Zobacz zapis czatu o antybiotykach! Na Wasze pytania odpowiadał prof. Krzysztof Łabuzek, ekspert programu 36,6 °C

Fot: 36,6

Antybiotyki to leki stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnych, a nie wirusowych. Mimo to i tak większość z nas, przy byle przeziębieniu – które zazwyczaj ma podłoże wirusowe – domaga się od lekarza antybiotyku. W konsekwencji powstaje coraz więcej bakterii, których nie ma czym leczyć, bo uodporniły się one na działanie powszechnie stosowanych antybiotyków. Kiedy antybiotykoterapia naprawdę jest potrzebna? Jak bezpiecznie przyjmować tego typu leki? Na te i inne Wasze pytania odpowiadał prof. Krzysztof Łabuzek.

Antybiotyki to jedne z częściej przepisywanych leków. Choć leczą przede wszystkim infekcje bakteryjne, to są przepisywane także wtedy, gdy chorobę wywołał zupełnie inny patogen. Dlaczego tak się dzieje? Winni są zarówno pacjenci, jak i lekarze. Ci pierwsi często wymuszają przepisanie takiego leku, a ci drudzy – dla świętego spokoju – wypisują receptę na antybiotyk.

Mało który pacjent zdaje sobie sprawę, że kuracja antybiotykiem w takich sytuacjach nie tylko nie pomaga, ale jeszcze szkodzi. W naszych jelitach żyją bakterie, które mają ogromny wpływ na działanie całego organizmu. Kontrolują nasz metabolizm, samopoczucie, odporność a nawet to, jak odczuwamy temperaturę. Jeśli zbyt często przyjmujemy antybiotyki te dobre bakterie giną, a my częściej łapiemy infekcje, idziemy do lekarza i domagamy się kolejnego antybiotyku. Błędne koło się zamyka.

Co gorsza w ten sposób szkodzimy nie tylko sobie. Nadmiar antybiotyków sprawia, że bakterie szybko się uodparniają na działanie leków. Tym samym leki, które kiedyś doskonale radziły sobie z konkretnymi szczepami bakterii, dzisiaj są bezskuteczne. Jeśli podejście zarówno lekarzy, jak i pacjentów się nie zmieni, to w końcu zabraknie leków, które potrafią zwalczać infekcje bakteryjne.

Antybiotyk – tak, ale…

Nie znaczy to jednak, że powinniśmy w ogóle przestać leczyć się antybiotykami. Konieczny jest rozsądek i sięganie po nie wtedy, kiedy jest to naprawdę potrzebne. O czym jeszcze trzeba pamiętać przy stosowaniu antybiotyków? Jak robić to bezpiecznie i czy można samodzielnie rozpoznać rodzaj infekcji? Na te i inne Wasze pytania odpowiadał prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łabuzek, specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i farmakolog kliniczny.

Na co dzień pomaga osobom chorym na cukrzycę, z zaburzeniami metabolicznymi oraz hormonalnymi. Leczy przede wszystkim tych pacjentów, którzy zmagają się z kilkoma schorzeniami i zmuszeni są stosować złożone terapie, czyli przyjmują jednocześnie wiele leków, które mogą wchodzić ze sobą w rozliczne interakcje. Profesor Krzysztof Łabuzek poza wykonywaną działalnością leczniczą jest też ekspertem naukowym i współprowadzącym program 36,6°C.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Masz pytania o antybiotyki? Zadaj je na czacie!
Data aktualizacji: 02.03.2019,
Opublikowano: 22.02.2019 r.

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Chora 02.03.2019r.

Witam chciałabym zapytać. Czy jak brałam antybiotyk który niby pomógł ale tylko na krótki czas a teraz choroba wróciła ze zdwojoną siła czy brać kolejny czy jakieś metody domowe ( chodzi o silne przeziębienie kaszel katar temperatura ból ciała wręcz )

Zuza 02.03.2019r.

Gdzie można zadać pytanie na czacie.

Zuza 02.03.2019r.

Gdzie jest czat?

Ghetto 02.03.2019r.

Czy antybiotyki moga wplywac na to ze dostaje goraczke jak i czuje sie oslabiony prosze o odpowiedz

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej