podstawą leczenia jest usunięcie czynników drażniących, które mogły przyczynić się do powstania zmian. W leczeniu można zastosować tretinoinę A 0,05–0,1%. Leukoplakia brodawkująca może wymagać krioterapii lub leczenia chirurgicznego.

Z czym należy różnicować leukoplakię?

Leukoplakia może być czasem mylnie rozpoznawana jako:

  • toczeń rumieniowaty błon śluzowych, który różni się zdecydowanie bardziej zapalną podstawą, a także ogniskami typowymi dla tocznia w obrębie skóry twarzy;
  • liszaj płaski błon śluzowych – różni się obrączkowatym bądź drzewkowatym układem zmian. Ginekolodzy często rozpoznają na podstawie badania histopatologicznego liszaj płaski sromu jako zmianę przedrakową. Często obecne jest nadkażenie HPV 16;
  • drożdżakowate zapalenie błon śluzowych.

Jak działa skóra? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 23.07.2018,
Opublikowano: 23.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej