Leukocyty w moczu u dziecka – normy, przyczyny odchyleń

Fot: bluecinema / gettyimages.com

Leukocyty w moczu u dziecka pojawiają się zwykle w trakcie zakażeń dróg moczowych.Jeśli w badaniu mikroskopowym nie stwierdza się bakterii, należy wykonać posiew moczuoraz poszukiwać innych możliwych przyczyn. Materiał do badania musi być właściwiepobrany, by uniknąć fałszywie dodatnich wyników.

Leukocyty w moczu (leukocyturia) u dziecka świadczą najczęściej o zapaleniu pęcherza moczowego lub odmiedniczkowym zapaleniu nerek. Przyczyną pojawienia się tego objawu może być jednak inna choroba albo nieprawidłowe pobranie moczu do badania.

Leukocyty w moczu u dziecka – normy

Obecność leukocytów w moczu u dzieci jest stanem, który nie musi świadczyć o chorobie. Może pojawiać się on fizjologicznie, co szczególnie często ma miejsce u dziewczynek. Powodem do obaw jest leukocyturia, czyli stan, w którym podczas badania obserwuje się więcej niż 10 białych krwinek w polu widzenia. Przy ostrych stanach chorobowych opisuje się w wynikach ilości wielokrotnie większe. W krańcowych przypadkach leukocyty całkowicie zalegają pole widzenia.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Pobieranie moczu do badania

Aby właściwie ocenić leukocyty w moczu u dziecka, próbka do badania musi być prawidłowo pobrana. Robi się to rano, wykorzystując mocz, który zebrał się w pęcherzu w ciągu nocy. Aby uniknąć zanieczyszczenia materiału, który ma być poddany analizie, należy wcześniej dokładnie przemyć okolice ujścia cewki moczowej. W nocy mogą do niej z zewnątrz przenikać bakterie, co powoduje napływ leukocytów, wypłukiwanych następnie w trakcie oddawania moczu. Dlatego początkowa jego porcja nie nadaje się do badania – próbkę należy pobrać ze środkowego strumienia do jałowego naczynia.

Odpowiednie fiolki można kupić w aptece albo otrzymać w przychodni lub w laboratorium analitycznym. Naczynie z materiałem do badania należy czytelnie opisać i możliwie szybko przekazać do laboratorium analitycznego. Długie lub nieprawidłowe (w wysokiej temperaturze) przechowywanie próbki może spowodować namnażanie się bakterii albo rozpad obecnych w niej krwinek. Efektem jest wtedy zafałszowanie wyników badania w zakresie obecności w moczu elementów morfotycznych (leukocytów lub erytrocytów) oraz białka, a w konsekwencji – nieprawidłowa ocena intensywności infekcji.

Leukocyty w moczu u dziecka – badanie

Określenie ilości leukocytów w moczu u dziecka wymaga wykonania mikroskopowej oceny osadu z odwirowanego w laboratorium moczu przez wykwalifikowanego analityka medycznego. Możliwe jest wykonanie takiego badania przy użyciu automatów, ale dokładność wyników jest wtedy zwykle niedostateczna.

Badanie ogólne moczu oczywiście obejmuje również ocenę innych parametrów. Jeśli mocz jest opalizujący, świadczy to o obecności w nim białka. Mętny lub ropny charakter to dowód na obecność masywnego zakażenia. Obecność krwinek czerwonych może świadczyć o kamicy dróg moczowych. Wspólna ocena wszystkich tych elementów pozwala często na stwierdzenie, jaki jest zasięg i intensywność schorzenia.

Podwyższone leukocyty w moczu u dziecka – przyczyny i ich rozpoznawanie Jeśli ilość leukocytów obserwowanych w moczu dziecka jest zwiększona, a jednocześnie pojawiają się w nim bakterie, to po uwzględnieniu objawów klinicznych i dodatkowych badań rozpoznaje się najczęściej bakteryjne zapalenie pęcherza moczowego lub odmiedniczkowe zapalenie nerek. Brak obecności bakterii w obrazie mikroskopowym nie wyklucza infekcji – niezbędne jest wtedy wykonanie posiewu moczu. Pozytywny wynik potwierdza zakażenie.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że przyczyną nawracających zapaleń u dziecka może być wada rozwojowa układu moczowego albo kamica (zdarzająca się rzadko i związana z innymi procesami chorobowymi). Stany te powodują zastój moczu, co sprzyja rozwojowi zakażeń.

Leukocyturia może towarzyszyć innym, niezwiązanym z infekcją dróg moczowych, stanom, takim jak:

  • u kobiet – choroby narządów rodnych,
  • ogólnoustrojowe zakażenia wirusowe, w tym przeziębienie, grypa i niektóre choroby zakaźne,
  • infekcje układu oddechowego,
  • stany zapalne w obrębie układu pokarmowego,

Krótkotrwałe zwiększenie ilości leukocytów w moczu dziecka może też być skutkiem intensywnego wysiłku fizycznego, przemęczenia lub odwodnienia.

Leukocyty w moczu u dziecka – ocena wyników badania

Wyniki badania ogólnego moczu u dziecka należy oceniać przede wszystkim po upewnieniu się, że materiał został właściwie pobrany i odpowiednio szybko dostarczony do laboratorium. Rezultaty analizy moczu nie powinny być jedyną podstawą do wdrożenia leczenia antybiotykowego. Należy brać pod uwagę dolegliwości zgłaszane przez dziecko, pozostałe objawy oraz wyniki innych badań. Dlatego w wątpliwych sytuacjach, gdy poziom leukocytów w moczu jest podwyższony, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 15.06.2018,
Opublikowano: 12.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej