Łamliwe i rozdwajające się paznokcie są powszechnym problemem. Ich częstą przyczyną są niedobory witamin i składników mineralnych. W zachowaniu zdrowych paznokci ważną rolę odgrywa urozmaicona i odpowiednio zbilansowana dieta oraz codzienna pielęgnacja.
Co powoduje łamliwość paznokci?
Łamliwe paznokcie są wynikiem osłabienia struktury płytki paznokciowej. Może być ono następstwem częstego poddawania paznokci zabiegom kosmetycznym, takim jak: malowanie, manicure hybrydowy, przedłużanie, stosowanie nieodpowiedniego pilnika lub niewłaściwe i nadmierne ścieranie płytki paznokciowej. Prowadzi to do kruchości paznokci, ich pękania, łamania się i rozdwajania. Jednymi z częstszych przyczyn łamliwych paznokci są niedobory witamin i składników mineralnych niezbędnych dla zachowania urody i zdrowia, a zwłaszcza witaminy A, B, E, cynku lub wapnia. Na stan paznokci niekorzystnie wpływa woda. Długotrwałe i częste moczenie dłoni w trakcie wykonywania pracy zawodowej czy obowiązków domowych prowadzi do zmiękczenia płytki, a w konsekwencji do jej osłabienia i kruchości. Innymi przyczynami mogącymi spowodować nadmierne łamanie się paznokci są:
- narażenie na silny, długotrwały stres,
- nadużywanie chemikaliów, np. w postaci zmywacza do paznokci,
- częsty, bezpośredni kontakt z detergentami,
- niekorzystne warunki atmosferyczne, zwłaszcza mróz,
- schorzenia ogólnoustrojowe, np. choroby wątroby,
- choroby skórne, np. grzybica paznokci, łuszczyca.
Chcesz mieć mocne i zdrowe paznokcie? Koniecznie obejrzyj nasz film
Dieta przy łamliwych paznokciach
W zwalczaniu problemu łamliwych paznokci najważniejsza jest urozmaicona, pełnowartościowa dieta dostarczająca organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów oraz codzienna pielęgnacja paznokci i dłoni. Łamliwe paznokcie mogą być spowodowane niedoborem białka w diecie.
Warto zadbać, aby w codziennym jadłospisie pojawiły się produkty będące bogatym źródłem tego składnika odżywczego. Zalicza się do nich przede wszystkim mleko i produkty mleczne (np. kefir, jogurty naturalne, ser twarogowy), jaja oraz chude mięso drobiowe. Na stan paznokci duży wpływ mają wapń wzmacniający płytkę paznokciową oraz krzem odpowiedzialny za elastyczność i optymalne nawilżenie paznokci. Źródłem krzemu są pełnoziarniste produkty zbożowe (np. pieczywo razowe, otręby pszenne), skórka owoców, mleczko pszczele, czosnek. Najwięcej krzemu dostarcza skrzyp polny, pokrzywa i rdest ptasi. W diecie osób z problemem łamliwych paznokci powinny pojawić się produkty bogate w witaminę:
-
A i beta karoten – mleko, sery żółte, jaja, wątróbka wieprzowa, makrela wędzona, marchew, dynia, czerwona papryka, pomidory, szpinak, morele, brzoskwinie, wiśnie, śliwki,
-
E – oleje roślinne, orzechy laskowe i włoskie, migdały, pestki dyni, nasiona słonecznika, natka pietruszki, papryka,
-
z grupy B – pełnoziarniste produkty zbożowe (pieczywo razowe, otręby pszenne, kasza gryczana, ryż brązowy), drożdże, wątroba, jaja,
-
C – natka pietruszki, czarna porzeczka, owoce cytrusowe, pomidory, kapusta, papryka, ziemniaki, żurawina.
- Korzystnie na stan paznokci wpływają również niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (tzw. NNKT). Są one dostarczane przez oleje roślinne i oliwę z oliwek, orzechy włoskie, tłuste ryby morskie oraz kiełki pszenicy.
Pielęgnacja paznokci
Zachowanie zdrowych paznokci wymaga odpowiedniej, codziennej pielęgnacji. Osoby z problemem łamliwych paznokci powinny skrócić paznokcie i nadać im kształt najbardziej zbliżony do naturalnego. Pozytywnie na stan paznokci wpływają kąpiele dłoni w olejkach pielęgnacyjnych. W pielęgnacji paznokci i dłoni wskazane jest stosowanie peelingów, które przyczyniają się do wyrównania powierzchni płytki paznokciowej, zmiękczają naskórek wokół paznokci ułatwiając tym samym usunięcie skórek. Na łamliwe i kruche paznokcie należy aplikować specjalne serum i odżywki, które przyspieszają procesy regeneracji uszkodzonej płytki, wzmacniają ją i odżywiają, a także zapobiegają rozdwajaniu.
Domowe sposoby na łamliwe paznokcie
W pielęgnacji paznokci wykorzystuje się nie tylko kupne preparaty kosmetyczne. Dobrą kondycję paznokciom przywrócą również domowe zabiegi. Skutecznym domowym sposobem na łamliwe paznokcie jest stosowanie odżywek, które przygotuje się na bazie oliwy z oliwek z suszonym skrzypem.
Osoby z problemem łamliwych i rozdwajających się paznokci powinny również zastosować odżywcze kąpiele w oliwie z dodatkiem soku z cytryny lub w oliwkowo – witaminowej miksturze, którą przygotuje się poprzez dodatek do podgrzanej oliwy ampułki z witaminami A i E.
Działanie wzmacniające na płytkę paznokciową wykazuje kuracja z siemieniem lnianym – wystarczy zalać siemię gorącą wodą, odstawić na kilka minut, a następnie zanurzyć w nim paznokcie, a najlepiej całe dłonie.
W domowej pielęgnacji paznokci zaleca się stosować olejek rycynowy, który aplikuje się na paznokcie przy pomocy patyczka kosmetycznego, najlepiej dwa razy dziennie. Na kruche i łamliwe paznokcie można zastosować również odżywkę z rozgniecionego czosnku i oliwy z oliwek.
Co robić, żeby paznokcie były mocne? Dowiesz się tego z naszego filmu
Valery 15.08.2018r.
Hej, właśnie ten naturalny wygląd paznokcie mnie przy tytanach urzekł!
Zaria 18.07.2018r.
Ricka wiem właśnie, chociaż u mnie głównym kryterium była akurat ich trwałość i naturalny look :)
Ricka 16.07.2018r.
@Zaria ja do niedawna byłam zielona, ale jakoś ten temat jest popularny wśród przyszłych mam ze względy na brak konieczności użycia lampy przy manicure :D
Zaria 07.07.2018r.
Metoda tytanowa to ciągle delikatna egzotyka, ale fajnie, że dziewczyny coraz częściej o tym mówią :D tytany są najlepsze <3
Ricka 28.06.2018r.
Domowe sposoby tak, ale czasami nie można sobie pozwolić na brak estetycznie wykonanego manicure :/ zwłaszcza w pracy, w której wizerunek jest kluczowy... jedyne, co u mnie się sprawdziło, to mani tytanowe (od Revi), bo pomogły mi zbudować mocniejszą płytkę, ale przede wszystkim pozwoliły utrzymać dłonie w doskonałym dla oka stanie.