Iwermektynę, a więc popularny lek na wszy, świerzb i inne pasożyty może całkowicie zatrzymać koronawirusa. I to w 48 godzin! Tak twierdzą australijscy naukowcy z Monash University w Melbourne.
Lek na wszy w walce z koronawirusem
Wyniki badań australijskich naukowców są dość zaskakujące, ponieważ wynika z nich, że już pojedyncza dawka iwermektyny może zniszczyć wirusa SARS-CoV-2, który zainfekował komórkę, już w 48 godzin. Badania przeprowadzono w Melbourne w Australii na kulturach komórek metodą in vitro.
Jak dotąd lek nie został jeszcze podany ludziom zakażonym SARS-CoV-2. Naukowcy poszukują teraz dofinansowania na dalsze testy.
Dodajmy, że w Stanach Zjednoczonych iwermektynę stosuje się przeciwpasożytniczo, na wszy czy świerzb. W Polsce można go kupić jako krem na trądzik różowaty.
Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?
Pierwsze informacje o SARS-CoV-2 pojawiły się pod koniec 2019 roku. Wówczas nikt się nie spodziewał, że lokalny wirus z Wuhan rozprzestrzeni się na światową skalę. Koronawirus SARA-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Patogen wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie atakuje przede wszystkim układ oddechowy i prowadzi do zapalenie płuc, które może zmienić się w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Osoby, które mają takie objawy powinny jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacja sanepidu.
Na całym świecie na COVID-19 choruje ponad milion ludzi. Największym ogniskiem koronawirusa są obecnie Stany Zjednoczone, Włochy i Hiszpania.
Zobacz film i dowiedz się więcej o COVID-19
Zobacz film: Pytania do specjalisty o COVID-19 Źródło: 36,6
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 06.04.2020,
Opublikowano: 05.04.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?