Antybiotyki to jedne z częściej przepisywanych leków. Choć leczą przede wszystkim infekcje bakteryjne, to są przepisywane także wtedy, gdy chorobę wywołał zupełnie inny patogen. Dlaczego tak się dzieje? Winni są zarówno pacjenci, jak i lekarze. Ci pierwsi często wymuszają przepisanie takiego leku, a ci drudzy – dla świętego spokoju – wypisują receptę na antybiotyk.
Mało który pacjent zdaje sobie sprawę, że kuracja antybiotykiem w takich sytuacjach nie tylko nie pomaga, ale jeszcze szkodzi. W naszych jelitach żyją bakterie, które mają ogromny wpływ na działanie całego organizmu. Kontrolują nasz metabolizm, samopoczucie, odporność a nawet to, jak odczuwamy temperaturę. Jeśli zbyt często przyjmujemy antybiotyki te dobre bakterie giną, a my częściej łapiemy infekcje, idziemy do lekarza i domagamy się kolejnego antybiotyku. Błędne koło się zamyka.
Co gorsza w ten sposób szkodzimy nie tylko sobie. Nadmiar antybiotyków sprawia, że bakterie szybko się uodparniają na działanie leków. Tym samym leki, które kiedyś doskonale radziły sobie z konkretnymi szczepami bakterii, dzisiaj są bezskuteczne. Jeśli podejście zarówno lekarzy, jak i pacjentów się nie zmieni, to w końcu zabraknie leków, które potrafią zwalczać infekcje bakteryjne.
Antybiotyk – tak, ale…
Nie znaczy to jednak, że powinniśmy w ogóle przestać leczyć się antybiotykami. Konieczny jest rozsądek i sięganie po nie wtedy, kiedy jest to naprawdę potrzebne. O czym jeszcze trzeba pamiętać przy stosowaniu antybiotyków? Jak robić to bezpiecznie i czy można samodzielnie rozpoznać rodzaj infekcji? Na te i inne Wasze pytania odpowiadał prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łabuzek, specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i farmakolog kliniczny.
Na co dzień pomaga osobom chorym na cukrzycę, z zaburzeniami metabolicznymi oraz hormonalnymi. Leczy przede wszystkim tych pacjentów, którzy zmagają się z kilkoma schorzeniami i zmuszeni są stosować złożone terapie, czyli przyjmują jednocześnie wiele leków, które mogą wchodzić ze sobą w rozliczne interakcje. Profesor Krzysztof Łabuzek poza wykonywaną działalnością leczniczą jest też ekspertem naukowym i współprowadzącym program 36,6°C.
Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.
Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.
Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.
Chora 02.03.2019r.
Witam chciałabym zapytać. Czy jak brałam antybiotyk który niby pomógł ale tylko na krótki czas a teraz choroba wróciła ze zdwojoną siła czy brać kolejny czy jakieś metody domowe ( chodzi o silne przeziębienie kaszel katar temperatura ból ciała wręcz )
Zuza 02.03.2019r.
Gdzie można zadać pytanie na czacie.
Zuza 02.03.2019r.
Gdzie jest czat?
Ghetto 02.03.2019r.
Czy antybiotyki moga wplywac na to ze dostaje goraczke jak i czuje sie oslabiony prosze o odpowiedz