Laparoskopia torbieli jajnika – zalety laparoskopii ginekologicznej i możliwe powikłania

Fot: bnenin / fotolia.com

Laparoskopia jest metodą chirurgiczną. W porównaniu do metody klasycznej, czyli operacji otwartej, daje lekarzowi możliwość obejrzenia wewnętrznych tkanek i narządów w dużym powiększeniu i dobrze oświetlonych. 

Ta metoda ma zastosowanie m.in. w ginekologii. Pozwala na leczenie schorzeń układu płciowego, w tym torbieli jajników, polipów, endometriozy czy ciąży pozamacicznej. Laparoskopia bywa używana też w celach diagnostycznych.

Rodzaje i laparoskopia torbieli jajnika – małoinwazyjna metoda leczenia torbieli

Torbiel jajnika to najczęściej zmiana łagodna umiejscowiona na zewnątrz jajnika, w jego wnętrzu lub ścianie. Torbiele na zewnątrz jajnika mogą być uszypułowane lub nie. Przeważnie torbiele jajników nie dają objawów, ale mogą powodować wzdęcia, bóle brzucha, częstomocz i zaparcia, jeśli cysty są duże. Torbiel w zależności od jej rodzaju, może mieć średnicę nawet kilkunastu centymetrów.

Typy torbieli jajników to:

  • torbiele czynnościowe, np. w przebiegu zespołu policystycznych jajników lub przerośnięty i przekształcony w cystę na skutek zaburzeń hormonalnych pęcherzyk Graafa – te torbiele przeważnie znikają samoistnie i nie wymagają usuwania,
  • torbiele endometrialne, w tym „torbiele czekoladowe” – powstają w przebiegu endometriozy, czyli niekontrolowanego rozrostu endometrium w różnych częściach układu płciowego, a czasem też w jamie brzusznej, tzw. torbiele czekoladowe są niebezpieczne, ponieważ zawierają wydzielinę miesiączkową i mogą pęknąć,
  • torbiele zawierające komórki różnych tkanek, tzw. potworniaki – mogą składać się m.in. z włosów, skóry i fragmentów tkanek narządów.
Torbiele przeważnie wymagają usunięcia, a zabieg ten przeprowadza się najczęściej laparoskopowo. Metodą klasyczną wycina się torbiele bardzo duże oraz takie, które mają szansę przemienić się w zmiany o charakterze złośliwym. Gdy torbiel pęknie, może spowodować krwotok wewnętrzny lub odciąć dopływ krwi do jajnika, co potencjalnie grozi jego obumarciem.

Więcej o zabiegach laparoskopowych dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Doskonalenie techniki chirurgicznej – laparoskopia. Źródło: 36,6

Przebieg laparoskopii jajnika

Przed zabiegiem laparoskopii torbieli jajnika wykonuje się niezbędne badania krwi oraz aktualne badanie ultrasonograficzne przezpochwowe, zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej i elektrokardiografię (EKG). Laparoskopię jajnika wykonuje się pod narkozą, więc przed zabiegiem należy odbyć wywiad z anestezjologiem. W dniu zabiegu ze względu na znieczulenie ogólne osoba operowana nie powinna nic jeść ani pić, należy zrezygnować także z kolacji dnia poprzedniego.

Po znieczuleniu chirurg wykonuje otwór w powłokach brzusznych przez który wprowadza endoskop ze źródłem światła oraz kamerą pozwalającą zobaczyć wewnętrzne tkanki i narządy w dużym powiększeniu. Jednocześnie do brzucha pompuje się dwutlenek węgla. Gaz ten rozciąga powłoki brzuszne, dla lepszej widoczności i precyzji działania w dalszych etapach zabiegu.

Wykonuje się też dwa kolejne otwory w powłokach brzusznych – przez nie wprowadzane są specjalne, odpowiednio pomniejszone narzędzia niezbędne do usunięcia torbieli jajnika. Lekarz usuwa torbiel, wyprowadza ją z organizmu jednym z wykonanych wcześniej otworów, a następnie wypuszcza z jamy brzusznej wtłoczony gaz. Rany są zaszywane, a szwy zdejmuje się po od 7 do 12 dni po zabiegu, w zależności od prędkości ich gojenia.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, można przy użyciu tej metody chirurgicznej usunąć nie tylko cystę, ale cały jajnik. Usunięcie jajnika laparoskopowo przebiega tak samo jak usunięcie torbieli.

Możliwe powikłania po laparoskopii jajnika, zalecenia po zabiegu

Po laparoskopii jajnika w szpitalu kobieta spędza przeważnie dobę, czasem kilka dni. Zależy to m.in. od przebiegu operacji i reakcji organizmu na znieczulenie. 

Potencjalne powikłania po laparoskopii torbieli jajnika lub jajnika to:

  • uszkodzenie jelit,
  • ból brzucha,
  • przedłużające się krwawienie z dróg rodnych,
  • zaburzenia miesiączkowania – w pierwszym cyklu po zabiegu zwykle nie pojawia się miesiączka, w kolejnych może być nieregularna, krótka lub skąpa, organizm potrzebuje przeważnie kilku miesięcy, by cykl menstruacyjny wrócił do normy.

Po zabiegu kobieta powinna stosować się do zaleceń lekarskich. To znacznie przyspiesza powrót do zdrowia. Po laparoskopii ginekologicznej należy:

  • stosować dietę lekkostrawną, wykluczającą alkohol, napoje gazowane oraz produkty wzdymające, np. rośliny strączkowe,
  • unikać zaparć – warto spożywać błonnik pokarmowy i pamiętać przy tym o nawadnianiu, zaleca się wypijanie nie mniej niż 2,5 litra niegazowanej wody dziennie,
  • nosić przewiewną bieliznę,
  • unikać kąpieli w wannie na rzecz prysznica,
  • unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, szczególnie dźwigania i ponoszenia ciężkich przedmiotów,
  • zadbać o odpoczynek,
  • spacerować, wykonywać lekkie ćwiczenia,
  • pielęgnować rany pooperacyjne.

Wznowienie współżycia możliwe jest po ustąpieniu dolegliwości bólowych, a najlepiej po kontroli lekarskiej w wyznaczonym terminie, jeśli lekarz nie zaleci inaczej.

Zobaczcie, jakie zalety ma technika laparoskopwa w urologii:

Zobacz film: Zalety operacji laparoskopowych w urologii. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 09.12.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja 10.01.2018r.

Dziękujemy za komentarz. Torbiel endometrialna najczęściej jest łagodną zmianą nowotworową (nie wszystkie nowotwory mają charakter złośliwy). Żeby jednak, na tym poziomie artykułu, nie wdawać się w niuanse zmieniamy określenie na "to najczęściej zmiana łagodna"

Ara 03.01.2018r.

Torbiel endometrialna nie jest zmianą nowotworową (chociaż może być). Proszę nie wprowadzać w błąd.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej