Lateralizacja rzepki – objawy kontuzji, proponowane metody leczenia i rehabilitacji

Fot: ladysuzi / fotolia.com

Lateralizacja rzepki to stosunkowo często diagnozowana kontuzja kolana. Zazwyczaj dotyczy osób aktywnych fizycznie i daje silne objawy bólowe, przy tym wyklucza kontynuowanie treningów. Warto wiedzieć, jakie są jej objawy, aby jak najszybciej rozpocząć właściwe leczenie i rehabilitację.

Staw kolanowy to największy staw w ludzkim ciele. Łączą się w nim trzy elementy. Kość udowa, piszczelowa oraz rzepka. W czasie ruchu rzepka powinna przemieszczać się między kłykciami, czasami jednak ma tendencje to przesuwania się w bok – mówi się wtedy o lateralizacji rzepki.

Lateralizacja rzepki

Rzepka pełni w stawie kolanowym niezwykle ważną funkcję. Przede wszystkim chroni kłykcie kości przed uszkodzeniami, przenosi także niezwykle duże obciążenia, dzięki czemu odciąża cały układ ruchowy. Niestety, jest także narażona na różnego typu kontuzje i uszkodzenia. 

W spoczynku rzepka jest dosyć elastyczna – można delikatnie przesuwać ją w każdą ze stron. Inaczej jest jednak podczas poruszania stawem kolanowym. Trzeszczka ta powinna wtedy ślizgać się po wypukłym kłykciu kości udowej. Kiedy ten ruch jest zaburzony i dochodzi do jej odchylenia w bok, mówimy o bocznym przyparciu rzepki (ELPS – excessive lateral pressure syndrome), będącym jedną z najczęstszych postaci lateralizacji rzepki. 

Doprowadza ono do uszkodzenia chrząstki stawu kolanowego, naciągnięcia troczków przyśrodkowych i skurczenia troczków bocznych, a to wiąże się z silnymi objawami bólowymi. Za poprawny ruch odpowiedzialny jest mięsień czworogłowy uda oraz troczki i więzadła stawu kolanowego. Zaburzenia pojawiają się, kiedy rzepka zbyt mocno naciska na kłykieć. 

Schorzenie najczęściej dotyczy sportowców i osób podejmujących regularną aktywność fizyczną – kontynuowanie ćwiczeń pomimo objawów bólowych może mieć jednak katastrofalne skutki – początkowo obserwuje się stan zapalny, który stopniowo doprowadza do zwyrodnienia stawu i uszkodzenia chrząstki.

Przyczyny lateralizacji rzepki

Lateralizacja rzepki może mieć różnorodne podłoże. Często ponosi za nią odpowiedzialność nieprawidłowa budowa nasady dalszej kości udowej (np. hipoplazja kłykcia bocznego) lub deformacja nasady kości piszczelowej. 

W wielu przypadkach lateralizacja wynika ze złego ukształtowania rzepki – niewłaściwy może być zarówno jej kształt, jak i położenie względem kości udowej. Liczne problemy mogą wynikać także z niewłaściwego rozwinięcia tkanek miękkich wewnątrz stanu kolanowego. 

Bardzo dużą rolę odgrywają w nim liczne stabilizatory trzeszczki oraz połączenie kości biodrowej z piszczelową. Niektóre przypadki lateralizacji rzepki wynikają z niewłaściwej pracy mięśnia czworogłowego uda. Jest to najsilniejszy prostownik stawu kolanowego. Każda z jego głów działa niezależnie od siebie i ma własne przyczepy początkowe. To właśnie ten mięsień odpowiada za zginanie w stawie biodrowym i stabilizowanie kolana. 

Do problemu dochodzi, kiedy zaburzeniu ulega równowaga siły głowy przyśrodkowej i bocznej. Oprócz tego sprzyja mu także koślawość kolan i pięt, różnica w długości kończyn, płaskostopie, rotacja wewnętrzna stopy, osłabienie mięśni pośladkowych, które odpowiadają za rotację zewnętrzną uda i przykurcz mięśni kulszowo-goleniowych. Predyspozycje do ELPS mają także pacjenci z pewnymi uwarunkowaniami anatomicznymi. Sprzyjają mu wysokie ustawienie rzepki, a także ogólne zaburzenia postawy i niewłaściwe ustawienie miednicy.

Objawy lateralizacji rzepki

Podstawowym objawem lateralizacji rzepki jest ból, zlokalizowany po zewnętrznej części rzepki oraz ograniczenie jej przesuwalności w kierunku przyśrodkowym. Obkurczone troczki uniemożliwiają także bierne uniesienie rzepki po stronie bocznej. Chorym szczególną trudność sprawia wchodzenie po schodach i przysiadanie, dolegliwości bólowe obserwuje się także w przedniej części stawu kolanowego. 

W wielu przypadkach można usłyszeć charakterystyczne chrzęszczenie, przeskakiwania oraz krepitacje, czyli szmer trący. Okresowo obserwuje się również sztywnienie stawu kolanowego. Lateralizacja rzepki może prowadzić do uszkodzenia chrząstki i zmian zwyrodnieniowych stawu.

Kolano biegacza, czyli co? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Kolano biegacza - co to jest i jak sobie z nim radzić? Źródło: 36,6.

Leczenie lateralizacji rzepki

Diagnostyka lateralizacji rzepki opiera się na wywiadzie, badaniu klinicznym oraz testach ruchomości rzepki. Robi się również zdjęcie rentgenowskie (RTG) rzepki w płaszczyźnie czołowej w zgięciu pod różnymi kątami. 

Samo leczenie rozpoczyna się od zachowawczego leczenia zmian przeciążeniowych – lateralizacja rzepki jest związana z podejmowaniem zbyt dużej aktywności fizycznej, więc konieczne jest przede wszystkim jej ograniczenie lub pełna rezygnacja z treningów. 

Dużą skuteczność wykazuje model RICE (z angielskiego R – rest – odpoczynek, I – ice – lód, C – compression – ucisk, E – elevation – uniesienie). Dzięki takim działaniom ogranicza się stan zapalny i umożliwia się regenerację uszkodzonych tkanek. 

Terapię można również wspomagać lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Jej najważniejszą częścią jest rehabilitacja lateralizacji rzepki – praca z fizjoterapeutą powinna skupiać się na regeneracji stawu oraz nauczeniu poprawnych wzorców ruchu. Pomocne są także zabiegi fizykoterapeutyczne. Po zakończeniu terapii należy wdrożyć profilaktykę odciążającą staw kolanowy – osoby borykające się z problemem nadwagi muszą schudnąć, a sportowcy powinni wystrzegać się ruchów, które mogłyby doprowadzić do nawrotu kontuzji.

Data aktualizacji: 06.12.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej