Leki, które mogą powodować wypadanie włosów

Jun/getty images

Nadmiernie wypadają Ci włosy? Zastanów się, jakie przyjmujesz leki i czy nie zażywasz ich zbyt dużo. Niektóre preparaty mogą mieć toksyczny wpływ na komórki mieszka włosowego. Efektem czego jest łysienie polekowe.

Wypadanie włosów to dość powszechna dolegliwość, która może wzbudzić niepokój. Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Począwszy od stresu, ubogiej w witaminy i składniki mineralne diety, kończąc na poważnych schorzeniach. Toksyczny wpływ na mieszki włosowe wykazują również niektóre leki. W większości przypadków po odstawieniu preparatu włosy odrastają. Niekiedy jednak dochodzi do całkowitego zniszczenia mieszków.

Cykl wzrostu włosa

Dzieli się na trzy etapy:

  • anagen
  • katagen
  • telogen

Włosy w anagenie rosną, w katagenie uwalnianie są z brodawki i przemieszczają się ku górze, tak by przejść w fazę telogenu. Kiedy uwolniony włos znajduje się blisko powierzchni skóry głowy, wówczas mieszek włosowy odpoczywa. Następnie u osób zdrowych w wyniku wypchnięcia przez nowy włos lub pod wpływem czesania wypada. W przypadku łysienia polekowego dochodzi do wydłużenia fazy telogenowej. Pierwsze objawy osłabienia włosów można zauważyć po trzech miesiącach zażywania leku. Tyle trwa właśnie faza telogenowa. Przy łysieniu polekowym włosy przerzedzają się równomiernie.

Leki, które powodują wypadanie włosów

Lista leków, które przyczyniają się do nadmiernej utraty włosów jest bardzo długa. Na przerzedzenie włosów jesteśmy narażeni nie tylko podczas chemioterapii, ale także w czasie terapii lekami przeciwzapalnymi czy niesteroidowymi.

Antybiotyki

Antybiotykoterapia odbija się na całym organizmie, również na włosach. Jest to sytuacja odwracalna. Kiedy organizm zregeneruje się po antybiotykoterapii, włosy również wrócą do swojego stanu.

Antydepresanty

Skutkiem ubocznym stosowania antydepresantów jest wypadanie włosów. Kiedy zauważymy, że włosy zaczynają się przerzedzać, nie przerywajmy terapii lekowej, a wzbogaćmy dietę w biotynę, która odpowiada za zdrowy wygląd skóry i włosów.

Leki hormonalne

U kobiet, które odziedziczyły skłonność do łysienia, do utraty włosów może dojść przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Proces przerzedzania włosów rozpocznie się 2-3 miesiące po odstawieniu leku i będzie trwał mniej więcej pół roku. Po tym czasie cebulki włosów zregenerują się i wrócą do dawnego stanu. By uchronić się przed niezaplanowaną utratą włosów, przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej warto poznać swoje uwarunkowania genetyczne.

Podobne skutki mogą nieść za sobą leki stosowane przy nadczynności tarczycy.

Chemioterapia

W czasie chemioterapii dochodzi do zatrzymania podziałów mitotycznych w mieszku włosowym. Efektem czego jest przedwczesne zatrzymanie fazy wzrostu włosa. Niektórzy pacjenci w czasie chemioterapii tracą tylko część włosów, u innych dochodzi do całkowitego wyłysienia. Włosy zaczynają odrastać po zakończeniu kuracji, mniej więcej po 2-6 miesiącach.

Leki kardiologiczne

Na wypadanie włosów są narażeni pacjenci, którzy stosują leki na obniżenie ostrego ciśnienia tętniczego oraz preparaty obniżające częstotliwość skurczów serca czy leków poprawiających jego ukrwienie.

Leki przeciwzakrzepowe

Skutkiem ubocznym stosowania leków przeciwzakrzepowych jest znaczne osłabienie mieszków włosowych oraz wydłużenie fazy telogenowej, a więc nasilonego wypadania włosów.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Kwas acetylosalicylowy, ketoprofen, naproksen czy ibuprofen mogą przyczynić się do osłabienia włosów. Dlatego nie należy przyjmować ich bez potrzeby lub w dużych dawkach bez zaleceń lekarza.

Statyny

To leki obniżające poziom cholesterolu we krwi. Jedną z reakcji niepożądanych jest wypadanie włosów.

Retenoidy

To pochodna witaminy A. Przerzedzenie włosów zauważa się aż u 20, 30 proc. pacjentów stosujących retenoidy. Przedawkowanie tych leków może powodować polekowe łysienie.

Jak poprawić kondycję włosów?

Przede wszystkim należy odstawić szkodzące mieszkom włosowym preparaty. Na kondycję włosów znacząco wpływa dieta, która powinna być bogata w cynk i biotynę. Elementy te znajdziemy w takich produktach jak:

  • pestki słonecznika
  • pestki dyni
  • jajka
  • wątróbka
  • sardynki
  • orzechy włoskie
  • sardynki
  • migdały
  • pieczarki

Pod kontrolą

Jeżeli wypadanie włosów bardzo przeszkadza, warto odwiedzić specjalistę. Trycholog zleci pacjentowi wykonanie badań krwi, na podstawie których będzie można stwierdzić przyczynę wypadania włosów.

W diagnozowaniu łysienia polekowego ważne jest badanie trichogramem, który bada korzeń cebulkę włosa oraz trichoskopem. To badanie pozwala obejrzeć skórę głowy oraz włosy w bardzo dużym zbliżeniu.

W zależności od przyczyny wypadania włosów trycholog dobiera odpowiednią terapię.

Zobacz film:  Dlaczego łysiejemy?

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 14.12.2020,
Opublikowano: 04.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej